Tıraş Aleti Tavsiye
Merhaba değerli forum üyeleri

18 yaşındayım baya gür sakalım cikmakta ve 2 yıldır elektrikli tıraş makinesi ile kesiyordum fakat bu yöntemi denemeye karar verdim fakat bu yöntemle alakalı kafamda bir soru isareti var. Ben elektrikli tıraş aleti ile milimetre ayarı yaparak sakalını istediğim boyutta kesebilyorum. Bazen kirli sakal bırakıyorum, bazen ufak düzenlemeler yapıyorum. İzlediğim videolarda genelde bu yöntemle sinekkaydiya yakın bir sonuc alınıyor. Bu yöntemle başka sonuc almak mümkün değil mi? Mümkünse nasıl? Kullandığımız tıraş aleti ile mı jiletle mı alakali? Yoksa kesme biçimi falan mı etikiyor doğrusu bek anlamadım. Fikir veren olursa sevinirim.

Son olarak ben günlük tıraş olan biri değilim genelde haftalık olurum.
@"Maram" jiletler mantık olarak sakalı kökünden keser, elektrikliler gibi belli bir ölçüde bırakamazsınız. Uysal bir aletle tek perde tıraş olayım, biraz sakal kalsın derseniz de bu sefer sakallar eşit kesilmiş olmaz. Yani sorunuzun cevabı mümkün değil.

Eğer isterseniz Rimei marka tıraş aleti alıp, haftada bir, örneğin pazar günleri, iki perde temiz tıraş olabilirsiniz. Hafta başı sakalınız olmaz, hafta sonuna doğru kirli sakallı gibi olursunuz. Eğer hiç temiz tıraş istemiyor ve kirli sakal bırakmayı düşünüyorsanız elektrikli aletlerle devam etmeniz gerek. Jiletli aletler size uymaz.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
(13/05/2021, Saat: 20:51)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Maram" jiletler mantık olarak sakalı kökünden keser, elektrikliler gibi belli bir ölçüde bırakamazsınız. Uysal bir aletle tek perde tıraş olayım, biraz sakal kalsın derseniz de bu sefer sakallar eşit kesilmiş olmaz. Yani sorunuzun cevabı mümkün değil.

Eğer isterseniz Rimei marka tıraş aleti alıp, haftada bir, örneğin pazar günleri, iki perde temiz tıraş olabilirsiniz. Hafta başı sakalınız olmaz, hafta sonuna doğru kirli sakallı gibi olursunuz. Eğer hiç temiz tıraş istemiyor ve kirli sakal bırakmayı düşünüyorsanız elektrikli aletlerle devam etmeniz gerek. Jiletli aletler size uymaz.

yanıtınız için teşekkür ederim.

açıkçası kararsız kaldım fakat bu yöntemi de denemek açısından sizin tavsiye ettiğiniz tıraş aleti ile birlikte ucuz bir set ayarladım.

https://www.extrashaving.com/rimei-3parc...aleti--409

https://www.razorus.com/arko-tiras-sabunu-75-gr

https://www.razorus.com/gillette-7-ocloc...-jilet-5li

son olarak f/p tıraş fırçası tavsiyeniz varsa alabilirim.

veya aşağıdaki gibi direkt fırçasız kullanılabilen bir krem mi kullanmalıyım? krem 100 lira fakat ortalama bir fırça da o civarda olacak gibi. ne tavsiye edersiniz? fırçayı da deneyimlemek açısından fırça daha mı mantıklı olur?

https://www.mahfelle.com/urun/cella-kopu...kremi_2696

son olarak da sakallarımın daha düzenli ve sağlıklı çıkmaları için tavsiye ettiğiniz bir bakım ürünü var mı acaba?
@"Maram" başlangıç için çok güzel tercihler yapmışsınız. Şimdilik hiç bir şey eklemenize gerek yok. Bir müddet sabırla elinizdeki ekipmana sadık kalın ki nerede alışma sürecinde nerede hata yaptığınızı tespit edebilirsiniz. Yeni başlayanlar "bir de şunu deneyeyim" diyerek malesef tekniğe odaklanmaktansa ekipmana odaklanıyor. Ancak dediğim gibi, sizin seçimleriniz gayet yerinde. Daha sonra duruma göre farklı jiletlerden oluşan bir paket yaparsınız, belki sabun seçiminizi de değiştirirsiniz.

Fırça konusunda da şu uzun saplı ve 24mm'lik sentetik fırçayı tavsiye ederim size; https://www.razorus.com/yaqi-kara-mermer...as-fircasi 24mm size yeterli olur. Uzun sapı ile acemilik döneminde yüzünüzde köpüğü görerek rahat çalışmanıza olanak sağlar. Cildiniz tahriş olursa (acemilik döneminde olur, canınızı sıkmayın) köpüğü tasta çalışmak için de idealdir. Bu işe merak saldıysanız, fırça gerektirmeyen ürünler sizi tatmin etmez. Fırça ve sabun kombinasyonu daha keyiflidir.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Herkese merhaba,

Aranıza yeni katıldım. 45 yaşında bir mühendisim. 30 yıla yakın bir süre kartuşlu makinelerle tıraş olduktan sonra videolar ve forumlar sayesinde geleneksel tıraşa ilgi duymaya başladım. Ancak her yeni başlayan gibi bende de birçok soru işareti oluştu. Halihazırda arko sabun+ arko fırça + gillette proglide 5 bıçaklı kartuş gibi bir setle tıraş oluyorum. Sakallarım sert, yoğun, hafif kıvırcık ve görece cilde paralel gibi çıkıyor. Başka bir deyişle batığa çok müsait. Cildim çok hassas diyemem. Belki de yıllardır kartuşla kazıya kazıya tabaklanmış olabilirSmile ama ters almaya pek gelmiyor hemen gömülüyor ve cilt altında uzuyor. Pek sivilce ya da tahriş olmuyor ama bazen daha çok batmadan mütevellit kabarmalar oluşuyor diyebilirim. Bazen günlük, genellikle gün aşırı bazende 3 günde bir tıraş oluyorum. Ortalamam 2 günde bir diyebilirim.
Forumdaki hemen hemen tüm yorumları hatta yabancı forumları da okudum. Videolar izledim. Ancak malum bu videoların bir kısmı sponsorlu. Bu nedenle ne kadar tarafsız olduğunu bilemiyorum. Ben Muhle R89 ya da EJ DE89 gibi bir aletin iş görebileceğini düşünüyorum ancak sakalların yatık olması vb sebeplerden yetersiz kalır mı diye emin olamıyorum.
Forumdaki deneyimli kişilere bu noktada tıraş aleti (hatta mümkünse alet & jilet kombinasyonu) konusunda danışmak isterim. Benzer tecrübeye sahip kişiler tecrübelerini paylaşabilirse çok makbule geçer. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Not : Fikir vermesi açısından 1,5 günlük sakalımın yakın çekim bir fotoğrafını ekledimSmile

https://imgyukle.com/f/2022/01/13/oXmS4U.jpg
https://imgyukle.com/i/oXmS4U
oXmS4U.jpg
(13/01/2022, Saat: 14:36)honour76 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Herkese merhaba,

Aranıza yeni katıldım. 45 yaşında bir mühendisim. 30 yıla yakın bir süre kartuşlu makinelerle tıraş olduktan sonra videolar ve forumlar sayesinde geleneksel tıraşa ilgi duymaya başladım. Ancak her yeni başlayan gibi bende de birçok soru işareti oluştu. Halihazırda arko sabun+ arko fırça + gillette proglide 5 bıçaklı kartuş gibi bir setle tıraş oluyorum. Sakallarım sert, yoğun, hafif kıvırcık ve görece cilde paralel gibi çıkıyor. Başka bir deyişle batığa çok müsait. Cildim çok hassas diyemem. Belki de yıllardır kartuşla kazıya kazıya tabaklanmış olabilirSmile ama ters almaya pek gelmiyor hemen gömülüyor ve cilt altında uzuyor. Pek sivilce ya da tahriş olmuyor ama bazen daha çok batmadan mütevellit kabarmalar oluşuyor diyebilirim. Bazen günlük, genellikle gün aşırı bazende 3 günde bir tıraş oluyorum. Ortalamam 2 günde bir diyebilirim.
Forumdaki hemen hemen tüm yorumları hatta yabancı forumları da okudum. Videolar izledim. Ancak malum bu videoların bir kısmı sponsorlu. Bu nedenle ne kadar tarafsız olduğunu bilemiyorum. Ben Muhle R89 ya da EJ DE89 gibi bir aletin iş görebileceğini düşünüyorum ancak sakalların yatık olması vb sebeplerden yetersiz kalır mı diye emin olamıyorum.
Forumdaki deneyimli kişilere bu noktada tıraş aleti (hatta mümkünse alet & jilet kombinasyonu) konusunda danışmak isterim. Benzer tecrübeye sahip kişiler tecrübelerini paylaşabilirse çok makbule geçer. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Not : Fikir vermesi açısından 1,5 günlük sakalımın yakın çekim bir fotoğrafını ekledimSmile

https://imgyukle.com/f/2022/01/13/oXmS4U.jpg
https://imgyukle.com/i/oXmS4U
oXmS4U.jpg

Merhaba, öncelikle hoş geldiniz. Ben 2-3 günde bir tıraş oluyorum. Geleneksel tıraşa da Muhle R89 ve R41 ile başladım diyebilirim. Bu arada da epey tıraş aleti denedim ve şuan elimde GC84 ile Merkur 34C var. İkisinden de memnumum diyebilirim. Ben size yaklaşık 3 yıllık tecrübeme dayanarak Merkur Progress veya GC84 tavsiye ederim. Sakal yapınız ve tıraş sıklığınız dikkate alındığında Muhle R89 veya EJ DE89 sizi tatmin etmez diye düşünüyorum, sonra da muhtemelen bir tık agresif alet arayışına gireceksiniz. Benim tavsiye ettiğim aletler genelde herkesin memnun olduğu aletlerdir. GC84 gerçekten tam kıvamında bir tıraş aleti, Progress de ayarlı olmasından dolayı başlangıç olarak daha avantajlı olabilir, zamanla hangi ayar size uygun ona göre farklı alet düşünebilirsiniz.
TemeT NoscE
(13/01/2022, Saat: 23:01)sudüşleri Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba, öncelikle hoş geldiniz. Ben 2-3 günde bir tıraş oluyorum. Geleneksel tıraşa da Muhle R89 ve R41 ile başladım diyebilirim. Bu arada da epey tıraş aleti denedim ve şuan elimde GC84 ile Merkur 34C var. İkisinden de memnumum diyebilirim. Ben size yaklaşık 3 yıllık tecrübeme dayanarak Merkur Progress veya GC84 tavsiye ederim. Sakal yapınız ve tıraş sıklığınız dikkate alındığında Muhle R89 veya EJ DE89 sizi tatmin etmez diye düşünüyorum, sonra da muhtemelen bir tık agresif alet arayışına gireceksiniz. Benim tavsiye ettiğim aletler genelde herkesin memnun olduğu aletlerdir. GC84 gerçekten tam kıvamında bir tıraş aleti, Progress de ayarlı olmasından dolayı başlangıç olarak daha avantajlı olabilir, zamanla hangi ayar size uygun ona göre farklı alet düşünebilirsiniz.

Tavsiyeniz için çok teşekkürler. Şu an progress önde gibi. Belki Variant da olabilir ama sanırım progress'e göre biraz daha agresif
(14/01/2022, Saat: 13:28)honour76 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tavsiyeniz için çok teşekkürler. Şu an progress önde gibi. Belki Variant da olabilir ama sanırım progress'e göre biraz daha agresif

Rica ederim. Variant hiç kullanmadım ama ikisi arasından progress almanızı öneririm. Ayrıca, cildiniz kuru değilse arko sabun kullanabilirsiniz ama fırça olarak porsuk ya da yeni çıkan sentetiklerden öneririm. Güzel bir tıraş için sabun ve fırça da önemli bir etmendir. Bütçeniz doğrultusunda daha iyi bir sabun ve fırça da almanız iyi olacaktır.
TemeT NoscE
@"honour76" Foruma hoşgeldiniz. Öncelikle elinizde çift taraflı tıraş aletiniz yoksa Rimei gibi düzgün jilet tutan bir tıraş aleti size muhtemel gelecekte alacağınız tıraş aletiyle ilgili referans teşkil edebilmesi adına iyi bir tercih olabilir. O aletten alacağınız geri bildirime istinaden yumuşak veya agresif bir tıraş aleti seçip seçmemeniz gerektiği kararını daha rahat verebilirsiniz. Tabi burada atlanmaması gereken nokta aletle doğru açıyla, nizami tıraş olabileceğiniz zamana kadar şans vermeniz gerektiği. Yoksa başlarda her zaman suçlu tıraş aletlerimizdir Smile

Başlığın tamamını okumadım ancak sizin mesajınız sonrasında bahsi geçen tıraş aletlerinin hepsi amacına göre güzel aletler. Doğru jilet kombinasyonuyla tıraş olabilirsiniz ancak yerinizde olsam @"sudüşleri" nickli arkadaşımızın da tavsiye ettiği üzere ayarlı bir tıraş aletiyle başlardım. Neden? Çünkü tek alet satın alarak aslında tüm ihtiyaçlarınıza karşılık verecek ve her koşulda kullanabileceğiniz bir tıraş aleti alacaksınız. Yumuşak ve agresif ayarlar arasında istediğiniz gibi geçiş yapabileceksiniz. Merkur Progress'de, Parker Variant'da güzel aletler. Forumda bir incelemem mevcut. Vaktiniz olursa bir okumanızı tavsiye ederim.
(14/01/2022, Saat: 21:42)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"honour76" Foruma hoşgeldiniz. Öncelikle elinizde çift taraflı tıraş aletiniz yoksa Rimei gibi düzgün jilet tutan bir tıraş aleti size muhtemel gelecekte alacağınız tıraş aletiyle ilgili referans teşkil edebilmesi adına iyi bir tercih olabilir. O aletten alacağınız geri bildirime istinaden yumuşak veya agresif bir tıraş aleti seçip seçmemeniz gerektiği kararını daha rahat verebilirsiniz. Tabi burada atlanmaması gereken nokta aletle doğru açıyla, nizami tıraş olabileceğiniz zamana kadar şans vermeniz gerektiği. Yoksa başlarda her zaman suçlu tıraş aletlerimizdir Smile

Başlığın tamamını okumadım ancak sizin mesajınız sonrasında bahsi geçen tıraş aletlerinin hepsi amacına göre güzel aletler. Doğru jilet kombinasyonuyla tıraş olabilirsiniz ancak yerinizde olsam @"sudüşleri" nickli arkadaşımızın da tavsiye ettiği üzere ayarlı bir tıraş aletiyle başlardım. Neden? Çünkü tek alet satın alarak aslında tüm ihtiyaçlarınıza karşılık verecek ve her koşulda kullanabileceğiniz bir tıraş aleti alacaksınız. Yumuşak ve agresif ayarlar arasında istediğiniz gibi geçiş yapabileceksiniz. Merkur Progress'de, Parker Variant'da güzel aletler. Forumda bir incelemem mevcut. Vaktiniz olursa bir okumanızı tavsiye ederim.
Yorumunuz için çok teşekkürler. Bugün Impa'ya uğrayıp progress ve variant'ı inceledim. Açıkçası variant bana daha yakışıklı ve oturaklı geldi ama bu kısım tabii ki göreceli. Teknik bir neden olmadığı sürece sanırım tercihim varianttan yana olur.
Gitmişken tavsiyelerinize uyarak bir Rimei bir de WS classic aldım. WS'nin yumuşak olduğunu biliyorum ama yine de yumuşak ve agresif farkını anlamak açısından iyi olur diye düşündüm. Zaten arkadan yetişen bir oğlum var. En kötü ona başlangıç makinesi yaparızSmile
Jilet olarak da farklı keskinlikleri denemek için Yeşil Astra, Shark, Gillette Sarı, Perma Sharp, Voskhod aldım. Feather için henüz erken diye düşünüyorumSmile
Bu iki makine için aldığım jiletlerden hangileri ile başlamamı önerirsiniz?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Günlük tıraş için Merkür 42C vs 34C Andreichu 2 871 09/09/2023, Saat: 20:05
Son Yorum: kaankkaraman
  İlk geleneksel tıraş ve aşırı tahriş iozbay 3 1,776 15/12/2022, Saat: 13:59
Son Yorum: iozbay
  Ters yönlü tıraş ve zorluğu.. _Olgun_ 14 17,402 25/02/2022, Saat: 14:19
Son Yorum: Hexciter
  Tıraş Sabunu Nasıl Köpürtülür ? eggman 135 137,017 26/02/2021, Saat: 20:53
Son Yorum: Mustafa40
  Hassas Bir Cilt İçin Tıraş Olmak tarkaner 21 9,256 21/11/2020, Saat: 22:24
Son Yorum: Tıraşçı
  Aceminin İlk Geleneksel Tıraş Tecrübesi Ve Tekniği esatakgul 6 5,079 21/09/2020, Saat: 17:39
Son Yorum: korgunv
  Tıras Terimleri - Kısaltmalar dikdik_s 27 23,067 21/05/2020, Saat: 01:26
Son Yorum: GecayS
  Tıraş Sabunu Performans Kriterleri (Koruma, Kayganlık, Nemlendirme vs.) habaz 8 6,757 09/05/2019, Saat: 01:09
Son Yorum: korgunv
  Aceminin Tıraş Makinesi Kararsızlığı esatakgul 10 6,730 03/02/2019, Saat: 10:05
Son Yorum: jegal
  ustura tıraşı ve görerek tıraş yunusso 13 8,175 17/12/2018, Saat: 20:48
Son Yorum: habaz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: