Geleneksel Tıraş Forumları
Usturada ağız açma ne sıklıkla yapılır? - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: USTURALAR (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Forum: Çelik Usturalar (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Konu Başlığı: Usturada ağız açma ne sıklıkla yapılır? (/showthread.php?tid=5148)

Sayfalar: 1 2

Cvp: Usturada ağız açma ne sıklıkla yapılır? - rewolwer_ - 16/11/2014

Üstadlarım verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.

Cvp: Usturada ağız açma ne sıklıkla yapılır? - Kalfa - 16/11/2014

@Straht Üstad özel mesaj kutunuzu temizlermisiniz birşey söyliyecektim.

Cvp: Usturada ağız açma ne sıklıkla yapılır? - Lord Sparhawk - 17/11/2014

(16/11/2014, Saat: 19:38)rewolwer_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: O zaman taş için aceleye gerek yok Smile Ayrıca merak ettiğim bir diğer konu krom oksit vb macunlar ne işe yarar; alacağımız pahalı kayışların yapısını bozmaz mı?

krom oksit ve macunlar çeşitli derecelerde aşındırıcılardır. Bunlar kayışın üstüne sürülmez. Keçe ya da ketene, yumuşak ağaçlara ya da kağıt zerine sürülür. Bunların işlevi macunlarda ince taş görevini yapmak, krom oksitte kayış öncesi ağızdaki mikro çapakları temizleyerek ağzı biraz daha yumuşaktır. Ama krom oksit her usturaya gelmez. Gevrek yapılı usturalar macunu daha çok severler. Fakat ben macun kullanımını pek sevmem. Kısa yoldan hızla keskinlik verdiği için çok kullanılır ama genelde yumuşak bir yüzey üzerine uygulanıp kayışlama şeklinde kullanıldığından ve aşındırıcı olduklarından ağzı hızla yuvarlamaya meyillidirler. 1-2 ay macunla tazelenen usturanın ağzı iyice yuvarlak olmuştur artık ve tezelenmeye ihtiyaç duyar. Bazı çok yuvarlandığı durumlarda tazeleme de kurtarmaz ve yeni ağız gerekir. O yüzden macun yerine ince bir nihai honlama taşı ile arada bir tazelemek ve krom oksit kullanmak uzun ömürlü ağız için bence daha mantıklıdır.

Cvp: Usturada ağız açma ne sıklıkla yapılır? - rewolwer_ - 17/11/2014

(17/11/2014, Saat: 12:42)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: krom oksit ve macunlar çeşitli derecelerde aşındırıcılardır. Bunlar kayışın üstüne sürülmez. Keçe ya da ketene, yumuşak ağaçlara ya da kağıt zerine sürülür. Bunların işlevi macunlarda ince taş görevini yapmak, krom oksitte kayış öncesi ağızdaki mikro çapakları temizleyerek ağzı biraz daha yumuşaktır. Ama krom oksit her usturaya gelmez. Gevrek yapılı usturalar macunu daha çok severler. Fakat ben macun kullanımını pek sevmem. Kısa yoldan hızla keskinlik verdiği için çok kullanılır ama genelde yumuşak bir yüzey üzerine uygulanıp kayışlama şeklinde kullanıldığından ve aşındırıcı olduklarından ağzı hızla yuvarlamaya meyillidirler. 1-2 ay macunla tazelenen usturanın ağzı iyice yuvarlak olmuştur artık ve tezelenmeye ihtiyaç duyar. Bazı çok yuvarlandığı durumlarda tazeleme de kurtarmaz ve yeni ağız gerekir. O yüzden macun yerine ince bir nihai honlama taşı ile arada bir tazelemek ve krom oksit kullanmak uzun ömürlü ağız için bence daha mantıklıdır.

Sadece kayışla bitiriyorum o zaman bu işi Smile Lordum teşekkürler.