Geleneksel Tıraş Forumları
bu bölgede yakın tıraş nasıl sağlanır - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: TIRAŞ TEKNİKLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Forum: Tıraş Teknikleri Soru Cevap (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=21)
+--- Konu Başlığı: bu bölgede yakın tıraş nasıl sağlanır (/showthread.php?tid=5023)

Sayfalar: 1 2 3

bu bölgede yakın tıraş nasıl sağlanır - DelikanliTiras - 20/10/2014

Aşağıdaki fotoda işaretlediğim gibi, dudak kenarından çeneye doğru uzanan hatta sakal yönü ve çapraz alındığında, ya da yüz mimikleri yardımıyla burası alındığında bir miktar sakal kesilmeden kalıyor. Dil ile bu bölgeler şişirilip rötuş yapıldığında ise noktasal kanama, tersten almaya kalktığımda ise tahriş kaçınılmaz oluyor, çare yüzün bu bölgesini gerdirip çapraz almak mıdır? O şekilde bu bölge çok yakın tıraş edilebiliyor ancak, yüzü gerdirmenin iyi bişey olmadığını biliyoruz (bknz. a.pekkan Smile) Ya da bu bölgeye fazla kafayı takmayıp "olduğu kadar" mı demek gerekiyor? Ustalar tecrübelerini paylaşırlarsa doğruyu bulabiliriz. Üstelik ustura ile yapılan tıraşta yüz mutlaka gerdiriliyor, bir tezat var gibi Huh

Photo_on_20_10_14_at_16_30.jpg

Cvp: bu bölgede yakın tıraş nasıl sağlanır - Chinaski - 20/10/2014

(20/10/2014, Saat: 17:46)starex Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aşağıdaki fotoda işaretlediğim gibi, dudak kenarından çeneye doğru uzanan hatta sakal yönü ve çapraz alındığında, ya da yüz mimikleri yardımıyla burası alındığında bir miktar sakal kesilmeden kalıyor. Dil ile bu bölgeler şişirilip rötüş yapıldığında ise noktasal kanama, tersten almaya kalktığımda ise tahriş kaçınılmaz oluyor, çare yüzün bu bölgesini gerdirip çapraz almak mıdır? O şekilde bu bölge çok yakın tıraş edilebiliyor ancak, yüzü gerdirmenin iyi bişey olmadığını biliyoruz (bknz. a.pekkan Smile) Ya da bu bölgeye fazla kafayı takmayıp "olduğu kadar" mı demek gerekiyor? Ustalar tecrübelerini paylaşırlarsa doğuyu bulabiliriz. Üstelik ustura ile yapılan tıraşta yüz mutlaka gerdiriliyor, bir tezat var gibi Huh

Photo_on_20_10_14_at_16_30.jpg

Komşum benim en sıkıntılı bölgelerden birisi sol dairede kalan kısım. Sakallar yatık ve gür. DE kullanırken WTG+XTG+ATG yapıyordum. Çelik ustura ile WTG+XTG yapıyorum ama iyice gerdirmem gerekiyor. Eğer olmuyorsa olduğu kadar deyip bırakmak en iyisi. Benim çene sakallarımı ne kadar ugraşsam da bir iki tel mutlaka kalıyor ama artık sorun etmiyorum o kadarını. Cildim rahat en azından.
Bir üstadın avatarında yazıyordu "Jiletsiz iyidir" diye. Kimdi tam hatırlayamadım ama katılıyorumSmile

Cvp: bu bölgede yakın tıraş nasıl sağlanır - theunnamed - 20/10/2014

@error... idi Jiletsiz iyidir felsefesini yansıtan Big Grin

(20/10/2014, Saat: 18:00)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum benim en sıkıntılı bölgelerden birisi sol dairede kalan kısım. Sakallar yatık ve gür. DE kullanırken WTG+XTG+ATG yapıyordum. Çelik ustura ile WTG+XTG yapıyorum ama iyice gerdirmem gerekiyor. Eğer olmuyorsa olduğu kadar deyip bırakmak en iyisi. Benim çene sakallarımı ne kadar ugraşsam da bir iki tel mutlaka kalıyor ama artık sorun etmiyorum o kadarını. Cildim rahat en azından.
Bir üstadın avatarında yazıyordu "Jiletsiz iyidir" diye. Kimdi tam hatırlayamadım ama katılıyorumSmile

RE: bu bölgede yakın tıraş nasıl sağlanır - Chinaski - 20/10/2014

@theunnamed üstat yaşa. Evet @error üstadin avatariydi. Kendisine de selam vermiş olalım bir süredir pek göremedik.

Cvp: bu bölgede yakın tıraş nasıl sağlanır - error... - 20/10/2014

aleyküm selam arkadaşlar Big GrinBig Grin

Cvp: bu bölgede yakın tıraş nasıl sağlanır - DelikanliTiras - 20/10/2014

(20/10/2014, Saat: 18:24)error... Adlı Kullanıcıdan Alıntı: aleyküm selam arkadaşlar Big GrinBig Grin

Hoşgeldin üstad , bu jiletsiz nasıl oluyor konuyu aydınlatır mısın? Big Grin

Cvp: bu bölgede yakın tıraş nasıl sağlanır - error... - 20/10/2014

(20/10/2014, Saat: 18:45)starex Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoşgeldin üstad , bu jiletsiz nasıl oluyor konuyu aydınlatır mısın? Big Grin

aslında aydınlatılacak bişey yok tecrübelerime dayanarak şuna kanaat getirdim jiletli aletler jiletsizlere göre daha tahriş edici ben yıllardır çelik ustura kullanıyorum boynumda kıl dönmesi kızarma sivilcee falan olmuyor cildi jilete alışmıs eli yatkın kişiler jiletlede mutlu fakat bi çelik usturanın hissiyatı çok farklı

jiletli aletler bendede var arada sıft de alet kullanmak için R41 im var jiletli usturalar vs en fazla 2 traş dayana biliyorum sonra hoop çeliğe devam
jiletsiz iyidir durumu buradan geliyor

sizin sorunuza da bi ufak deyineyim traşta zorlama bence iyi fikir değil en fazla çapraz alın ters her cilde uyan bir teknik değil illa ters alacaksanız ustura kullanın ve açıyı çok küçük tutun ben öyle yapıyorum resmen 2 gün sakalım olmuyor öyle sinek kaydı yaniBig Grin

bu bölgede yakın tıraş nasıl sağlanır - nihilistraki - 20/10/2014

Ben o bölgede bıyık kısmını geçince s şeklinde alıyorum etkili oluyor.

bu bölgede yakın tıraş nasıl sağlanır - nihilistraki - 20/10/2014

S harfinin kuyruğu atg olmadan bitiriyorum.

Cvp: bu bölgede yakın tıraş nasıl sağlanır - inceptum - 20/10/2014

Sakal halen yumuşakken tıraşın başında ilk olarak o bölgeyi alın daha temiz kalır.Ayrıca slant kesimi gibi hafif çapraz girin.