Geleneksel Tıraş Forumları
İnceleme: Qshave Parthenon Adjustable Safety Razor - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: JİLETLİ TIRAŞ ALETLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Tek Parçalı Tıraş Aletleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Konu Başlığı: İnceleme: Qshave Parthenon Adjustable Safety Razor (/showthread.php?tid=9820)

Sayfalar: 1 2 3

İnceleme: Qshave Parthenon Adjustable Safety Razor - crestor - 05/12/2018

Qshave Parthenon Adjustable Butterfly Safety Razor

Herkese merhaba. Forumdan haberdar olduğumdan beri yapanlara özendiğim ve yapmak istediğim bir şeyi nihayet yapabilecek hale geldiğimi düşünüyorum. Ustalar kadar teknik ve detaylı olmasa da elimden geldiğince bu yeni makineyi sizlere anlatmaya çalışacağım. Kusurlarım ve eksiklerim için şimdiden herkesten affımı rica ediyorum.

Aliexpress’ten 25.10.2018 tarihinde verdiğim sipariş tam iki haftada elime ulaştı. Paketleme çok özenliydi. Güzel de bir kutusu var. Kutunun içinden Qshave marka jilet, Qshave markasının ürünlerini gösteren mini broşür ve Parthenon’un mini kullanım talimatı çıkıyor. Daha önce hiç Qshave ürünü kullanmadım ama bu makine kaliteli gözüküyor. Tabi ki bir EJ veya Mühle kalitesinde değil ama Merkür’e biraz yakın diyebilirim. Noktasal da olsa ufak pürüzler görülebiliyor. Daha önce aldığım Mingshi - Yintal 2000S Futur Klonu, Baili BD177 Kelebek modeli ve Vigshaving’in bir tarafı açık taraklı diğer tarafı kapalı taraklı olan modeli ile kıyasladığımda, Çin kökenli ürünler içerisinde şu ana kadar sahip olduğum en iyi ürün diyebilirim. Onların arasında hemen kendini belli ediyor, kısacası yakışıklı bir alet.

Tıraşa başlamadan önce biraz sakal ve cilt yapımdan bahsedeyim. Sakallarım çok gür ve cildim çok hassas !!! Hayır efendim, hiç de öyle değil. ?  Ortanın biraz üstü sertlikte ve ortalama sıklıkta bir sakalım var. Cildim de çok hassas değil. Ben cildime nasıl davranıyorsam o da bana öyle karşılık veriyor. Tıraş öncesi hazırlığımı iyi yaparsam, güzel ve dolgun köpüğümü yapıp kurallara uygun şekilde tıraş olursam ( bastırmamak, WTG-XTG-ATG sıralamasına uymak, bastırmamak, cildime uygun gelen veya uygun hale getirdiğim fırçam ile masaj yaparak köpürtmek, bastırmamak vs.) o da bana güzel bir tıraş sonrası keyfi sunuyor. Yani ne kadar köfte o kadar ekmek ?

Gelelim bu makineyle olunan tıraşlara. Tıraş malzemelerim; Cella Sabun, Gillette 7 O’Clock Sharp Edge jilet ve Omega 10049 Domuz Kılı Fırça( İki aydır düzenli kullanmama ve Saltuk komşumun Domuz kılı fırçalar için detaylı break-in rehberini harfiyen uygulamama rağmen yumuşamayan, eski manuel çıngıraklı okul zillerini andıran fırçam ). Normalde her gün tıraş olmaya çalışıyorum ama bazen günaşırı tıraş olduğum da oluyor. Son 4 tıraşımı Parthenon ile oldum. Bütün tıraşlarda hep birinci ayarı kullandım, daha yüksek ayarlar bana fazla geldi. Bu makineyle 2,5 günde bir tıraş oldum çünkü sakallarım ancak uzadı. Hem de yarım XTG yaptığım halde. Çünkü Parthenon WTG de bile işini güzel yapıyor. İkinci perdede sadece rötuşla bile tıraşınızı bitirebilirsiniz. Daha doğrusu bu kadarı bile yakın bir tıraş verdiği için bana yetti. İlk perdede işini iyi yaptığı için ikinci perde tamamen keyfe kalıyor. Biraz agresif sayılabilecek bir ayarlı kelebek. Daha önce tıraş olduğum Feather Popular ve Baili BD177 gibi kelebeklere göre çok daha agresif. İki veya üç parçalı DE aletlerle kıyaslamak gerekirse; EJ 89 - Mühle R89 gibi aletlerden agresif, Merkür Progress’in ise yarım tık altında. Ben Progress ile 3 günden önce tıraş olamıyorum, onda da yine en düşük seviyede tıraş oluyorum ama Parthenon ile idealim 2,5 gün. Aslında iki gün bilet yetebilir ama ben acele etmiyorum.

Ağır sayılabilecek bir makine olduğundan ( yaklaşık 107 g ) tıraşta size kolaylık sağlıyor. Sap deseninden dolayı tutmakta zorlanmıyorsunuz, elde tok duruyor. Feather Popular’dan yaklaşık yarım santim daha uzun. Kelebek mekanizması 3,5 turda açılıyor. Fikir vermesi açısından, Feather Popular 7 turda açılıyor. Parthenon’ a jilet takmak dikkat gerektiriyor çünkü kelebeğin kanatları ancak jiletin geçebileceği kadar açılıyor, belki biraz daha fazla. Ama yine de jileti oturtmak Feather Popular’daki kadar kolay değil. 1’den 9’a kadar agresifliğini ayarlayabiliyorsunuz ama bunu tıraş sırasında yapmak zor çünkü mekanizması biraz sert, elleriniz ıslaksa kayabiliyor. Belki ilk kullanımdan önce mekanizmaya biraz yağ eklenirse daha kolay çevrilebilir ama benim aklıma şimdi bu konuyu yazarken geldi ? Bu makineyi kullanırken sevdiğim bir diğer nokta ise makinenin kesimini görebilmek oldu. Şöyle ki, diğer makinelerle tıraş esnasında favorileri alırken makinenin nereyi aldığını tam olarak kestiremiyorum ( belki de ben beceremiyorum ) ama bu makinede bunu çok kolay yapabildim. Gillette serisinin favori düzeltmek için yapılan arka bıçağı gibi ayar yapabildim Parthenon ile. Kafa yapısı çok büyük olmadığından bıyık bölgesinde zorluk yaşamıyorsunuz. Ağırlık merkezi kafa bölgesine yakın, ayar mekanizmasında sayılabilir.

Gelelim bu makinenin fiyatını hak edip etmediğine. Ben Parthenon’u Black Friday zamanında 37,56 dolara aldım. Bugünkü kurla yaklaşık 200 TL ediyor. Güzel bir makine olduğunu ve benim sevdiğimi belirtmeliyim ama bu kadar yüksek bir fiyatı hak ettiğini düşünmüyorum. 125 -150 TL gibi fiyatlara, forumumuzun ikinci el bölümünde KAYHAN komşumuzdan satılık Gillette Slim Adjustable veya Black Beauty gibi makinelere oranla fiyatı yüksek geliyor bana. O makineleri şimdiye kadar deneme imkânım olmadığı için ( en kısa sürede Kayhan komşumun kapısını çalacağım )  tıraş açısından kıyaslayamıyorum ama okuduklarımdan, Parthenon’un taklit ettiğini ( veya esinlendiğini diyelim ) düşünmeme rağmen o kaliteyi yakalayamadığını anlıyorum.

Aşağıdaki fotoğrafta aletin en düşük ve en yüksek ayarlardaki jilet açıklığını görüyorsunuz.

2m4on6f.jpg

Bu da hassas terazide yaptığım ölçümün sonucu.
2dkz2o6.jpg

Parthenon’un kapaklarının açılma aralığı ve Feather Popular ile karşılaştırması.

10zmlj8.jpg
fblukp.jpg
rm5myo.jpg

Benden şimdilik bu kadar kıymetli komşular. Elimden geldiğince size bu ürünü tanıtmaya çalıştım. Eksik gördüğünüz, sormak istediğiniz şeyleri belirtirseniz onlar hakkında da elimden geldiğince sizleri bilgilendirebilirim. Bu ilk incelememdi, eksikler için tekrar affımı rica eder hepinize keyifli tıraşlar dilerim…

Cvp: Weishi Qshave Pantheron Adjustable Safety Razor - ismailinbiri - 05/12/2018

Komşum uzun süredir almayı düşündüğüm bir aletti. Emeğine sağlık.

Cvp: Weishi Qshave Pantheron Adjustable Safety Razor - crestor - 05/12/2018

(05/12/2018, Saat: 16:40)ismailinbiri Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum uzun süredir almayı düşündüğüm bir aletti. Emeğine sağlık.

Teşekkür ederim,umarım faydalı olmuştur.

Cvp: Weishi Qshave Pantheron Adjustable Safety Razor - vintage - 05/12/2018

güzel bir inceleme olmuş. sakalınıza sağlık Smile). ama 4. fotoda jilet açıklığı sanki eşit değil gibi geldi. göz yanılsaması da olabilir. güle güle kullanın

Weishi Qshave Pantheron Adjustable Safety Razor - turkoglum13 - 05/12/2018

Ellerinize emeginize saglik komsum. Cok bilgilendirici olmus.

RE: Cvp: Weishi Qshave Pantheron Adjustable Safety Razor - FearOfATG - 05/12/2018

(05/12/2018, Saat: 17:21)vintage Adlı Kullanıcıdan Alıntı: güzel bir inceleme olmuş. sakalınıza sağlık Smile). ama 4. fotoda jilet açıklığı sanki eşit değil gibi geldi. göz yanılsaması da olabilir. güle güle kullanın
Yorumlara bi bakayım önce ben gibi düşünen var mı dedim varmış. Bana da öyle geldi bakarken daha.. Göz yanılması olsun..

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cvp: Weishi Qshave Pantheron Adjustable Safety Razor - erfa - 05/12/2018

Sağ taraf açık sol taraf kapalı gibi göründü banada.

Cvp: Weishi Qshave Pantheron Adjustable Safety Razor - Southwestern - 05/12/2018

Urunun ismi yanlis olmus, basligi "Weishi Qshave PaRTHenon" diye degistirelim bence.

Urunun bir baska (ve siyah) versiyonu, Amazon'da su an $22.60'a satiliyor ($6 kupon verilmis):
https://www.amazon.com/WEISHI-Nostalgic-Adjustable-Butterfly-Double/dp/B07DN85M7Q/ref=sr_1_2_a_it?ie=UTF8&qid=1544024584&sr=8-2-spons&keywords=weishi+adjustable&psc=1

Bu urunde farkli olarak:
Parthenon'un dibindeki jilet yakalayan miknatis yok.
Baseplate'de tikanmayi onleyen tahliye delikleri var (bu bir arti).
Weishi 9306'daki sap dizayni kullanilmis.

Aslinda cok uygun fiyat, makina base plate haric komple pirinc. Ama zaten bir tane ayarsiz Weishi 9306 long var bende, vintage Gillette varken ayarlida Cin malina gerek yok.

Cvp: İnceleme: Qshave Pantheron Adjustable Safety Razor - habaz - 05/12/2018

Çok güzel ve ayrıntılı bir inceleme olmuş ellerinize sağlık!
Bu makinanın internetteki yorumlarında altta tahliye kanalları olmadığı için sabunun çok sık tıkanma yaptığı ve temizliğinin zor olduğu yönünde görüşler var. Siz de benzer sorunlar yaşadınız mı?

Cvp: İnceleme: Qshave Parthenon Adjustable Safety Razor - onurcakmak - 05/12/2018

@crestor komşum inceleme için çok teşekkürler, elinize sağlık. Detaylı inceleme olduğu için ayrı başlık yaptım. Başlığı da düzelttim, mesajın sonuna eklediğiniz notu da böylelikle sildim.

Ayar mekanizmasının sert olması, kapaklar tam kapalı olduğu için olabilir. Eski Gillette aletlerde de bu durum böyle. Ayarı yapmak için çevirme mekanizmasını gevşetmeniz gerekiyor olabilir.