Domuz İşi, Haram/Sevap Meselesi
(19/06/2018, Saat: 10:13)krub Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar içindeki don yağı tam olarak hangi hayvana aittir? Bunu nereden öğrenebiliriz?

Edit: Knedim sordum kendim buldum, domuz yağı yokmuş:
http://www.geltir.com/showthread.php?tid...8#pid46058

Merhabalar,

Genel bir bilgi olarak, don yağı geviş getiren hayvanlardan alınıyor. Domuz yağının yapısı ve dolayısıyla sonuçta ortaya çıkan sabun farklı.
İçerik kısmında "sodium tallowate" görüyorsanız geviş getiren hayvan yağı, "sodium lardate" görüyorsanız domuz yağı olduğunu anlayabilirsiniz.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
(19/06/2018, Saat: 11:54)posicor Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar,

Genel bir bilgi olarak,  don yağı geviş getiren hayvanlardan alınıyor. Domuz yağının yapısı ve dolayısıyla sonuçta ortaya çıkan sabun farklı.
İçerik kısmında "sodium tallowate" görüyorsanız geviş getiren hayvan yağı, "sodium lardate" görüyorsanız domuz yağı olduğunu anlayabilirsiniz.

Maalesef bu dedikleriniz her üretici için geçerli olmuyor. Sodium Tallowate domuz kaynaklı da olabiliyor.

Tallow konusu daha önce de forumumuzda tartışıldı. Ve hatta firmalara (yerli + yabancı) soruldu. Maalesef net olarak sığır kökenlidir. Ya da net olarak domuz kökenlidir denemeyeceği kanaatine varıldı.

Bakınız: http://www.geltir.com/showthread.php?tid=1531
Kimyasal maddelerde, cok nereden geldigine bu kadar takmayın derim komsularım. Marketten aldıgınız 100 urunun en az 5inde oyle yada boyle bu ve benzer maddeler var. Diyanet bile jelatin isine karsı cıkamadı. Helal dir dedi gecti. Kozmetikten, gıda eklentilerine bunlar var dostlar. Kimyasal olarak cıkarılıp bir amac olarak saf urun halinde kullanıldıgı icin o maddenin artık hayvanla bir alakası olmadıgı gibi dusunun cok takmayın derim.
Ben kafaya takarım arastırırım derseniz domuz isi diger baska kimyasal veya organic materyallerin yanında cok masum kalır.
"an aborted fetus is not classified as human but as a product, making it legal to be used in food, cosmetics, vaccines etc"
Üstadım açıkçası bahsettiğinz konu hakkında bende bir diğer konu olan domuz kılı fırçalar hakkında ufak çaplı bir araştırma yaptım.Helal,haram mevzusunda açıkçası kesin bir dille izahatı yapılamıyor ama anladığım kadarıyla diğer seçenekler varken ( porsuk veya sentetik ) tercih edilmemesi yönünde ..
@dikdik_s gıdaların içindeki emülgatörlerin bile domuz kaynaklı olduğunu duymuştum ne kadar doğru bilemiyorum
Bakara 173
Maide 3
Enam 145
Nahl 115

Yukarda yazılı surelerin ayetleri "domuz eti YEMENİN" Allah tarafından yasaklandığının apaçık emrini içerir. Bu emir noktadır. Etinin gıda olarak tüketilmesinin haricinde domuza dair başka yasak yoktur. Ve Allah'ın yasaklamadığı şeylere haram demek düpedüz Allah'a iftira atmaktır ki, birçok ayette bunu yapanların kurtuluşa eremeyecekleri açıkça yazar. Tek bir örnek vereyim: Nahl 116.
Konuya kendi adıma bir açıklama getirecek olursam bunu bir arkadaşım için sordum, kendisine buradaki ayetlerle de açıklama yaptım ancak domuz muhteviyatlı herhangi bir şey kullanma konusunda çok hassas olduğu için araştırmak istedim.
Hiç bilmiyorum ki
(19/06/2018, Saat: 16:04)Niko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bakara 173
Maide 3
Enam 145
Nahl 115

Yukarda yazılı surelerin ayetleri "domuz eti YEMENİN" Allah tarafından yasaklandığının apaçık emrini içerir. Bu emir noktadır. Etinin gıda olarak tüketilmesinin haricinde domuza dair başka yasak yoktur. Ve Allah'ın yasaklamadığı şeylere haram demek düpedüz Allah'a iftira atmaktır ki, birçok ayette bunu yapanların kurtuluşa eremeyecekleri açıkça yazar. Tek bir örnek vereyim: Nahl 116.

@Niko üstadım, yukarıda belirtmiş olduğunuz ayetleri ve tefsirlerini http://www.kuran.diyanet.gov.tr/Tefsir internet sitesinden okudum. Kuran'da açık olarak yazan husus domuz etinin yenmesinin haram olduğudur. Domuz eti yemenin dışında derisi, yağı, organları, KILI vb. maddelerinin kullanımı konusunda mezheplerin ve islam alimlerinin görüş farklılıkları bulunmaktadır. Yasak olduğunu savunan da vardır olmadığını savunan da. Bakara 173 devamında "... Ama biri zorda kalırsa, haksızlığa sapmadıkça, sınırı aşmadıkça kendisine günah yoktur. ... " meali yazıyor. Bu sizin de belirttiğiniz gibi domuz etinin haram kılınmasıyla ilgili. Ben buradan çok zorda kalındığı durumda ölmeyecek kadar domuz eti yenebilir olarak anlıyorum. Bu doğrultuda domuz kılının kullanımının asla haram olduğunu düşünmüyorum.

Ayrıntı olarak belirtmek isterim. 1998 yılında (Türkiye'de ilk defa galiba) Siyami Hersek Göğüs ve Kalp Cerrahi Merkezi'nde domuzun ana atardamarıyla birlikte kalbi iki insana nakledilmiş. Domuzun kalbinin insan kalbine en yakın kalp en yakın olması nedeniyle bu nakil gerçekleştirilmiş. Daha öncesinde zaten insanlara domuzdan alınan kalp kapakçığı nakli yapılıyormuş.

Ezcümle iki tane domuz kılı fırçam var ve severek kullanıyorum. Kullanmaya da devam edeceğim.
Domuzdan geldiğini bildiğim birşeyi ihtiva eden hiçbir ürünü kullanmıyorum.

Ve hatta yurtdışına çıktığımda helal kesim olmayan hiçbir eti (koyun-dana dahil) ve bunları içeren gıdaları tüketmiyorum.

Bu benim yaşam tarzım ve inancım. Yukarıdaki belirtildiği üzere açıklama ihtiyacı hasıl olduğu için yazma gereği duydum. Kur'an inancımın ana kaynağı. Doğrudur. Ancak tek kaynağı değil.

Konu amacından sapmış vaziyette. Ve çok tehlikeli sulara doğru hızla ilerliyor. Dikkatli olmak lazım. Kalp kırmayalım sevelim sevişelim. SmileTongue
Açıkçası bir inanmayan olarak inananlara saygı duyuyorum ve bu tür hassasiyetlere de firmalar karşılık vermeli.

Yazmalı içinde ne var ne yok...

İnsanlar rahatça kullansın

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Ben sana mecburum bilemezsin
Adını mıh gibi aklımda tutuyorum
Büyüdükçe büyüyor gözlerin
Ben sana mecburum bilemezsin
İçimi seninle ısıtıyorum.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: