Geleneksel Tıraş Forumları
Boynuz sap yapımı - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Kendin yap - DIY (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=42)
+--- Konu Başlığı: Boynuz sap yapımı (/showthread.php?tid=9332)

Sayfalar: 1 2

Boynuz sap yapımı - rewolwer_ - 28/05/2018

Üstadlarım elimde sapları kırık olan usturalar vardı, sap yapımında kullanmak için yurtdışından tedarik ettiğim boynuz plakalara şekil verme aşamalarını sizlerle paylaşmak istedim, öncelikle boynuza şekil vermek biraz uğraştırıcı, ağaç yada plastikten daha zor olduğunu düşünüyorum, bendeki plakaların kalınlığı 4mm civarında, elimde formunu beğendiğim ustura sapını şablon olarak plakanın üzerine koyup çizdim, kıl testere yardımıyla kabaca kesim yaptım, mutfak tüpü yardımıyla(ısının etkisiyle) boynuzları düzleştirip iç kısımlarını 60 kum ile zımparadım, sonrasında iki eş parçayı birbirine çift taraflı bant (metylan çift taraflı bant) ile yapıştırdım, büyük bileme eğesi ile köşelerini yuvarladım, 60 kum 150 kum ve 400 kum zımpara yardımı ile parlatmaya hazır hale getirdim, elimde bulunan duvar matkabının ucuna kalın uç taktım ve üzerine keçe sardım  (Bim markette satılan sarı bezlerden) ve pasta cila ile parlattım, parçaları ayırıp iç kısımlarına da parlatma işlemi uyguladım, pimler için 1.5 mm matkap ucunu takıp deldim, pim yerine gelecek beyaz plastik parçayı evde bulunan birşeyden kestim, (Burada dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan bir tanesi usturanın hollow, ekstra hollow veya vedge oluşunu göz önüne alıp plastik parçayı ona göre ayarlamanızdır, ekstra hollow olan bir usturaya vedge olan bir ustura gibi plastik kesimi yaparsanız ustura sapın içine çok girecek ve hatta kesici kısım dışarıda bile çıkacaktır ayrıca beyaz plastiğe sap birleşim yerine gelen yerlere eğim vermek gerekiyor) Epoksi ile beyaz plastiği yapıştırıp pimledim, kurumaya bıraktım sonraki gün düzeltip tekrar parlatma işlemi yaptım ve usturayı sapa taktım, işin zorluğuna gelecek olursak, aşırı bir zorluğu yok lakin insan yoruluyor  Smile Yazı biraz uzun oldu umarım faydalı olur. Hatalı veya eksik bir kısım varsa lütfen bilgilendiriniz. Teşekkürler.

2i0autw.jpg
106h7xz.jpg
2u7pwza.jpg
2jdgf2d.jpg
qod1fc.jpg
mikumd.jpg
2i1dyjd.jpg
2cihf6o.jpg

Cvp: Boynuz sap yapımı - Gentleman - 28/05/2018

Elinize sağlık harika görünüyor.

Boynuz sap yapımı - FurkanErdem - 28/05/2018

Çok güzel görünüyor komşum, elinize sağlık. İyi günlerde kullanın inşallah.

Cvp: Boynuz sap yapımı - taskind - 28/05/2018

süper olmuş komşum ellerine sağlık , sadece el aletleriyle sap yapmak zaten zorken, bir de boynuz ile bunları yapmış olman gerçekten harika.. Güle güle kullan

Cvp: Boynuz sap yapımı - KAYHAN - 28/05/2018

Komşum  tebrik ederim çok başarılı çalışma olmuş, malzeme tedariği ve fiyatı konusunda bilgi almak isterim,

Cvp: Boynuz sap yapımı - rewolwer_ - 28/05/2018

@Gentleman @FurkanErdem @taskind @KAYHAN
Üstadlarım çok sağolun, teşekkürler
KAYHAN üstadım boynuz ve pimleri ebay üzerinden tedarik ettim, almak gibi bir niyetin varsa yardımcı olurum, 10 adet boynuz plaka 180 tl civarıydı yanılmıyorsam, pimlerin de 40 adet 100 tl civarı olması gerek kargo dahil.

Cvp: Boynuz sap yapımı - KAYHAN - 28/05/2018

(28/05/2018, Saat: 12:11)rewolwer_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Gentleman @FurkanErdem @taskind @KAYHAN
Üstadlarım çok sağolun, teşekkürler
KAYHAN üstadım boynuz ve pimleri ebay üzerinden tedarik ettim, almak gibi bir niyetin varsa yardımcı olurum, 10 adet boynuz plaka 180 tl civarıydı yanılmıyorsam, pimlerin de 40 adet 100 tl civarı olması gerek kargo dahil.

Hocam böyle bir niyetim var ,elimde birkaç tane sap yapılması gereken usturam var onlar için düşünmüştüm sedefkar bir arkadaşım var onun boynuz vs.çalışmaları var ondan yapım sözü alıp sizi rahatsız edeceğim,teşekkür ederim.

Cvp: Boynuz sap yapımı - ziyanınjileti - 28/05/2018

Çok şık duruyor üstadım, güle güle kullanın. Keyifli tıraşlarınız olsun. =)

Boynuz sap yapımı - kokopelli - 28/05/2018

Ellerinize sağlık. Çok güzel iş çıkartmışsınız komşum.

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cvp: Boynuz sap yapımı - habaz - 28/05/2018

Elinize sağlık üstad, çok şık görünüyor!