Geleneksel Tıraş Forumları
Bileme denemeleri - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: USTURALAR (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Forum: Çelik Usturalar (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Konu Başlığı: Bileme denemeleri (/showthread.php?tid=9178)

Sayfalar: 1 2 3

Bileme denemeleri - rewolwer_ - 07/04/2018

Üstadlarım elimde naniwanın seti var, yeni yeni bileme işine başladım, usturamı cam bardağa sürüp bir kaç defa bilemeye çalıştım ama tam olarak istediğim keskinliği elde edemedim, tıraş oldum ama memnun kalmadım, krom oksit eksikliğinden mi böyle oluyor, yoksa tekniği tam oturtamadığım için mi böyle oluyor bilmiyorum; bileme yaparken çok bastırmıyorum, ağız gayet düzgün açılıyor lakin kesmeye gelince sonuç hüsran, yabancı videoları izliyorum ama ingilizcem olmadığı için çuvallıyorum, nerede hata yapıyorum acaba, ustura da hata var desem bildiğimiz markalardan, el yeteneğim de kötü değil ama olmuyor Smile nerede hata yapıyorum acaba, tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Sağolun

Cvp: Bileme denemeleri - higicir - 07/04/2018

Bileme sorunlarının %90 ı ilk taşta ağızı tam açamamaktan kaynaklanır. Hele de usturanın geometrisi düzgün değilse ki ilk bileme ise kesin düzgün değildir.

En büyük dostunuz ışık ve büyüteç. Görerek adım adım ilerleyin. İlk taş ile işiniz bitmeden diğer taşlara boşuna geçmeyin. Mutlaka başarırsınız.

Cvp: Bileme denemeleri - rewolwer_ - 07/04/2018

1k taşta ağız açıyororum, kolumdaki kılları zorlanarak kesiyor ve 3k taşa geçiyorum.

Büyüteç almayı düşünüyordum zaten aşağıdaki ürünü siparis ettim, nasıldır bilemem

http://s.aliexpress.com/F3QveQRN?fromSns=Copy

krom oksit keskinliğe ne kadar etki ediyor, standart olarak kullanılmalı mı.

Cvp: Bileme denemeleri - kokopelli - 07/04/2018

3k sonrasında 8k kullanıyor olmanız gerekiyor. 3k sonrası kalin kromoksitli kayış da tıraş edebiliyor ama 8k ve sonrasında ince pasta/kromoksit kullanırsanız daha iyi tıraşlar elde edersiniz. 8k sonrasında pasta bile gerekmeyebilir.

RE: Cvp: Bileme denemeleri - rewolwer_ - 07/04/2018

(07/04/2018, Saat: 12:41)kokopelli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 3k sonrasında 8k kullanıyor olmanız gerekiyor. 3k sonrası kalin kromoksitli kayış da tıraş edebiliyor ama 8k ve sonrasında ince pasta/kromoksit kullanırsanız daha iyi tıraşlar elde edersiniz. 8k sonrasında pasta bile gerekmeyebilir.

Kokopelli üstadım 1k 3k 8k ve 12k var, 12k dan sonra kromoksit kullanınca ağız karakteri nasıl olur, ayrıca her usturaya bant yapıştırmak gerekli mi (usturanın estetiği açısından), avantajı ve dezavantajı var mı.

Tabi, aslında var olduğunu da biliyordum ama ... Smile
Ben 12k'dan sonra kromoksite gerek olacagini zannetmiyorum. Bence 8k ve kayışlama dahi yeterli. Ama ben kendimi hafif kör usturalara alıştırdım, artık daha mutluyum.

Cvp: Bileme denemeleri - higicir - 07/04/2018

Tüm taşlarda ağıza kadar inildiğinde 12k dan sonra krom oksite kesinlikle gerek kalmaz. Gerek kalıyorsa bilemede sorun vardır.

Taşlar ile en uca inilemediği takdirde yumuşak zemine veya kayışa sürülmüş krom oksit o açığı kapatır.

Krom oksit tercih meselesidir. Tamamen size kalmış. Örneğin ben tekniğimi geliştirmek için kolayına kaçmadan işi taşta bitirmeye çalışıyorum. Tembelliğime geldiğinde krom oksit kullanıyorum. Özetle gönlünüz nasıl arzu ederse öyle yapabilirsiniz. Kuralı yok.

Bant kullanırsanız usturanız zamanla kütleşir. Ağız açısı diyelim ilk hali ile 17 derece, zamanla genişlik azalıp kalınlık sabit kaldıkça ağız açısı genişler. 16-19 derece arası iyidir. Aşağısında çelik zayıflayabilir, yukarısında performans düşer.
Bant kullanmazsanız sırtı incelir, kozmetiği bozar ancak usturanızın ağız açısı zamanla kütleşmez. Performansı da düşmez.

Bant ile başlarsanız istediğiniz zaman bantsıza geçebilirsiniz. Ama bantsız başlarsanız sırta verdiğiniz kozmetik deformasyonu geri alamazsınız.

Gold Dollar usturalarınızı bantsız, altın kaplama Dovolarınızı bantlı yapabilirsiniz mesela.

Benim tercihim bantsızdır. Çünkü usturaların asıl işi tıraş etmektir, güzel görünmek sonra gelir.

Bir kaç yerde söylemişimdir belki, bant olarak internetteki herkesin kullandığı gibi elektrikçi bandı kullanırsanız acı farkı yükseliyor. Bunun yerine elektronik devre imalatında kullanılan Kapton ısı dayanımlı bantlardan kullanırsanız, çok ince ve dayanıklı olduklari için bantlı veya bantsiz farkı azalıyor. Kozmetik konusunda soru işareti oluşacağı her yerde güvenle Kapton bantla bileme yapabilirsiniz. Aliexpress'ten falan uygun fiyatli alınabiliyor.

RE: Cvp: Bileme denemeleri - higicir - 07/04/2018

Bileme sonrası kayış çok önemli. 30 tur kanvas 50 tur deri mutlaka geçin.

RE: Cvp: Bileme denemeleri - rewolwer_ - 08/04/2018

(07/04/2018, Saat: 22:52)kokopelli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir kaç yerde söylemişimdir belki, bant olarak internetteki herkesin kullandığı gibi elektrikçi bandı kullanırsanız acı farkı yükseliyor. Bunun yerine elektronik devre imalatında kullanılan Kapton ısı dayanımlı bantlardan kullanırsanız, çok ince ve dayanıklı olduklari için bantlı veya bantsiz farkı azalıyor. Kozmetik konusunda soru işareti oluşacağı her yerde güvenle Kapton bantla bileme yapabilirsiniz. Aliexpress'ten falan uygun fiyatli alınabiliyor.

Üstadım benimde kullandığım kalıntı bırakmayan ince bant var (kırılan camların değişiminde kullanılıyor) dayanımı çok iyi değil, kapton bant daha mantıklı.