Geleneksel Tıraş Forumları
Zwilling J.A Henckels Bileme Taşları - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: USTURALAR (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Forum: Bileme Taşları (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Konu Başlığı: Zwilling J.A Henckels Bileme Taşları (/showthread.php?tid=6180)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7

Cvp: Zwilling J.A Henckels Bileme Taşları - Straht - 24/06/2015

(24/06/2015, Saat: 21:10)ayha-al Adlı Kullanıcıdan Alıntı: dibi gozukmeyen sulara girmeye gerek yok. bende su an norton 1k,4k,8k ve coticule var. isimi tam goruyor.

Komşum yeni başlayan biri olsa macera aramasına gerek yok fakat zaten bu tarz denemeleri daha çok ilgilendiği işte belli bir yere gelmiş insanlar yapıyor. Bu deneme ve yanılma işi olmasa bir ilerleme kaydedilmez ve herkes tek tip ürünlerle yaşar. Yani aslında dibi gözükmeyen sulara girmek lazım.

Hani mağazadan alınmış taşla değişik teknikler denemeyi geçtim, Yurtdışı forumlarda taşlar üzerine araştırma yapıp belli damarların ve minerallerin olduğu bölgeleri haritadan belirleyip doğaya bileme taşı arayışına çıkan, bulduğu taşları gerekli teçhizatın olduğu atölyelerde uygun boyutta kestirip deneyen üyeler var Smile

Uzun lafın kısası geleneksel tıraş gibi kişisel beğenilerin ve sınırsız tercihlerin söz konusu olduğu bir alanda ''dibi gözükmeyen sulara girmemek'' biraz askeri bir bakış açısı. Herkes tek tip olsun şunu-bunu kullansın demek gibi olur ki bir yerden sonra insan sıkılır doğası gereği Smile

Cvp: Zwilling J.A Henckels Bileme Taşları - Chinaski - 24/06/2015

Coticule ve ya başka doğal taşlarla slurry yapılarak daha hızlı bileme yapılabiliyor bu sayede hem ağız açılıp hem final honlaması yapılabilir, yani slurry taş yüzeyindeki aşındırıcıları karışıma katarak ince kumlu taşın kesim hızını arttırıyor, grit değeri değişmiyor. Sonuçta bileme işi ağızdan çeliği aşındırma işidir. Yüksek girt taşlarla bir noktaya! kadar kaba bileme yapılabilse de düşük gritli bir taş ile ağız parlatma mümkün görünmüyor.

Eğer biley taşını bileyliyorsak, yüzeydeki partikülleri kaldırdık ve hadi diyelim onları da ufalttık (bu zımpara kağıdıyla ve ya DMT ile ne kadar yapılabilir bilmiyorum) bu ufalanan partiküller yüzeyde gömülü mü kalıyor? Parçalandıkça yüzeyden kopup gitmesi gerekmez mi? Öyle bile olsa usturanın her bir turunda bu bileme taşını bileme işlemini tekrarlamak gerekmez mi?

Böyle özel bir yeteneği olan taşlar varsa neden insanlar diğer taşlara para veriyor ki? Dediğim gibi size yeten keskinlik sizin tercihiniz ama bu iş belli bir mantık ve konsept üzerinden yürüyor hocam, anlattıklarınız ne araştırmalarıma ne de yaptığım bilemelerde karşılaştığım durumlarla örtüşüyor.

Knodan sapıldı konuyu açan arkadaştan özür diliyorum.

@Chinaski

Hocam diğer taşları bilmiyorum fakat Lynn Abrams bu videosunda ve aşağıdaki yorumlarında Kotikül ile ağız açılmasından son keskinlik verilmesine kadarki işlemlerin yapılabildiğini söylüyor. Normalde kendisi Chosera 1K ile ağız açıp sonra devam etmeyi tercih ediyormuş çünkü tek taş bileme tekniği ile ağız açmak normalden daha uzun sürüyormuş.

İnternette bu tek taş bileme olayı ''The One Stone Honing Method'' diye geçiyor.

Video Linki: https://www.youtube.com/watch?v=3H-h8eUWQwo
Bu da Konusu: http://badgerandblade.com/vb/showthread.php/283825-New-to-honing-The-One-Stone-Honing-Method

Konudan saptığımız için asymptote üstattan özür dilerim bende. Yine de yeni şeyler öğrendiğimiz bir konu oldu güzel oldu Smile

RE: Cvp: Zwilling J.A Henckels Bileme Taşları - Chinaski - 24/06/2015

(24/06/2015, Saat: 22:30)Straht Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Chinaski

Hocam diğer taşları bilmiyorum fakat Lynn Abrams bu videosunda ve aşağıdaki yorumlarında Kotikül ile ağız açılmasından son keskinlik verilmesine kadarki işlemlerin yapılabildiğini söylüyor. Normalde kendisi Chosera 1K ile ağız açıp sonra devam etmeyi tercih ediyormuş çünkü tek taş bileme tekniği ile ağız açmak normalden daha uzun sürüyormuş.

İnternette bu tek taş bileme olayı ''The One Stone Honing Method'' diye geçiyor.

Video Linki: https://www.youtube.com/watch?v=3H-h8eUWQwo
Bu da Konusu: http://badgerandblade.com/vb/showthread.php/283825-New-to-honing-The-One-Stone-Honing-Method

Konudan saptığımız için asymptote üstattan özür dilerim bende. Yine de yeni şeyler öğrendiğimiz bir konu oldu güzel oldu Smile
Evet komşum ben de bunu izah ettim yukardaki yorumumda, coticule ve bazı taşlarda slurry yapılarak ve bu sayede daha hızlı bilenerek ağız açılabilir aksi halde yüksek gritte bir taşın kaba bileme yapması çok uzun süreler ister hatta mümkün olmaz. Coticule ile açılan ağız da çok uzun sürer zaten. Denedim ordan biliyorum ki doğal taşlar genel olarak yavaş bileme yapıyor. One stone honing her taşla olmuyor zaten.

Benim söylediğim kaba taşların ince bileme yapamayacağı.

Cvp: Zwilling J.A Henckels Bileme Taşları - asymptote - 24/06/2015

Ben zevkle okuyorum arkadaşlar.. Naniwa 12k siparişi verdiğim için konu amacına ulaşmıştır. Bundan sonra doğaçlama da gidebilir..  Wink

(24/06/2015, Saat: 22:40)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evet komşum ben de bunu izah ettim yukardaki yorumumda, coticule ve bazı taşlarda slurry yapılarak ve bu sayede daha hızlı bilenerek ağız açılabilir aksi halde yüksek gritte bir taşın kaba bileme yapması çok uzun süreler ister hatta mümkün olmaz. Coticule ile açılan ağız da çok uzun sürer zaten. Denedim ordan biliyorum ki doğal taşlar genel olarak yavaş bileme yapıyor. One stone honing her taşla olmuyor zaten.

Benim söylediğim kaba taşların ince bileme yapamayacağı.

Katılıyorum hocam. İnce taşlarla kaba bileme, kaba taşlarla ince bileme yapmak zor veya imkansız olabilir. Koti gibi slurry yapabilen taşlar ile hepsi mümkün olabilir sadece normalden uzun sürer diyorum ki o konuda mutabıkız gibi. Linguist üstadın elindeki taşta bu tatta bir taş olabilir belki. O yüzden kesin konuşulmasından rahatsız olup yazmıştım. Bilgi ve deneyimler için ayrıca teşekkürler.

Yeni bir gün yeni öğrenilenler, yine boş geçmedik Smile

RE: Cvp: Zwilling J.A Henckels Bileme Taşları - Chinaski - 24/06/2015

(24/06/2015, Saat: 22:43)asymptote Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben zevkle okuyorum arkadaşlar.. Naniwa 12k siparişi verdiğim için konu amacına ulaşmıştır. Bundan sonra doğaçlama da gidebilir..  Wink
Komşum güzel günlerde kullanın, pisman olmayacağınızi garanti ederim Smile

Cvp: Zwilling J.A Henckels Bileme Taşları - linguist - 24/06/2015

Kotikülle ağız açma işlemi bahsettiğiniz kadar uzun sürmez ve tekil kullanıcılar için gayet uygundur. Slurry çok cıvık olmazsa gayet hızlıdır. Burda bahsettiğiniz kişi bileme işinden para kazanıyor bunu gözardı etmeyelim. Günde sizde 20 bileme yapsanız en hızlı olanını tercih edersiniz kabasını almak için yoksa usturalarını bu adama gönderenler parlatmayı özellikle falan taşla bitir diye belirtirler.

Diğer taraftan kotikülde hızı arttırıp griti düşürmek için hazırlanıyor slurry. Bu slurry sadece taşın garnet'lerinden ibaret değil, içinde bıçaktan/usturadan kopan çelik de bilemeye yardımcı oluyor. Slurry ne kadar sulu olursa kopan parçalar da o kadar küçük oluyor. Slurrysiz sulu biley yaparsanız taş kuruduktan sonra dalga dalga tozlanmış hissi verir bunlar aslında mikron küçüklüğünde çelik parçalarının topaklanmış halidir.

Madem kotikülde griti düşürüp hızı arttırmak için taşta gömülü garnetleri çıkarıyoruz ters mantıkla griti düşük bir taşın kesen parçalarını da iyice taşa gömüp gritini yükseltebiliriz. Bir kere bu işlem yapılırsa hele de bu taş çok sertse tekrar tekrar yapılmasına gerek kalmaz.

Cvp: Zwilling J.A Henckels Bileme Taşları - Chinaski - 24/06/2015

(24/06/2015, Saat: 23:08)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kotikülle ağız açma işlemi bahsettiğiniz kadar uzun sürmez ve tekil kullanıcılar için gayet uygundur. Slurry çok cıvık olmazsa gayet hızlıdır. Burda bahsettiğiniz kişi bileme işinden para kazanıyor bunu gözardı etmeyelim. Günde sizde 20 bileme yapsanız en hızlı olanını tercih edersiniz kabasını almak için yoksa usturalarını bu adama gönderenler parlatmayı özellikle falan taşla bitir diye belirtirler.

Diğer taraftan kotikülde hızı arttırıp griti düşürmek için hazırlanıyor slurry. Bu slurry sadece taşın garnet'lerinden ibaret değil, içinde bıçaktan/usturadan kopan çelik de bilemeye yardımcı oluyor. Slurry ne kadar sulu olursa kopan parçalar da o kadar küçük oluyor. Slurrysiz sulu biley yaparsanız taş kuruduktan sonra dalga dalga tozlanmış hissi verir bunlar aslında mikron küçüklüğünde çelik parçalarının topaklanmış halidir.

Madem kotikülde griti düşürüp hızı arttırmak için taşta gömülü garnetleri çıkarıyoruz ters mantıkla griti düşük bir taşın kesen parçalarını da iyice taşa gömüp gritini yükseltebiliriz. Bir kere bu işlem yapılırsa hele de bu taş çok sertse tekrar tekrar yapılmasına gerek kalmaz.

Komşum slurry ile grit düşürmek diye bir şey yoktur bunu herhangi bir forumdan da çok kolaylıkla teyit edebilirsiniz. Coti için söyleyecek olursak, yüzeyden garnetleri(taşın yapısında %40 oranlarında bulunur ve bileme işini yapan parçacık budur) kopartıp taşın üzerinde suyla bir karışım oluşturmaktır mevzu. Bu karışımdaki garnet oranı ne kadar fazlaysa her bir bileme turunda o kadar çok garnet ustura ağzını çizerek çeliği aşındırmış ve inceltmiş olur, temel bileme işlemi budur. Bu aşındırmanın olması için usturanın çeliğinden daha sert bir materyalin sürtünmesi gerekir, yani usturadan kopan parçalar değil mevzu. Öyle olsaydı her hangi bir taşla da bileme yapılabilirdi.

Slurry olmadığında sadece su ile ve ya kuru yüzeyde bilemek isterseniz garnetler yüzeye gömülü olduğu için her bir turda yüzeyden kopup ağza temas eden ve aşındrıan garnet sayısı çok çok azalır ve bu da çok yavaş bileme yapmak demektir.

"Madem kotikülde griti düşürüp hızı arttırmak için taşta gömülü garnetleri çıkarıyoruz ters mantıkla griti düşük bir taşın kesen parçalarını da iyice taşa gömüp gritini yükseltebiliriz. Bir kere bu işlem yapılırsa hele de bu taş çok sertse tekrar tekrar yapılmasına gerek kalmaz."

Bu fikir fiziken ve mantıken mümkün değil zaten, bileme yapan şey yüzeyden kopan taş partikülleri olduğuna göre;

1. Bu partikülleri iyice içine gömmek?
2. Sonra iyice içine gömülen aynı partikülün kopup bileme yapmasını öngörmek?
3. Bu işlemi bir kere yapmanın yeterli olduğunu düşünmek? Hem içine gömüp hem bileme yapıp hem de taşın yapısında kalmasını beklemek(belki Japon yapıştırıcıyla olabilir- başka bir yöntem düşünemiyorum)
4. Herhangi bir işlemle bir taşın gritini yükseltmek?

Bunların bir fiziksel karşılığı yok malesef, bileme konseptinde temelde anlamadığınız noktalar olduğu aşikar, benim önerim ustura bilerken hem taşları hem ustura ağzını her aşamada büyüteçle gözlemleyin, mesela elimde manuel 3 lensli mikroskobum da var el mikroskobum da var, taşları ve usturalarımı her daim bu şekilde inceleyerek değişiklikleri gözlemlemem mümkün oluyor. Size de tavsiye ederim.

Cvp: Zwilling J.A Henckels Bileme Taşları - ayha-al - 24/06/2015

@Straht

bu deneme yanilma isi bende 3 usturaya mal oldu. onun icin bu yorumu yaptim. saygilarimla