Geleneksel Tıraş Forumları
Girit taşı - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: USTURALAR (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Forum: Çelik Usturalar (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Konu Başlığı: Girit taşı (/showthread.php?tid=941)

Sayfalar: 1 2

Girit taşı - totan35 - 30/05/2012

Arakdaslar bugun hırdavatcıları gezerken denk geldi basta fiyat veremedi ancak sonra 10 Tl olarak kafasından bir fiyat verdi. Belki daha ucuz da olabilir ancak beni gorunce sanırım o fiyatı cekti.

Resimleri asagida. Karton kapagın uzerindeki acıklamalarda kuyruk yagı yada yaglı sutle kaynattın diyor. Adam da sıkı sıkı tembihledi.

Bunun la birlikte bir 2 Tl alimunyum oksit tas aldım. 8 inç diyor sanırım oda 80 grit eder ki cok ama cok puturlu. Oda denk gelmisken aklımda kalmasın diye aldıgım bir tas. sanırım dogalda degil arkası ince on yuzu kalın onun da resmi asagida.

İsin aslına gelince bu taslar gercek Girit tası degil. Gercegine de denk geldim. Bir kibrit kutusu kadar olanı tartı hırdavatcı 38 tl 30 a olur dedi. Neden boyle pahalı diyince de Girit de zor cıkarılıyormus yasakmıs kotalıymıs dunyada en iyisiymis vs dedi. Japon taslarını internette gorunce onların cok kaliteli oldugunu dusunmustum hala da kaliteliler ancak arkadaslar bu Girit tası cok farklı. Sanki mermerin uzerine pudra sekeri dokulmus gibi rengi ucuk gri. Elbette almadım. tam bir tabaka denk gelirse uygun fiyatlı alırım. ayrıca bunları da aldıgıma cokta sevinmiyorum. Linguist hocamdan alacaktım ancak su sıra 2-3 gunde bir baska yerdeyim kargoyu almam cok zor. Zorda kalmamak icin bunlarda idare etsin diye aldım yine tekrarlıyorum Linguist hocamdakiler kadar degil bunlar. İlk fırsatta bir buyuk bende almak istiyorum

6get1s.jpg

34s05jp.jpg

a9l107.jpg

2vj4uwm.jpg

2wgagly.jpg

Girit taşı - linguist - 30/05/2012

evet ustunde hakiki girit tasi desede girit tasi degil. ben de 5 liraya almistim.
hakiki girit tasi gormeniz cok iyi denk gelmis. onun gritine 1500 diyorlar.
duzlenmemis olanlarin kilosu 60 lira.
diger tas sentetik. ustunde bazilarinin griti yaziyor bazilarinin yazmiyor. tahmini bir rakam verdiginize gore sizinkinde yazmamislar.
size de tas ayiriyorum. ne zaman isterseniz gonderirim.

Girit taşı - Lord Sparhawk - 30/05/2012

Komşum usturalarını sakın bu taşlara sürtme, benden uyarması.

(30/05/2012, Saat: 21:20)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: evet ustunde hakiki girit tasi desede girit tasi degil. ben de 5 liraya almistim.
hakiki girit tasi gormeniz cok iyi denk gelmis. onun gritine 1500 diyorlar.
duzlenmemis olanlarin kilosu 60 lira.
diger tas sentetik. ustunde bazilarinin griti yaziyor bazilarinin yazmiyor. tahmini bir rakam verdiginize gore sizinkinde yazmamislar.
size de tas ayiriyorum. ne zaman isterseniz gonderirim.

Gercek Girit de mermere pudra sekeri dokulmus gibi insanin elinde cok tatlı bir his bırakıyor. Felaket bir sey ama cok ufaktılar işe yaramaz geldi.

(30/05/2012, Saat: 21:26)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum usturalarını sakın bu taşlara sürtme, benden uyarması.

Hocam siz ne onerirsiniz. Demek ki bıçak bileyecek coook tasımız oldu Smile

Girit taşı - linguist - 30/05/2012

o kadar para vermemekle iyi etmissiniz cunku usturada verimli olmuyor.

(30/05/2012, Saat: 21:32)totan35 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(30/05/2012, Saat: 21:26)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum usturalarını sakın bu taşlara sürtme, benden uyarması.

Hocam siz ne onerirsiniz. Demek ki bıçak bileyecek coook tasımız oldu Smile

Öncelikle girit taşına büyük beklentilerle girmeyin. Bende var. Ayrıca elime has antika girit taşı da geçti.( senin çakma versiyon değil Smile ). Girit taşının kumu girilerde 4-5k, antika siyahlarda 7k civarı. Ustura için yeterli değil.

Hele kotikül ve doğal japon taşları bileme performansında hiçbirşeyle kıyas kabul etmez.

Ustura bilemek için sentetik olarak shapton glasstone serisini ya da naniwa superstone serisini tavsiye ederim. Ben ss kulanıyorum memnunum ama doğalları da kullanıyorum. Seramik taşlar usturalarda çok güzel sonuç veriyor.

Kotikül herkese şart, el mahkum alacaksınız.

Thuringen taşını kotiküle destekleyici olarak alabilirsiniz. Ama denk getirip escher taşı almak lazım.

Yağ taşlarından en iyisi charnley forest. Arkansasa hiç gerek yok.

Japon doğal taşlarından final bileme için nakayama, mümkünse maruka nakayama alınabilir. Final honlaması içinde oozuku veya shoubudani taşlarını öneririm.

Ağız açmak için dmt xc/f taşını, sonrasında naniwa chosera 1k veya king 1k öneririm. King geleneksel tip killi su taşıdır, çok daha yumuşak yapılıdır, sık sık düzeltme gerektirsede düzeltmesi çocuk oyuncağıdır ve bugüne kadar onlarca taş kullandım, klasik kinglerden daha tatlı feedback'i olan taş bilmiyorum. Bunlarla herhangi bir şeyi bilemek çok çok zevkli. Ancak yüksek kumlu kingler usturada naniwalar kadar başarılı değil.

Özetle giriş hazırlığı olarak

-dmt xc/fine
-naniwa chosera 1k
-naniwa veya shapton gs 3k/5k
-kotikül

tavsiye ederim. Bu 5 taş standart ustura kullanıcısının her ihtiyacını karşılar. Koti üstüne macunlarla çıkarsınız ekstra taşa standart kullanıcı için bence gerek yok. Linguist komşumun taşı da kotinin biraz üstü kumda gibi görünüyor.

Peki son bir sey daha hocam bunları nereden temin edebiliriz ve maliyetleri nedir?

İmzamdaki blogumda geleneksel tıraş ekipmanları ve teminleri üzerine yazımı okumanı tavsiye ederim komşu. Orada detaylıca yazmıştım.

(30/05/2012, Saat: 22:23)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İmzamdaki blogumda geleneksel tıraş ekipmanları ve teminleri üzerine yazımı okumanı tavsiye ederim komşu. Orada detaylıca yazmıştım.

tekrar tesekkurler