Geleneksel Tıraş Forumları
Sağ El İle Ustura - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Tıraş (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=36)
+--- Konu Başlığı: Sağ El İle Ustura (/showthread.php?tid=5179)

Sağ El İle Ustura - Kalfa - 22/11/2014

Hayırlı haftasonları olsun değerli geltir büyükleri.Bu aralar içimde bi heves var.Bulduğumda 2 liraya (burda 4 lira diyorlar tabi şu tırnak makası alet edavat vs. satan seyyar tüccarlar) bi Ali Bıyıklı Ustura alıp yalnızca sağ elimde zorlamadan yapabileceğim yerleri (çene - yanak) ustura ile almak istiyorum.Yapabilirmiyim sizce ? Yoksa hiç başlamadan bu hevesi sonlandırmalımıyım.Zor iş biliyorum ama berberler gibi yavaş yavaş yapabilirim.Keserim diye de çekiniyorum.Sol elimi kesin kullanmıcam.Sağ el ile sol tarafı da nasıl alcam bilemedim.Orayı da yuma ile alırım.

RE: Sağ El İle Ustura - Chinaski - 22/11/2014

Kalfa komşum senin başlığın aslında sol el ile ustura olmalıydı. Bence usturayı al jiletsiz bileklerini ve ellerini alistir. Kordinasyonu sagladiktan sonra iki elini de kullanarak yanakları alırsın, kalanı Yuma ile alırsın.

Bir de bu konu bir çok başlıkta zaten irdelendi öncelikle onları iyice okumanı tavsiye ederim

Cvp: Sağ El İle Ustura - mavi - 22/11/2014

(22/11/2014, Saat: 15:46)Kalfa Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yoksa hiç başlamadan bu hevesi sonlandırmalımıyım.

Bence evet, şimdilik hiç bulaşmayın usturaya. Sakallarınızın henüz tam olarak çıkmadığından bahsetmiştiniz. Biraz daha zaman geçsin, o zamana kadar da geleneksel tıraşta deneyim kazanmış olursunuz. Deneyim kazandıktan sonra da ustura isteğiniz olursa o zaman düşünürsünüz.

Ben usturayı şuanda size kesinlikle tavsiye etmiyorum. (Ben ustura kullanmıyorum bu arada.)

Cvp: Sağ El İle Ustura - Kalfa - 22/11/2014

(22/11/2014, Saat: 16:04)mavi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bence evet, şimdilik hiç bulaşmayın usturaya. Sakallarınızın henüz tam olarak çıkmadığından bahsetmiştiniz. Biraz daha zaman geçsin, o zamana kadar da geleneksel tıraşta deneyim kazanmış olursunuz. Deneyim kazandıktan sonra da ustura isteğiniz olursa o zaman düşünürsünüz.

Ben usturayı şuanda size kesinlikle tavsiye etmiyorum. (Ben ustura kullanmıyorum bu arada.)

Teşekkür ederim dediğiniz gibi almıcam vazgeçtim olmadı berberimle anlaşırım jiletimi götürürüm ona 2 liraya ustura tıraşı olmuş olurum.Ya da ulusta 3 liraya sakal tıraşı yapan yerler var.Bizim burda 7 Lira oldu sakal tıraşı arasında hiç bi fark yok.Enseyi söylesem onlar da alır.

RE: Sağ El İle Ustura - Straht - 22/11/2014

Ben hiç sol elimi kullanmıyorum, kullanabilene saygım sonsuz. Hem sol el hemde aynadaki terslik birleşince ben beceremedim. Halbuki yazı yazmak dahil her türlü aktiviteyi çift el yapabiliyorum sanırım onun için vakit ayırmak ve çalışmak lazım bende hep üşendim. Sırf sağ el ile aylardır ustura kullanıyorum, rahatım.

Cvp: Sağ El İle Ustura - rewolwer_ - 22/11/2014

Üstadın da söylediği gibi eğer geleneksel tıraşta yeniyseniz ustura ile tıraş olmayı şimdilik askıya alın DE ile uzun bir süre tıraş olduktan sonra usturaya geçiş yapın.

(22/11/2014, Saat: 17:35)rewolwer_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadın da söylediği gibi eğer geleneksel tıraşta yeniyseniz ustura ile tıraş olmayı şimdilik askıya alın DE ile uzun bir süre tıraş olduktan sonra usturaya geçiş yapın.

Peki yumaya Bic jileti nasıl olur ? Bic hakkında bilginiz varmı.

Sağ El İle Ustura - theunnamed - 22/11/2014

Kalfa hocam yanlış anlamazsanız yaş kaç ? Ne zamandır tıraş oluyorsunuz? Ne zamandır geleneksel tıraş oluyorsunuz ?

(22/11/2014, Saat: 18:12)Kalfa Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Peki yumaya Bic jileti nasıl olur ? Bic hakkında bilginiz varmı.

(22/11/2014, Saat: 18:13)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kalfa hocam yanlış anlamazsanız yaş kaç ? Ne zamandır tıraş oluyorsunuz? Ne zamandır geleneksel tıraş oluyorsunuz ?

Estafurullah yaş 19 2-3 senedir oluyorum önceleri ilk çıkmaya başladığında makine ile aldırıyordum lise zamanında hocalar kızıyordu okulun karşısında berbere giderdik rica ederdik.Sonraları kartuşluya başladım.2 aydır da geleneksel tıraş.

Cvp: Sağ El İle Ustura - eskiuyemnt - 22/11/2014

(22/11/2014, Saat: 18:40)Kalfa Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Estafurullah yaş 19 2-3 senedir oluyorum önceleri ilk çıkmaya başladığında makine ile aldırıyordum lise zamanında hocalar kızıyordu okulun karşısında berbere giderdik rica ederdik.Sonraları kartuşluya başladım.2 aydır da geleneksel tıraş.

Sıhhatler olsun, hiç bırakma klasik tıraşı.. Faydalarını ilerleyen zamanda daha fazla görecek, yaşayacaksın..

Bic tehlikeli ve saldırgan, tecavüzkar Big Grin agresif bi jilet.. Dikkat, kan çıkar. Dengesiz, tutarsız aynı paketten dahi farklı konforlar çıkaran bir jilet. Yeşil astra yuma ile en güzel tıraşlarımı çıkarıyorum. Yeni jilet denemek istersen dikkatli ol.