Geleneksel Tıraş Forumları
Hassas cilt ve seyrek sakal için jiletli traş makinesı tavsiyesi - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: TIRAŞ TEKNİKLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Forum: Acemiler İçin Tıraş Teknikleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=38)
+--- Konu Başlığı: Hassas cilt ve seyrek sakal için jiletli traş makinesı tavsiyesi (/showthread.php?tid=8454)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

RE: Her gün traş oluyorum. Tavsiyelere ihtiyacım var. - aliyuksel - 15/05/2017

Hem her gün tıraş olup, hem de sinekkaydı tıraş olmak istiyorsunuz. Zor bir şey... Hele ki açık tenli iseniz istediğiniz şey neredeyse imkansız. Bunu yapmak için kösele gibi, yıllarca alıştırılmış bir cilt gerekir. Çünkü tersten almak gerek. Eğer ki cilt problemleri yaşamıyorsanız, her gün tıraş olmak, günlük temizliği yapmak bence yeterli. Ben bu şekilde yapıyorum. Her sabah tek perde tıraş, bir de rötuş... Batık yoksa, boyun temizse, ne mutlu bana...

Sizin dediğinizi de inanın anlıyorum. Mesela 3 günlük sakalı tek perdede kesince olan his farklı, her gün tek perde kesince olan his farklı, biliyorum.

RE: Her gün traş oluyorum. Tavsiyelere ihtiyacım var. - ustaci - 15/05/2017

Teknik oturduğu zaman uygun ekipmanla hergün sıfır sinekkaydı görünüşte tahrişsiz tıraş olabilirsiniz ancak bu rutin uzun vadede cildinizi olumsuz etkileyecektir ( Kendimden biliyorum ). Uzun vade de bu rutin cildi çok yoruyor ve cilt tabiri ile köseleye dönüyor. En iyi günlük tıraşın tıraş hazırlığı iyi yapıldıkdan sonra uygun ekipmanla yapılan tek perde tıraş olduğunu düşünüyorum. Tek perde tıraşda biraz sakal ucu kalıyor ancak cilt çok daha sağlıklı oluyor. Özellikle çene ve boyun kısmına uygun makina veya ustura ile tek perde tıraş çok daha sağlıklı. Ancak bu rutin için yani tek perde tıraş için ej 89 uygun bir makina değil en azından benim rutinim için uygun değil.

RE: Her gün traş oluyorum. Tavsiyelere ihtiyacım var. - Bruce - 15/05/2017

Her gün kusursuz tıraş tek perde ile orta agresiflikte aletlerle mümkün. Bunun için slant aletler güzel bir öneri olur. Ayrıca tıraş sonrası aftershave ya da kolonya gibi alkol oranı yüksek ürünler yerine, yüzünüzü su ile durulamak ya da illa bir ürün kullanılacaksa balsam tavsiye ederim.

RE: Her gün traş oluyorum. Tavsiyelere ihtiyacım var. - Serjames - 15/05/2017

(15/05/2017, Saat: 20:52)Bruce Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Her gün kusursuz tıraş tek perde ile orta agresiflikte aletlerle mümkün. Bunun için slant aletler güzel bir öneri olur. Ayrıca tıraş sonrası aftershave ya da kolonya gibi alkol oranı yüksek ürünler yerine, yüzünüzü su ile durulamak ya da illa bir ürün kullanılacaksa balsam tavsiye ederim.

+1

RE: Her gün traş oluyorum. Tavsiyelere ihtiyacım var. - ustaci - 15/05/2017

@Bruce üstadın tavsiyesine tam olarak katılıyorum. Bence de günlük tek perde tıraşa en uygun makinalar slant makinalar ( keskin ve konforlu jiletler ile ) . Usturalar içinde ise tek perde tıraşa en uygunu feather usturalar. Günlük tıraşımı ikon x3 slant, feather ss veya ilk göz ağrım sedef ustura ile tek perde oluyorum.

RE: Her gün traş oluyorum. Tavsiyelere ihtiyacım var. - Bruce - 15/05/2017

Eyvallah üstadlar. Şahsi düşüncem EJ 89, Muhle R89, Merkur 34 gibi aletlerin fazla abartıldığı yönünde. Sanki geleneksel tıraş 101 diye herkes EJ 89 ile giriş yapıyor. Evet kendine zarar vermemek, cildi kesmemek düşünceleriyle alışma evresinde tavsiye ve tercih ediliyor. Lakin o kan akacaksa akacak, kesecek ki bir daha kesmemeyi öğrenecek. Tabi kalkın R41 ile girişin de demiyorum ama biraz toleranslı olmak gerek. Nitekim erkeklere özgü bir keyfi erkekçe yaşıyoruz. Bu işin belli bir ideali yok, herkese göre değişir elbet, ama ideal olan en az perde ile en iyi tıraş.

RE: Her gün traş oluyorum. Tavsiyelere ihtiyacım var. - yusufk122 - 15/05/2017

(15/05/2017, Saat: 17:40)aliyuksel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hem her gün tıraş olup, hem de sinekkaydı tıraş olmak istiyorsunuz. Zor bir şey... Hele ki açık tenli iseniz istediğiniz şey neredeyse imkansız. Bunu yapmak için kösele gibi, yıllarca alıştırılmış bir cilt gerekir. Çünkü tersten almak gerek. Eğer ki cilt problemleri yaşamıyorsanız, her gün tıraş olmak, günlük temizliği yapmak bence yeterli. Ben bu şekilde yapıyorum. Her sabah tek perde tıraş, bir de rötuş... Batık yoksa, boyun temizse, ne mutlu bana...

Sizin dediğinizi de inanın anlıyorum. Mesela 3 günlük sakalı tek perdede kesince olan his farklı, her gün tek perde kesince olan his farklı, biliyorum.

Ha şunu bileydin. 3 günlük sakalı kesiyorum. Yeminle mutlu oluyorum. Ama her gün kesince hiç iyi olmuyor.

RE: Her gün traş oluyorum. Tavsiyelere ihtiyacım var. - yusufk122 - 15/05/2017

Arkadaşlar sağ ve sol yanakları tek seferde aşağı doğru yapıyorum. Mis gibi oluyor. Ama çene kısmı ve boyun sıkıntılı oluyor. Aşağı doğruda alsam yukarı doğruda alsam mutlaka deri kavlıyor ve kötü oluyor.

RE: Her gün traş oluyorum. Tavsiyelere ihtiyacım var. - ustaci - 16/05/2017

@yusufk122 komşum forumdaki çoğu kişi zaten seninle benzer sorunlardan dolayı foruma üye olmuştur. Makina jilet seçimi fırça seçimi tıraş hazırlığı tıraş sonrası uygun ürünler ve daha birçok kişiden kişiye değişen faktör var. Bu nedenlerle bu forumdaki hiç kimse birkaç satır ile sana cevap veremez maalesef . Forumdaki konuları okumanı tavsiye ederim zamanla ve sabırla sorunlarına cevap bulacaksın.

RE: Her gün traş oluyorum. Tavsiyelere ihtiyacım var. - ArdıçKatranı - 18/05/2017

Şükür ki böyle bir zorunluluğum yok, ama olsaydı yüzümü her akşam yatmadan – ya da akşam tıraş oluyorsam sabah kalkınca – koruyucu/nemlendirici ürünlerle kaplardım. Gün içinde buzlu suyla yıkamak da fena olmazdı...