Leaf Tıraş Aleti
(04/04/2019, Saat: 01:24)Poerio Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum permatiğin bıçağını nasıl çıkardın ve yenisini nasıl taktın? Anlatır mısın.

dediğim gibi sadece meraktan yaptığım aceleci bir uygulamaydı..zaten başarılı olmadı...bir daha deneyeceğim ama merak etiğim yaprak jiletin peformsnı..yani yaprak jilet bu bıçaklar için üretimiş jletler gibi performans verebilir mi.
nasıl yaptığıma gelince.. jilet ,alete 4 noktadan sabitlenmiş.. yani jiletin üstünde 4 delik var ve bunların içinden geçen 4 palstik klips var.. aletin kafa ksımının arkasındaki bu 4 klipsin uç düğüm kesimlerini kesiyoruz..jileti çıkarıp , kafanın üst parçasındaki 4 plastik çıkıntıyı kesip, zımpara ile altını törpülüyoruz..sonra kırık yaprak jileti, dip kısmına japon yapıştırıcı sürerek, kafa kısmına yapıştırıyoruz. kafa kısmının üst kapağını da yapıştırıyoruz... bu kadar..ama üst kapağı yapıştırmadan deneyeceğim derby aleti ile yaptığımda. çünkü ilk denememde yakın bir traş olmadı.. sebep büyük ihtimal jiletin uç kısmı biraz geride kaldı orjinal jilete göre. yani yarım jiletin klaçıklarını da kırıp jileti biraz daha öne taşımalıyım ... kapağı da yapıştırmayıp öyle deneyeceğim , belki de o yüksel kaldı yapıştırınca..önce kapaksız sora kapaklı deneyeceğim.. zaten amacım yaprak jiletin perfromansını ölçmek bu aletle.. japon yapıştırıcısı kullandığım jileti bir daha sökme-değiştirmeye uğraşmak olmaz.. atacağım ila ki aleti uygulamam işe yarasa bile, sonuçtan memnun kalsam bile... tek seferlik bir şey bu.. amaç merakımı gidermek sadece... eğer yaprak jiletin perfromansını beğenirsem belki merkur gibi klipsli bir kafa ile bu projeyi geliştirmeyi düşünebilirim.. bu aletler iki açılı yani sapın ve kafanının açıları farklı... bu açıları korumak için kafanın üst kapağının sapa bağlamadan bağımsız şekilde klips tarzı bir uygulama yapmak lazım bence.. yani sap ve kafa kendi açıları ile sabitken, kafanın üst kısmı klipsli olarak açılıp jilet değiştirilmeli..şimdilik tecrübelerim bu kadar..
biraz önce derby aletin üst kapağını çıkarıp yarım jleti japonla yapıştırarak denedim... sonuç neredeyse aynı ..fark şu ki orjinalde 4 noktadan perçinlenen jilet daha sağlam duruyor ve üst kapak daha iyi sıkıştırıyor. benim uygulamada bu mümkün olmadığı için jiletin sesi daha çok çıkıyor.. yani orjinal aletle daha konforlu ve güvenli bir traş söz konusu..orjinalde aldığım hissi bu deneyimde alamadım. hiç uğraşmaya deyecek bir şey değil..merkur makinemle daha güzel bir traş elde ediyorum.ama metal bir gövde ve sağlam bir jilet tutuşu olursa çok iddialı bir makine ortaya çıkacağını düşünüyorum... sorun aletlerdeki jiletlerde delikler olması.bu onlara sağlam bir perçin yapılmasını sağlıyor. jiletlere delik açılmasını sağlayan manuel küçük bir alet yapılırsa yarım jiletler gayet te makine ile kullanlabilir olur... ama jiletlere delik açılabilir mi..bununla uğraşmaya değer mi.. bilemem.. rocnelse-g makine de olduğu gibi vidalı kapak ile yarım jileti sabitlemek en makul çözüm şimdilik..
Hocam amerikayı yeniden keşfetmeye çalışmayın. Önce kendinizi tanıtan bir konu açın insanlar sizi hoş karşılasın. Sonra eski konuları okuyun aklınıza takılan soruları arama sekmesinden bulun açın bakın.
(04/04/2019, Saat: 07:02)yeniden11 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: biraz önce derby aletin üst kapağını çıkarıp yarım jleti japonla yapıştırarak denedim... sonuç neredeyse aynı ..fark şu ki orjinalde 4 noktadan perçinlenen jilet daha sağlam duruyor ve üst kapak daha iyi sıkıştırıyor. benim uygulamada bu mümkün olmadığı için jiletin sesi daha çok çıkıyor.. yani orjinal aletle daha konforlu ve güvenli bir traş söz konusu..orjinalde aldığım hissi bu deneyimde alamadım. hiç uğraşmaya deyecek bir şey değil..merkur makinemle daha güzel bir traş elde ediyorum.ama metal bir gövde ve sağlam bir jilet tutuşu olursa çok iddialı bir makine ortaya çıkacağını düşünüyorum... sorun aletlerdeki jiletlerde delikler olması.bu onlara sağlam bir perçin yapılmasını sağlıyor. jiletlere delik açılmasını sağlayan manuel küçük bir alet yapılırsa yarım jiletler gayet te makine ile kullanlabilir olur... ama jiletlere delik açılabilir mi..bununla uğraşmaya değer mi.. bilemem.. rocnelse-g makine de olduğu gibi vidalı kapak  ile yarım jileti sabitlemek en makul çözüm şimdilik..

Perma-sharp yarım jiletler deliklidir. Permatik'in üretiminde yine bu jiletlerin kullanıldığı anlamına geliyor olmalı.
Yarım jilet kullanan bir alet bulmak biraz zor ve pahalı. Bunun için tasarlanmamış olsa da WS Classic makine yarım jiletlerde diğer çift taraflı aletlere göre daha güvenlidir, yarım jileti sıkı tutar.
(04/04/2019, Saat: 10:19)sfenks Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Perma-sharp yarım jiletler deliklidir. Permatik'in üretiminde yine bu jiletlerin kullanıldığı anlamına geliyor olmalı.
Yarım jilet kullanan bir alet bulmak biraz zor ve pahalı. Bunun için tasarlanmamış olsa da WS Classic makine yarım jiletlerde diğer çift taraflı aletlere göre daha güvenlidir, yarım jileti sıkı tutar.
Bir ara farklı karakterde 2 yarım takıp denemek lazım ws aleti Smile

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...
@FearOfATG iki ayrı yarım jiletle deneyecekseniz jiletlerin sırt sırta geldiklerinde temasını engellemenizde fayda var. Birbirlerini çok az itelemeleri bile sorun çıkarabilir.. Yani yarım jiletlerin kulaklarını biraz kesmek gerekir.
(04/04/2019, Saat: 10:19)sfenks Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Perma-sharp yarım jiletler deliklidir. Permatik'in üretiminde yine bu jiletlerin kullanıldığı anlamına geliyor olmalı.

perma-sharp yarım jilet fotolarına baktım. iki deliki bu yarım jiletler derby aletinde kullanılanlar benziyor. hem derby, hem permatikte 4 perçin var ama permatiğin jileti kulaksız düz dikdörtgen şekilli 4 delikli bir jilet. yani single edge traş jiletlerinin miniği gibi.. permatikte 4 perçinin 4 ü hem jileti hem üst kapağı alt kapağa perçinliyor. derby de 4 perçinin 2 si jileti perçinlerken, 2 si de üst kapağı alt kapağa perçinliyor. permatik yarım jilet alıp derby aletinde deniyeceğim..
benim değinmek istediğim bir konu da bu aletlerin sapı düz , jiletin bulunduğu kafa kısmı bu sapla bir açı yapıyor, jilet ise kafa kısmında yine bir açıyla yerleştirilmiş yani bıçak yüzümüze bu iki açının toplamı ile değiyor.. bizim kullandığımız makinelerde ise direk 90 dereceye yakın bir açı var..bu durum ne kadar fark yaratır tartışılır ..yani jilete aynı açı rahaça normal traş aletlerinde verilir mi... bu iki açılı durum jileti sabit bir açıya mahkum edermi vs.. bilinen böyle iki açılı ıslak traş makinesi var mı?
@yeniden11 çift taraflı kullanım için üretilen bir alet jilete kullan-at'lar kadar açı veremez. Tam jileti o derece büken bir alet var mıdır, nasıl bir sakıncası olur kafamda canlandıramıyorum.
Firma yeni tek bıçaklı modelini piyasaya sürmüş.

https://leafshave.com/products/the-twig-razor

Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kendinden Jelli Tıraş bıçağı mustbe 11 7,143 02/02/2024, Saat: 11:57
Son Yorum: BigHillMe
  MVLTİPLEX 5 BIÇAKLI ISLAK TRAŞ ALETİ yeniden11 1 2,762 13/04/2023, Saat: 23:17
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Shavent Tıraş Aleti Soner 6 4,912 29/10/2022, Saat: 11:39
Son Yorum: Soner
  İnceleme: Yaqi Excalibur SE 50mm Tıraş Aleti marv 6 3,769 27/11/2021, Saat: 22:48
Son Yorum: ati19
  Broman SE yarım jiletli tıraş aleti saintdumas 2 2,512 14/02/2021, Saat: 21:03
Son Yorum: saintdumas
  Farklı tıraş aleti "comet" Devil67 23 13,020 13/04/2020, Saat: 13:52
Son Yorum: Devil67
  COLLİNS MEKANİK TRAŞ ALETİ yeniden11 1 3,360 12/05/2019, Saat: 05:20
Son Yorum: donniebrasco
  pen RAZOR > Kalem tıraş aleti mustbe 2 3,452 29/04/2019, Saat: 21:32
Son Yorum: mustbe
  Merkur Moustache - Bıyık tıraş aleti BigHillMe 2 7,019 21/12/2017, Saat: 12:07
Son Yorum: Sonmezturk
  Supply Single Edge (SE) Tıraş Makinesi SumNauta 12 10,443 11/05/2017, Saat: 23:06
Son Yorum: GartBnx

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: