Geleneksel Tıraş Forumları
Ayagında Kundura.. Deri Boya ve Cila - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Kendin yap - DIY (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=42)
+--- Konu Başlığı: Ayagında Kundura.. Deri Boya ve Cila (/showthread.php?tid=9660)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

Cvp: Tıraş Dışı En Son Ne Aldınız? - Viper - 10/10/2019

Siyah, kahve, mavi, renksiz boyalarım mevcut, badem yağı, cila vs de mevcut fakat mesela mavi kemeri boyadım üstüne beyaz tişört veya gömlek giydim gömleğe geçerse korkusu var işte ? en yakın zamanda deneyeceğim komşum teşekkürler

Cvp: Ayagında Kundura.. Ayakkabı Boya ve Cila - mustbe - 10/10/2019

Üstadım maşallah sizde hobi çok darısı başımiza Smile

Cvp: Tıraş Dışı En Son Ne Aldınız? - dikdik_s - 10/10/2019

badem yagını ileride boya ile karıstırarak uygulayabilirsin ama istersen simdilik dursun.
Mavi boyayı dairesel hereketlerle uyguladın. Bekle 5-10 dakika kurusun otursun, fırca ile hafif duz hareketler ile fırcalayarak boyayı deriye oturtup paylatıyorsun.
Ustune cila olarak nuri leflefte siyah, kahve, bordo ve naturel (renksiz) cilalar mevcuttur. Lacivertte renksiz haric kullanamayacagımız icin ustune renksiz cila uygulayarak ve fırca ile parlatıp sabitleyerek olayı bitirirsin. Boya cila altında kalır hic sorun olmaz merak etme kardesim.

Ek Not: Siyah boya uyguladın, ustune siyah cila uyguladın. İstersen ustune son kat renksiz cila da uygulayabilirsin ekstra parlaklık verebilir, bazı ayakkabı ustaları oyle yapar bilgi olsun.

Cvp: Ayagında Kundura.. Ayakkabı Boya ve Cila - Kaptan - 13/10/2019

Ayakkabı bakımını konusunda, nacizane ben de bir kaç kelam etmek, tecrübelerimi paylaşmak isterim.
Zamanında "Saddle Soap" a kafayı takmış, hakkında epey araştırdıktan sonra, "Fiebing's markasında (beyaz versiyonu) karar kılmış ve getirtmiştim. Epey bir ayakkabı da kullandıktan sonra diyebilirim ki, Kiwi, Woly gibi markaların köpük temizleyicilerinden herhangi bir farkını göremedim. Bence tek avantajı epey bir süre dayanması. Üstelik çok kirlenmiş outdoor ayakkabılarda pek başarılı olmadığı kanattindeyim. Alınmasa da olur, evde imalatına ise hiç girmiyorum. Bu konuda Ecco ve Nikwax'ın ürünlerini beğeniyorum. Bulabilirseniz Timberland'ın ki de gayet başarılı.

Boya için kullandığım ve beğendiğim markalar; Famaco, Woly ve Kiwi.
Özellikle Famaco'yu şiddetle tavsiye ederim. Özellikle değer verdiğiniz ayakkabılarınız varsa, paraya acımayın direk alın derim.Kapatıcı ve onarıcı boyaları muhteşem.
Cilalama da ayakkabının türüne ve mevsime göre farklı cilalar kullanıyorum. Bunlar;
Standart parlatma işlemi için Famaco veya Kiwi

Kış aylarında veya uzun süre kullanmayı düşünmediğim ayakkabılarımı uzun süre yumuşak tutmak için; Dubbin Wax
Dubbin Wax Türkiye'de "Yağlı Deri Cilası" olarak satılıyor ancak esas işlevi ayakkabı ve botların suya dayanımını arttırdığı gibi, ciddi anlamda yumuşamalarını sağlıyor. Çok ince katmanlar halinde gene ince gözenekli bir sünger vasıtasıyla sürüyorsunuz. Boyadan sonra kullanabildiğiniz gibi tek başına da kullanabilirsiniz. En büyük dezavantajı kuruma süresinin çok uzun sürmesi ve yarı parlak olması. Üzerine parlatıcı cila sürüldüğünde ise cilanın etkisi olmadığı gibi, dubbin wax'ın da işlevi azalıyor. Ancak kış aylarında çoğu su geçirmezlik spreyinden daha başarılı bir ürün. Ayakkabı dışında kemer ve çantalarıda yumuşatmak için başarılı. Genelde içeriğinde domuz yağı, balmumu, muhtelif bakım yağları ve bazı markalarda içerisinde bir miktar Mink Oil oluyor.
Hem cila olsun hem de bakımı geleneksel yollardan çok iyi yapsın diyorsanız; Mink Oil yani Vizon Yağı
Abd ve İngiltere'de bu ürün senelerdir bakım ve cila için kullanılıyor. Saf olarak satıldığı gibi başka yağlarla ve waxlarla karışım halinde olanlarda var Bazı Dubbin Wax'ların içinde de mevcut olabiliyor. Benim tavsiyem Kiwi. Deriyi çok yumuşatıyor ve verdiği parlaklık başarılı. Dubbin Wax'a göre daha başarılı ancak, bir kürk hayvanı olan Vizon'un yağını kullanmak istemiyorsanız Dubbin Wax...

Diğer tavsiyelerim; Yüksek kaliteli boyaların içine badem yağı koymanız gerekmiyor.Özellikle Famaco ve Kiwi'de direk sürün..
Eğer ayakkabılarınızda detaylar mevcutsa Nuri Leflef gibi kapatıcılığı yüksek,kalın kıvamlı boyalar kullanmayın. Kullanıyorsanız da çok ince kullanın. Hem detaylar kapanabiliyor hem de kalın sürerseniz boya zamanla atıyor,kurumalar oluyor.
Süet ayakkabılarda Dubbin Wax'a bulaşmayın bile. Boya için ise ucuz, süngerli boyalar yerine sprey süet boyaları kullanın.
Gerek cila gerekse temizlik için at kılı fırça kullanın.Özellikle küçük olanları temizlik ve cila sürmek için çok pratik. Aliexpress ve Amazon'da uygun fiyata çok var.
Boya için kullandığınız az gözenekli kauçuk süngerleri cila uygularken kullanmayın, cilanın deriye iyi sinmesi için ince gözenekli sünger kullanın.

Cvp: Ayagında Kundura.. Ayakkabı Boya ve Cila - ibrahim85 - 20/10/2019

Buradaki paylaşımlar evde uzun süredir kullanmadığım ayakkabı boya ürünlerinin yenilenmesinin zamanının geldiğini hatırlattı ve cumartesi günü kundura malzemecisinin yanına uğradım.[img]8088-CF12-353-A-476-A-939-D-1-CF6-CFC622-F6.jpg[/img]

Cvp: Ayagında Kundura.. Ayakkabı Boya ve Cila - Rigbie - 24/10/2019

Merhaba komsular,elime asagidaki kovboy cizmesi gecti.Tam bir vahsi bati cizmesi Big Grin
Genel olarak iyi kondisyonda ama ucunda biraz boyasi atmis.

Bunu nasil boyayabilirim ? Problem surdaki cizmenin uzerine ip ile dikis yapmislar.Dikislerinde mi ustunden gecmeliyim ? Yoksa oralari bantlayip mi boyamaliyim ? Oyle de cok cok zor olur siz ne onerirsiniz ?

https://eksiup.com/p/qp277498urs4

Cvp: Ayagında Kundura.. Ayakkabı Boya ve Cila - mustbe - 24/10/2019

Doktor @dikdik_s konuya bekleniyorsunuz Big Grin

Cvp: Ayagında Kundura.. Ayakkabı Boya ve Cila - dikdik_s - 24/10/2019

(24/10/2019, Saat: 18:13)Rigbie Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba komsular,elime asagidaki kovboy cizmesi gecti.Tam bir vahsi bati cizmesi Big Grin
Genel olarak iyi kondisyonda ama ucunda biraz boyasi atmis.

Bunu nasil boyayabilirim ? Problem surdaki cizmenin uzerine ip ile dikis yapmislar.Dikislerinde mi ustunden gecmeliyim ? Yoksa oralari bantlayip mi boyamaliyim ? Oyle de cok cok zor olur siz ne onerirsiniz ?

https://eksiup.com/p/qp277498urs4

Dostum bir iki foto gonder, durumuna bakalım ona gore oneri yapalım.

Cvp: Ayagında Kundura.. Ayakkabı Boya ve Cila - dikdik_s - 10/11/2019

Aramızdan ihtiyar bir amcamız almıs ayakkabıları gelmis. Ben ingiltereden poundla ayakkabı malzemeleri aldım ama yapamıyorum olmuyor diye veryansın ediyor. Amca dedim hallederiz sen uzulme. Challenge accepted.
Bir iki gun izin verin bos zamanda bakalım birseyler yapabilecekmiyiz.

49043450521_138a4d70c7_c.jpg

49042948548_7429805ccf_c.jpg

49042948648_08424c30bb_c.jpg

Bir

Ayagında Kundura.. Ayakkabı Boya ve Cila - Aersin - 10/11/2019

6dd76ca1d7d114930173a6d63e39e1d8.jpg
30ff93c460d3a7985bd1e62f8d0ac073.jpg8cffb9508a51be48eb0116fc9e521517.jpg

Serdar Bey’in işinin yanında ,bizimki ancak amatörü eğlendirir ama maksat paylaşım Smile
-Not: Fotoğrafları ütü ile çektim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi