Geleneksel Tıraş Forumları
Yaqi Porsuk Kılı Tıraş Fırçası - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: SAKAL FIRÇALARI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: Porsuk Kılı Sakal Fırçaları (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Konu Başlığı: Yaqi Porsuk Kılı Tıraş Fırçası (/showthread.php?tid=8927)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Yaqi Porsuk Kılı Tıraş Fırçası - 00serkan4300 - 17/09/2019

Soldaki fırça yaqi kızılpençe 24 mm silvertip olarak geciyor.
Stand da linkini attığınız yaqi stand.
İkisinden de memnunum tavsiye ederim.
5 6 fırçam var hepsini bu stand a asabiliyorum her fırçaya uyacak bir stand bence1c690de36c4e53d894ae004d4179fd6d.jpg

SM-A320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cvp: Yaqi Porsuk Kılı Tıraş Fırçası - sudüşleri - 17/09/2019

(17/09/2019, Saat: 10:20)00serkan4300 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Soldaki fırça yaqi kızılpençe 24 mm silvertip olarak geciyor.
Stand da linkini attığınız yaqi stand.
İkisinden de memnunum tavsiye ederim.
5 6 fırçam var hepsini bu stand a asabiliyorum her fırçaya uyacak bir stand bence

SM-A320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

çok teşekkür ederim, kullanışlı olması yönünden benim de hoşuma gitti stand, en kısa zamanda alacağım.

Cvp: Yaqi Porsuk Kılı Tıraş Fırçası - sfenks - 17/09/2019

@Lord Sparhawk üstad, fırçanın kurutma amaçlı ters asılması bana gereksiz, hatta anlamsız geliyor. Çünkü fazla suyu atılmış olan fırça (yıkanıp asılmış çamaşırlardaki gibi) aşağıdan yukarıya doğru kurur. Fazla suyu atıldıktan sonra fırça tarafından emilmiş olan suyun damlaması da mümkün değil.
Hatta aksine ters asıldığında nemliliğin fırça sapına yakın boğumda daha uzun süre kalacağını, dolayısıyla biraz daha geç kuruyacağını düşünüyorum.

Cvp: Yaqi Porsuk Kılı Tıraş Fırçası - Sheeplessness - 17/09/2019

(17/09/2019, Saat: 11:53)sfenks Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Lord Sparhawk üstad, fırçanın kurutma amaçlı ters asılması bana gereksiz, hatta anlamsız geliyor. Çünkü fazla suyu atılmış olan fırça (yıkanıp asılmış çamaşırlardaki gibi) aşağıdan yukarıya doğru kurur. Fazla suyu atıldıktan sonra fırça tarafından emilmiş olan suyun damlaması da mümkün değil.
Hatta aksine ters asıldığında nemliliğin fırça sapına yakın boğumda daha uzun süre kalacağını, dolayısıyla biraz daha geç kuruyacağını düşünüyorum.

Hakikaten hiç böyle düşünmemiştim. Çok mantıklı komşum. Baya basit fizik aslında.

Cvp: Yaqi Porsuk Kılı Tıraş Fırçası - Lord Sparhawk - 17/09/2019

(17/09/2019, Saat: 11:53)sfenks Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Lord Sparhawk üstad, fırçanın kurutma amaçlı ters asılması bana gereksiz, hatta anlamsız geliyor. Çünkü fazla suyu atılmış olan fırça (yıkanıp asılmış çamaşırlardaki gibi) aşağıdan yukarıya doğru kurur. Fazla suyu atıldıktan sonra fırça tarafından emilmiş olan suyun damlaması da mümkün değil.

Komşum fazla ıslak kalmasından kasıt damlatacak kadar değil tabi ki, zaten silkeleyince damlayacak kadar su kalmamış oluyor doğru ama kaçırdığın nokta şu, fırçanın üst kısımlarının arası gayet açık ve havadarken, sıkı sarımlı dip kısmı kapalı kutu gibi. Ne kadar iyi silkelersek silkeleyelim o dip kısımda su ve sabun artığı kalıyor. Normal kurumada bu dip kısmının kuruması hava zor girdiği için daha yavaş oluyor, burada birikecek sabun artıkları uzun vadede dipte kılların kurumasına, kırılmasına hatta yapıştırıcının zayıflamasına ve düğümün saptan gevşemesine sebep olabiliyor. Baş aşağı kuruduğunda yer çekimi etkisiyle o dipteki sabun ve su daha alt kısma ortaya doğru iniyor ve hızla kuruyor. Çünkü ortada da, az da olsa bir hava sirkülasyonu var. Bu sirkülasyon oranı fırçann kıl yoğunluğuna göre değişecektir elbet.

Senin çamaşır örneğinde çamaşır tamamen havayla açık temasta, dolayısıyla hızla buharlaşma oluyor ve o yüzden aşağıdan yukarı kuruyor. Ama istersen bir ıslak çamaşırı al, al kısmını sık top gibi düğüm yap as, çamaşır yine alttan yukarı doğru buharlaşmayla kuruyacaktır ama üst kısımlar kuruduğunda düğümü açıp iç kısmına bakarsan hala nemli olduğunu göreceksin, çünkü burası, açık kısımlar kadar iyi temas edememiştir havayla. İlaveten çamaşırlarda kullanılan kumaşların su tutuculuğuyla hayvanlardan elde edilen doğal kılların su tutuculuğu farklı. Porsuk bol miktarda su tutarken, domuz da aldığı suyu uzun süre bırakmama eğiliminde oluyor. Dipte oturup bekleyen su, en sağlam yapıştırıcı için bile uzun vadede sıkıntı çıkarabilme potansiyelinde.

Özetle ters kurumadaki mantık kıl diplerinin ve düğümdeki yapıştırıcının uzun vadedeki sağlığı . Bundan dolayıdır ki yıllardır bütün üreticiler stantlarını fırçalar baş aşağı asılacak şekilde üretiyorlar. Burada esas önemli nokta düz veya baş aşağı kurutmak değil, ikisi de makbuldür, esas önemli nokta -ıslak fırçayı kesinlikle kapalı dolaba koymamaktır-. Örneğin seyehat içinde daha ziyade sentetik fırça tercih etmektir ki kısa sürede kurusun, tıraş çantanızda ıslak kalmasın.

Cvp: Yaqi Porsuk Kılı Tıraş Fırçası - sudüşleri - 17/09/2019

(17/09/2019, Saat: 14:33)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum fazla ıslak kalmasından kasıt damlatacak kadar değil tabi ki, zaten silkeleyince damlayacak kadar su kalmamış oluyor doğru ama kaçırdığın nokta şu, fırçanın üst kısımlarının arası gayet açık ve havadarken, sıkı sarımlı dip kısmı kapalı kutu gibi. Ne kadar iyi silkelersek silkeleyelim o dip kısımda su ve sabun artığı kalıyor. Normal kurumada bu dip kısmının kuruması hava zor girdiği için daha yavaş oluyor, burada birikecek sabun artıkları uzun vadede dipte kılların kurumasına, kırılmasına hatta yapıştırıcının zayıflamasına ve düğümün saptan gevşemesine sebep olabiliyor. Baş aşağı kuruduğunda yer çekimi etkisiyle o dipteki sabun ve su daha alt kısma ortaya doğru iniyor ve hızla kuruyor. Çünkü ortada da, az da olsa bir hava sirkülasyonu var. Bu sirkülasyon oranı fırçann kıl yoğunluğuna göre değişecektir elbet.

Senin çamaşır örneğinde çamaşır tamamen havayla açık temasta, dolayısıyla hızla buharlaşma oluyor ve o yüzden aşağıdan yukarı kuruyor. Ama istersen bir ıslak çamaşırı al, al kısmını sık top gibi düğüm yap as, çamaşır yine alttan yukarı doğru buharlaşmayla kuruyacaktır ama üst kısımlar kuruduğunda düğümü açıp iç kısmına bakarsan hala nemli olduğunu göreceksin, çünkü burası, açık kısımlar kadar iyi temas edememiştir havayla. İlaveten çamaşırlarda kullanılan kumaşların su tutuculuğuyla hayvanlardan elde edilen doğal kılların su tutuculuğu farklı. Porsuk bol miktarda su tutarken, domuz da aldığı suyu uzun süre bırakmama eğiliminde oluyor. Dipte oturup bekleyen su, en sağlam yapıştırıcı için bile uzun vadede sıkıntı çıkarabilme potansiyelinde.

Özetle ters kurumadaki mantık kıl diplerinin ve düğümdeki yapıştırıcının uzun vadedeki sağlığı . Bundan dolayıdır ki yıllardır bütün üreticiler stantlarını fırçalar baş aşağı asılacak şekilde üretiyorlar. Burada esas önemli nokta düz veya baş aşağı kurutmak değil, ikisi de makbuldür, esas önemli nokta -ıslak fırçayı kesinlikle kapalı dolaba koymamaktır-. Örneğin seyehat içinde daha ziyade senteitk fırça tercih etmektir ki kısa sürede kurusun, tıraş çantanızda ıslak kalmasın.

açık ve net bir açıklama olmuş Smile

Cvp: Yaqi Porsuk Kılı Tıraş Fırçası - edward - 17/09/2019

7,5 TL fırça kullandıgımdan hiç umurumda degil sapı yere gelecek şekilde koyuyorum.

Traştan sonra silkeliyorum çok su kalmıyor ama fırçanın dib kenar kısmlarında hafif sabun kalıntıları var beyaz belli oluyor.Hiçte umrumda degil açıkçası.O da iç kısmında degil dış kısımda içinde sabun kalır mı bilemem zaten sıcak suyu yiyip silkeleniyor.

Pahalı fırçalarda baş aşagı koymak mantıklı olabilir.

(17/09/2019, Saat: 14:33)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum fazla ıslak kalmasından kasıt damlatacak kadar değil tabi ki, zaten silkeleyince damlayacak kadar su kalmamış oluyor doğru ama kaçırdığın nokta şu, fırçanın üst kısımlarının arası gayet açık ve havadarken, sıkı sarımlı dip kısmı kapalı kutu gibi. Ne kadar iyi silkelersek silkeleyelim o dip kısımda su ve sabun artığı kalıyor. Normal kurumada bu dip kısmının kuruması hava zor girdiği için daha yavaş oluyor, burada birikecek sabun artıkları uzun vadede dipte kılların kurumasına, kırılmasına hatta yapıştırıcının zayıflamasına ve düğümün saptan gevşemesine sebep olabiliyor. Baş aşağı kuruduğunda yer çekimi etkisiyle o dipteki sabun ve su daha alt kısma ortaya doğru iniyor ve hızla kuruyor. Çünkü ortada da, az da olsa bir hava sirkülasyonu var. Bu sirkülasyon oranı fırçann kıl yoğunluğuna göre değişecektir elbet.

Özetle ters kurumadaki mantık kıl diplerinin ve düğümdeki yapıştırıcının uzun vadedeki sağlığı . Bundan dolayıdır ki yıllardır bütün üreticiler stantlarını fırçalar baş aşağı asılacak şekilde üretiyorlar. Burada esas önemli nokta düz veya baş aşağı kurutmak değil, ikisi de makbuldür, esas önemli nokta -ıslak fırçayı kesinlikle kapalı dolaba koymamaktır-. Örneğin seyehat içinde daha ziyade sentetik fırça tercih etmektir ki kısa sürede kurusun, tıraş çantanızda ıslak kalmasın.

Bu daha mantıklı Big Grin güzel açıklama lordum teşekkür ederiz.

Cvp: Yaqi Porsuk Kılı Tıraş Fırçası - mustbe - 17/09/2019

(17/09/2019, Saat: 13:13)Sheeplessness Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hakikaten hiç böyle düşünmemiştim. Çok mantıklı komşum. Baya basit fizik aslında.

(17/09/2019, Saat: 22:08)Sheeplessness Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu daha mantıklı Big Grin güzel açıklama lordum teşekkür ederiz.

Tarafını seç komşum Smile

(17/09/2019, Saat: 22:34)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tarafını seç komşum Smile

Son olarak lorda hak veriyorum. Çünkü fırçalarda en çok sıkıntı çıkaran bölüm düğüm. Düğümün ıslak kalmaması kururken yukarıda durması elzem.