Geleneksel Tıraş Forumları
Derby extra jilet - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: JİLETLER (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=31)
+--- Forum: Çift Taraflı Yaprak Jiletler (Double Edge) (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=32)
+--- Konu Başlığı: Derby extra jilet (/showthread.php?tid=64)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

RE: Derby extra jilet - Chinaski - 07/02/2015

@Arif komşum wilkinson sword makine her sakala gelmiyor. Özellikle sert ve yoğun sakallarda Derby gibi bir jiletle rahat tıraş olabilmeniz zor. Daha keskin bir jiletle deneyin.

Wilkinson makinenin efektif kesme acısı daha dik oluyor çünkü jileti diğer DE aletler kadar bukmuyor. Yani bastirdiginiz an suratı kazimis oluyorsunuz.

Cvp: Derby extra jilet - Aersin - 18/11/2015

Dünkü tıraşımda Slant ile çok memnun olduğum Derby jileti De89 'da denemek istedim, Sonuç ne yazık ki fecaat oldu. 3. perde tersten ne yazık ki kesemiyordu Derby jilet. Normal kesimlerde ise beklediğim pürüsüzlüğü veremedi.
De89'da -Kai harici- henüz uyumlu, bana güzel sonuç veren bir jilet kombinasyonu yakalayamadım ne yazık ki.
Aksi gibi yüzümün düzelmesi ,batıkların çıkması, tahrişin yok olması için 3-4 gün beklemem gerekicek.

Cvp: Derby extra jilet - Mauser - 20/11/2015

İncelediğim kadarıyla forumun çoğu olumsuz yorumlar yapıyor.Anlamadığım olay yabancılar nasıl bu jileti bayılarak kullanıyorlar??

Cvp: Derby extra jilet - onurcakmak - 20/11/2015

(20/11/2015, Saat: 21:47)Mauser Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İncelediğim kadarıyla forumun çoğu olumsuz yorumlar yapıyor.Anlamadığım olay yabancılar nasıl bu jileti bayılarak kullanıyorlar??

Bizdeki sakal, onlardaki tüy, ondan dolayı sanırım Smile

Cvp: Derby extra jilet - Mauser - 20/11/2015

(20/11/2015, Saat: 21:54)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bizdeki sakal, onlardaki tüy, ondan dolayı sanırım Smile

Sakal ne kadar yumuşak olabilirki onlarda insan sonuçta Blush Bazen yurtdışı yorumları okuyunca bu firma yurtdışına başka jilet yurtiçine başka jiletmi veriyorlar diye düşünüyorum.

Cvp: Derby extra jilet - Eskiuyebyr - 20/11/2015

2 kutu Derby var elimde. Yurtdışı alışverişlerimde aldıklarımın yanında gelmişti. İlk defa denedim dün ve bugün.
Sakallarım orta sertligin biraz üstünde.Ozellikle çenede çok takıldı. Yani kısacası yurtiçi ve dışında farklı ürünler olduğunu sanmıyorum.

Cvp: Derby extra jilet - Mauser - 10/01/2016

Bu jileti bugünkü tıraşımda kullandım.Sakallar 2,5 günlüktü,duş almadan oldum tıraşı.Bluebeard jiletli ustura,cella sabun,domuz kılı fırça ve bluebeard shaving oil ile kullanıldı.
Tıraş 2 perde WTG yapıldı,ufak 1-2 yerde rötüş.Kesiksiz,çiziksiz,yakın bir tıraştı.Tıraştan sonra bütün yüze şap sürdüm,genel olarak hafif bir yanma rötüş yapılan sıkıntılı yerlerde orta derece yanma oldu.Soğuk su ile yüz yıkanarak tıraş bitirildi.
DE aletlerde genelde beğenilmeyen bir jilet ama ben usturadaki performansını tatmin edici buldum.Tek DE aletim olan fatip grande ile 2 perde WTG yapsam bu kadar yakın tıraş olamazdım belki.
Keskinliği ustura için yeterli,konfor ise orta derecede.Jiletin kişisel değişim gösteren birşey olduğunu hesaba katarsam yorumum ustura için denemeye değer.

Cvp: Derby extra jilet - msakalli - 10/01/2016

(10/01/2016, Saat: 20:44)Mauser Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu jileti bugünkü tıraşımda kullandım.Sakallar 2,5 günlüktü,duş almadan oldum tıraşı.Bluebeard jiletli ustura,cella sabun,domuz kılı fırça ve bluebeard shaving oil ile kullanıldı.
Tıraş 2 perde WTG yapıldı,ufak 1-2 yerde rötüş.Kesiksiz,çiziksiz,yakın bir tıraştı.Tıraştan sonra bütün yüze şap sürdüm,genel olarak hafif bir yanma rötüş yapılan sıkıntılı yerlerde orta derece yanma oldu.Soğuk su ile yüz yıkanarak tıraş bitirildi.
DE aletlerde genelde beğenilmeyen bir jilet ama ben usturadaki performansını tatmin edici buldum.Tek DE aletim olan fatip grande ile 2 perde WTG yapsam bu kadar yakın tıraş olamazdım belki.
Keskinliği ustura için yeterli,konfor ise orta derecede.Jiletin kişisel değişim gösteren birşey olduğunu hesaba katarsam yorumum ustura için denemeye değer.

Sıhhatler olsun komşum. Gördünüz mü benden önce çözdünüz olayı Smile Darısı bana. Bir süre daha keskinliği az olan jiletlerle mi devam edeceksiniz yoksa daha keskin jiletler deneyecek misiniz? Ben bir sonraki ustura tıraşımı DE ile performansını beğendiğim astra mavi ile olmayı düşünüyorum.

Cvp: Derby extra jilet - Mauser - 11/01/2016

(10/01/2016, Saat: 22:28)ms_1907 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sıhhatler olsun komşum. Gördünüz mü benden önce çözdünüz olayı  Smile Darısı bana. Bir süre daha keskinliği az olan jiletlerle mi devam edeceksiniz yoksa daha keskin jiletler deneyecek misiniz? Ben bir sonraki ustura tıraşımı DE ile performansını beğendiğim astra mavi ile olmayı düşünüyorum.

Teşekkür ederim,bu işe başlarken sağ ve sol elimide kullanacağım diye yola çıktım.Normalde solağım,bu durum başlarda beni zorladı çünkü usturayı nasıl tutacağımı,çenede ve boyun bölgesinde nasıl bir tutuşun doğru olduğunu bilmiyordum.Ali bıyıklı gibi neredeyse ağırlıksız usturadan sonra bluebearde geçmem bana büyük avantaj sağladı,daha dengeli bir ustura ve basınç kontrolü daha kolay.İşin önemli bir kısmınında tutuş şekli ve gerdirme şekli-gücü olduğunu anladım ama tabi bunu anlayana kadar yüzüme çok sağlam kesikler attım toplamda 10-12 tane vardır,bazıları daha iyileşmedi tam olarak Smile Berberlerin söylediği kendini hayatta ustura ile tıraş edemezsiz,benim dayımın oğlu ustura kullanırken hastanelik oldu 10 dikiş atıldı GATA ya gönderdik vs. gibi şov dolu cümlelerin hikaye olduğuda aşikar.
Jilet konusuna gelince,usturayı shark derby ve rapira PL ile kullandım.En çok beğendiğim derby sonra shark sonrada rapira PL hatta rapirayı pek beğenmedim.Stoğumdaki 5li siyah kutu feather,3 adet polsilver,8 adet 7 o'clock u DE için ayıracağım çünkü orta keskinlikteki jiletle çok kaliteli tıraşlar çıkarabileceğimi gördüm son tıraşımda.İşin özeti DE ile keskin jilet,ustura ile mild jilet.
Shark stoğum bitti zaten 1-2 tane kalmıştı başlarken usturaya,şuan az sayıda derby ve rapira PL kaldı mild jilet olarak.Stoğumda 2 adet yüzlük WS var ciddi bir stok.Derby ve rapiralar bitince WS lere geçerim diye düşünüyorum,bunlarıda bir şekilde kullanmam lazım.Tahminim derby'e göre biraz daha agresif olacaktır,konforuda biraz daha düşük.
Bence mavi astra usturada fazla keskin ve agresif gelebilir,mild jiletler daha iyi olacaktır başlarda.Ben 2 ay kadar mümkün olduğunca mild jiletlerle gideceğim.Tabi ki tercih sizin,astranın usturada nasıl bir performans çıkaracağını bende merak ediyorum.

Cvp: Derby extra jilet - ionicliquid - 11/01/2016

Derby Jiletten hiç memnun olmadım. Tahriş ediyor. Smoothness'lığı (jilet pürüzsüzlüğü, düzgünlüğü) iyi değil, yukarıdan aşağı traş olurken traş makinasını en ufak bir yana kaydırmada ete batıyor. Her ne kadar titizlik gösterdiysem de dudağımın üstünü (bıyık kısmını) kanattım.

Bir kutu almıştım, ziyan olmasın diye Berbere verdim.