Geleneksel Tıraş Forumları
Semogue Owners Club (SOC) Tıraş Fırçası İncelemem - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: SAKAL FIRÇALARI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: Porsuk Kılı Sakal Fırçaları (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Konu Başlığı: Semogue Owners Club (SOC) Tıraş Fırçası İncelemem (/showthread.php?tid=6253)

Sayfalar: 1 2

Semogue Owners Club (SOC) Tıraş Fırçası İncelemem - adamentium - 11/07/2015

Tüm tıraşseverlere selamlar ,

Bu incelememe konu olan fırça Semogue Owners Club 2 band oldu.

Marka :

7kOYgN.jpg

Semogue Avrupa ekolünden bir fırça üreticisi. Bir önceki incelemeye konu olan Omega gibi bu firmanında asıl fırça üretiminde ihtisas sahibi olduğu alan domuz kılı fırçalar. Hatta domuz kılı fırça denilince birçok kişi tarafından dünyanın en iyi fırça üreticisi olarak da nitelendiriliyor. Tabi bu göreceli bir kavram olduğu için benim için çok da önem ifade etmiyor ancak Omega ile dünya da domuz kılı fırça pazarının önemli bir kısmını elinde bulundurdukları bir gerçek.

Fiyat ve Tedarik :

Geleneksel tıraş üzerine kurulmuş bir çok sitede bulunabilen bir model. Ben ebay üzerinden nanbantrader satıcısından tedarik ettim ancak vintagescent ve diğer siteler üzerinden de çok rahat bir şekilde tedarik mümkün. Bana maliyeti kargo dahil US $67.75 oldu. Hemen hemen bu fiyat aralığında satılan bir model. Takipli posta ile bir hafta içeriside ürün elimdeydi.

Kutu Açılışı ve Ambalaj :

rQqj2P.jpg

Açıkçası kutu açılışı benim için biraz hayal kırıklığı oldu. Hatta '' biraz '' kelimesi nezaketen söylemiş olduğum bir kelime olup tamamen fiyaskoydu demek sanırım daha doğru olur. Resimde de göreceğiniz üzere plastik ve son derece basit , 10 tl ya çarşı da pazarda satılan Banat fırçaların dahi daha gösterişli ambalajı söz konusu.

Daha önce de belirttim. Premium bir marka olabilmek , ince detaylarda gizlidir. İnce detaylarsa güzelliği ön plana çıkartır. Bugün Kent fırçalarını bu ambalajla satsaydı asla kafalarda şu an ki gibi beliren imajıyla Kent olamazdı.

Kıl Tipi , Kalitesi ve Bilgiler :

LaJ2AZ.jpg

Fırça üreticisi tarafından 2 band finest olarak nitelendiriliyor. Açıkçası çok özel bir kıl yapısı yok. Yüzünüzle ilk buluşmada oopssss !! tepkisi verdirmiyor. Öyle jel uçlu , ipeksi kadife dokunuşları vs. de yok. ancak bu kesinlikle tercih meselesi. Jel uçlu fırçaları herkes sevecek diye de bir kaide de yok zaten. Tercihinize kalmış...

Düğüm 24 mm , kıl boyu da 53 mm olarak belirtilmiş. Aşırı yoğun bir düğüme sahip değil ancak düğüm yeterli yoğunlukta. Fırça kuruyken kıllarını elimle yokladığımda , yeterince gergin olduğunu hissettim. Ve batıcılık söz konusu. Kıllar suyla buluştuğunda bu batıcılıkdan eser yok. Su tutuşu iyi seviyede ancak kıl yapısından kaynaklı aşırı su tutan bir model de değil.

Örneklemek gerekirse sabah tıraş olduğum FS Chubby fırçam üzerinden 6 saat geçmesine rağmen hala uçlarında ki ıslaklığını muhafaza ederken , 2 saat önce inceleme için resimlerini çektiğim Semogue neredeyse kurumuş vaziyette.

1y94g5.jpg

LaJ2nV.jpg

Omurga da yine aynı şekilde kendisini hissettiriyor. Bu omurga birçok üretici gibi düğümün ortasına kadar taşmış epoksi birikmesinden kaynaklı , yapay bir omurga değil. Epoksi düğümün dip kısmında çok hafif ele gelmekte.

Sap Tasarımı ve Ergonomi :

Elimdeki model vişne ağacından yapılmış , ahşap bir sap. Sapı tutuş şeklime göre ergonomik buluyorum. Gerek tas da köpürtme , gerekse de yüzde köpürtme için benim tutuş şeklime göre ergonomik buldum. Ve sap bence çok güzel. Ahşabın üzerindeki o doğal damarlar vs. çok şahane duruyor. Üzerinde ki vernik de yerli malı fırçalarda ki gibi abartılı bir vernik değil , bilakis sapın üzerinde çok tatlı bir hissiyat bırakan türden.

Bu sap akrilik saplar kadar dayanıklı olmayacaktır muhtemelen , hatta sap da çatlama yaşayan da birçok kişinin internette yorumlarına rastlayabilmek mümkün ancak şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk yaşamadım.

Tecrübe :

g5Nn8O.jpg

Fırçayla 10 ' un üzerinde tıraş oldum. Özellikle incelemeler için fırçaları biraz tecrübe ederek , mümkün mertebe çok öznel yargılar içerisine girmeden , objektif olmaya çalışıyorum.

Fırçayla ilk tecrübelerimde yüzü okşar türden bir batıcılık söz konusuydu. Bu batıcılık Omega 652 gibi rahatsızlık veren türden bir çizme hissiyatı değil , daha naif ancak yüzde hissedilir seviyedeydi. Birkaç kullanımdan sonra bu batıcılığın kaybolduğunu farkettim ve fırça omurgası sebebiyle benim için aşırı keyifli bir fırça haline geldi.

Ciltte köpürtmeyi seven birisiyim. Ve tercihen omurgalı fırçalar benim damak tadıma daha çok uyuyor. Bu fırça omurgalı yapısı sebebiyle ciltte masaj etkisi oldukça iyi olan bir fırça. Aşırı yoğun bir fırça olmaması sebebiyle de cildimin çok yorulduğunu hissetmedim. Geçen haftayı neredeyse tamamen bu fırçayla tıraş olarak geçirdim.

Jel uçlu kıllara veya ciltte ipeksi dokunuşlara sahip bir fırça değil. Yüzünüze pamuk veya kadife sürüyormuşçasına bir hissiyat söz konusu olmuyor. Benim cildimde biraz Simpson Best ' i anımsattı ancak bu benzerlik anımsatmaktan öteye giden türde bir benzerlik değil. Elinize alıp , incelediğinizde dahi bambaşka kıllar olduğu görülmekte.

Tas da veya ciltte köpürterek ; dairesel veya badana fırçası yapar gibi her iki şekilde de tıraş oldum. Kesinlikle tahriş olma , ciltte rahatsızlık gibi bir hissiyatlar kendi cildimde söz konusu olmadı.

Sonuç :

PqRpkO.jpg

Bu fırça omurgalı yapısı sebebiyle herkesin seveceği bir fırça olmayabilir ancak benim için kesinlikle çok keyifli bir fırça oldu. Uygun fiyatlı ve hızlı tedarik edilebilen bir model. Omurgalı fırça arayan kişiler akıllarının bir kenarında bulundursun. Beni ziyadesiyle mutlu eden bir fırça oldu. Ve benim için parasını son kuruşuna kadar da hak eden bir model oldu. Tabi aynı şeyleri sizin de yaşayabileceğinizin garantisini veremem. Herkesin damak tadı çok farklı...

Saygılarımla

Cvp: Semogue Owners Club (SOC) Tıraş Fırçası İncelemem - Aleksey - 11/07/2015

Eline sağlık adamentium.

SOC Badger benim de hoşuma giden bir fırça ancak ahşap sap ne kadar güzel gözükse de (muhteşem bence) belki sadece bu yüzden hiç almayacağım. Fırçalarım arasında ahşap saplı hiç fırça yok ve resin malzemenin hissiyatını sevdiğim için de elim varmıyor aileye ahşap saplı bir fırça katmaya. 610 sapına şu düğümü takıp satsa çok daha güzel olurdu benim adıma, ikisini de alır geçerdim.

Anladığım kadarı ile Duke'u andırıyor omurga ve masaj etkisiyle, denemediysen ona da bak bir ara derim.

Cvp: Semogue Owners Club (SOC) Tıraş Fırçası İncelemem - adamentium - 11/07/2015

(11/07/2015, Saat: 15:49)Aleksey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eline sağlık adamentium.

SOC Badger benim de hoşuma giden bir fırça ancak ahşap sap ne kadar güzel gözükse de (muhteşem bence) belki sadece bu yüzden hiç almayacağım. Fırçalarım arasında ahşap saplı hiç fırça yok ve resin malzemenin hissiyatını sevdiğim için de elim varmıyor aileye ahşap saplı bir fırça katmaya. 610 sapına şu düğümü takıp satsa çok daha güzel olurdu benim adıma, ikisini de alır geçerdim.

Anladığım kadarı ile Duke'u andırıyor omurga ve masaj etkisiyle, denemediysen ona da bak bir ara derim.

Aleksey teşekkürler,

Sapın elde bıraktığı hissiyatı ben beğendim. Yani yerli fırçaların ele vermiş olduğu '' elimde ucuz ve ıslak ahşap saplı fırça var '' hissiyatı yok.  Yani bir Jaguar 1071 tutuyormuş hissiyatına kapılmıyorsunuz. Tabi ki tercih meselesi bu hocam.

Duke 3 tecrübe etmedim ancak elimde iki tane Colonel mevcut. Duke 3 alacağımda Onur98 ' i bir ziyaret etmiştim . Orada yerinde inceleyip sap ergonomisi anlamında kendi tutuş şeklime göre daha ergonomik bulduğum için tercihim Colonel ' den yana olmuştu.

Omurga bazında Duke 3 muhtemelen Semogue ' dan daha geridedir diye tahmin ediyorum ancak dediğim gibi tecrübe etmedim. Elimde ki Colonel ' se Semogue ' la kıyasladığımızda daha az omurgalı bir model. Colonel omurga anlamında benim tercihlerime göre olması gerektiği kadar omurgaya sahip bir model. Yani işin asgari boyutunda. Semogue daha omurgalı bir fırça.

Cvp: Semogue Owners Club (SOC) Tıraş Fırçası İncelemem - mancho - 11/07/2015

Değerlendirme için teşekkürler. Ben batıcı kılları olan fırçalardan hoşlanmıyorum. Bu fırçayı da aklıma düşerse uzun aralıklarla kullanıyorum ve tekrar unutuyorum. Yüzde köpürtme yerine tasta köpürtmeye daha uygun bence. Tipi duruşu güzel ama.

Cvp: Semogue Owners Club (SOC) Tıraş Fırçası İncelemem - adamentium - 11/07/2015

(11/07/2015, Saat: 16:19)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Değerlendirme için teşekkürler. Ben batıcı kılları olan fırçalardan hoşlanmıyorum.  Bu  fırçayı da aklıma düşerse uzun aralıklarla kullanıyorum ve tekrar unutuyorum. Yüzde köpürtme yerine tasta  köpürtmeye daha uygun bence.  Tipi duruşu güzel ama.

Mancho teşekkür ederim.

Bu fırçayı almadan önce internette birbirinden çok farklı yorumlar okudum. Açıkçası kimi kullanıcı çok memnunken , kimisi hiç memnun değildi. Buraya kadar ki kısmını anlayabilirim , herkesin tercihleri , beklentileri hakikaten farklı. Fırça seçimini belirleyen öznellik herkes de aynı değil.

Lakin kendi tecrübelerim ve yabancı forumlardan da okuduğum üzere üretimlerden kaynaklı kıl farklılıkları ( batch )  söz konusu. Yani sizin bahsetmiş olduğunuz rahatsızlık veren o çizici batıcılık hissiyatı ilk birkaç tıraş sonrası benim fırçamda kalmadı. Elimde jel uçlu , kadife uçlu ve çok yumuşak uçlara sahip fırçalar da söz konusu.

Aslında Simpson Best ' e kılları benzetirken kastettiğim yüzdeki hissiyat tam olarak buydu. Öyle çok özel uçlara sahip bir fırça değil. Yüzü çok fazla okşamıyor bu fırça ancak pure badger fırçalar gibi bir çizicilik de söz konusu değil. Rahatsız etmiyor ancak gergin kıllara sahip. Omurgalı kıllar, köpürtürken mümkün mertebe yayılmamak için direniyor.

Manchurian ' a benzetenlerde mevcut eski üyelerden...

Kendi fırçam için konuşmak gerekirse yüzde köpürtme den hiç rahatsızlık duymadım. Bu da muhtemelen daha az çizici kıllar içeren düğüme sahip bir fırça kullanıyor olmamdan kaynaklı diye düşünüyorum.

Cvp: Semogue Owners Club (SOC) Tıraş Fırçası İncelemem - btoprak - 11/07/2015

Teşekkür ederiz adamentium komşum. Hoş bir inceleme olmuş.

Duke 3 ile Colonel'in hisleri aşağı yukarı aynı üstad, tek farkları Colonel 22 mm olduğundan biraz daha dağılan yapıda. Duke 3 ona göre bayağı yoğun sayılır, ama kıl kalitesi aynı. O yüzden Semogue ile farkını hissedebilirsiniz sanırım.

Cvp: Semogue Owners Club (SOC) Tıraş Fırçası İncelemem - Aleksey - 11/07/2015

(11/07/2015, Saat: 16:11)adamentium Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aleksey teşekkürler,

Sapın elde bıraktığı hissiyatı ben beğendim. Yani yerli fırçaların ele vermiş olduğu '' elimde ucuz ve ıslak ahşap saplı fırça var '' hissiyatı yok.  Yani bir Jaguar 1071 tutuyormuş hissiyatına kapılmıyorsunuz. Tabi ki tercih meselesi bu hocam.

Duke 3 tecrübe etmedim ancak elimde iki tane Colonel mevcut. Duke 3 alacağımda Onur98 ' i bir ziyaret etmiştim . Orada yerinde inceleyip sap ergonomisi anlamında kendi tutuş şeklime göre daha ergonomik bulduğum için tercihim Colonel ' den yana olmuştu.

Omurga bazında Duke 3 muhtemelen Semogue ' dan daha geridedir diye tahmin ediyorum ancak dediğim gibi tecrübe etmedim. Elimde ki Colonel ' se Semogue ' la kıyasladığımızda daha az omurgalı bir model. Colonel omurga anlamında benim tercihlerime göre olması gerektiği kadar omurgaya sahip bir model. Yani işin asgari boyutunda. Semogue daha omurgalı bir fırça.

Omurga olarak yoğunluk sebebi ile Duke > Colonel diye biliyorum. Ama ergonomi ile kimyan tutuşmadıysa gerek yok tabii ki, sadece karakter olarak Duke 3'u de beğeneceğini düşündüm. Smile

(11/07/2015, Saat: 16:39)btoprak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederiz adamentium komşum. Hoş bir inceleme olmuş.  

Duke 3 ile Colonel'in hisleri aşağı yukarı aynı üstad, tek farkları Colonel 22 mm olduğundan biraz daha dağılan yapıda.  Duke 3 ona göre bayağı yoğun sayılır,  ama kıl kalitesi aynı.  O yüzden Semogue ile farkını hissedebilirsiniz sanırım.

@btoprak ben teşekkür ederim hocam. Kıl kalitesi anlamında aynı olduklarını gözlemledim. Onur abi de bunları mukayese edip öyle aldım ancak Duke 3 ' ü  yüzümde tecrübe etmedim. Elimde incelediğim kadarıyla Semogue kadar omurgalı olacağını sanmıyorum , bunda kılların farklı yapıda olmasının da etkisi söz konusu. Semogue ' un kılları , Simpson Best ' e oranla daha gergin yapılı. Meles kıl denilen bir tür porsuk. Best ' e benzettiğim kısım yüzde ki o tek düze hissiyat.

Yine de bence en önemli şey tecrübe. Doğru düzgün bir mukayese için Duke 3 ' ü en az 2-3 kez yüzümde tecrübe etmem gerekiyor hocam Smile

(11/07/2015, Saat: 16:42)Aleksey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Omurga olarak yoğunluk sebebi ile Duke > Colonel diye biliyorum. Ama ergonomi ile kimyan tutuşmadıysa gerek yok tabii ki, sadece karakter olarak Duke 3'u de beğeneceğini düşündüm. Smile

Başkan doğrusun. Duke 3 , Colonel den daha yoğun kıllara sahip. Daha omurgalı bir fırça ancak o arada ki omurga farkının Semogue ' la mukayese edip edemeyeceğinden şüpheliyim. Her iki fırçaya da sahip birileri daha objektif yorum yapabilirler. Dediğim gibi bunu bilebilmem için Duke 3 ' ü tecrübe etmem gerek.

Yanlış hatırlamıyorsam Hellhound ' da ikisi de vardı. Onur abi de alayı var zaten. Görünce birileri yazar diye tahmin ediyorum. Ben de merak ettim şimdi Smile

Cvp: Semogue Owners Club (SOC) Tıraş Fırçası İncelemem - Hellhound - 11/07/2015

Bilgilendirici bir inceleme olmuş adamentium, eline sağlık. Benim de birkaç aydır beklettiğim bir SOC taslağı var, yakın zamana son halini verir yayınlarım.

Şu ana kadar iki farklı SOC denedim, ikisi de kıl yapısına kadar birbirinden farklı fırçalar idi. Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla bu fırça da bahsettiğim ikiliden daha farklı. Yani bu demek oluyor ki SOC almak bir anlamda kumar oynamak... Dikenli tel benzeri çizici bir düğüm de denk gelebiliyor, olukça kuvvetli omurgaya sahip ancak yumuşak uçlu bir düğüm de...

Aleksey Duke 3'ün omurgası SOC 2 Band'e göre oldukça geride. Yine de ikisi de keyifli ve optimal fırçalar. Simpson Best kıl tipine kumar derler ya hani, tecrübe ettiğim kadarıyla SOC 2 Band daha geniş varsayona sahip bir kumar... Ayrıca Manchurian benzetmesine kesinlikle katılmıyorum. İki düğümün de tek ortak yanı kuvvetli bir omurgaya sahip olması, o kadar.