Geleneksel Tıraş Forumları
Merkur 1904 - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: JİLETLİ TIRAŞ ALETLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Parçalı Tıraş Aletleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Konu Başlığı: Merkur 1904 (/showthread.php?tid=3027)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

Merkur 1904 - GartBnx - 09/08/2013

(09/08/2013, Saat: 21:14)onurstyle Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ähäääm. Bunun gibimi

http://www.geltir.com/thread-1861-post-53580.html#pid53580

işte tamda bunun gibi,
merkür kolleksiyonu yapanlar altın rengini bulmayıp diğerini altın kaplatıyorlar.. sen iyi bulmuşsun..

merkür'ün eski modelleri daha oturaklı duruyor...

Merkur 1904 - gamez34 - 09/08/2013

ağresiflik durumu nedir bu makinede ? çünki bunun klonu olan orak marka ucuzu varda onun için soruyorum

Merkur 1904 - eskiuyemnt - 11/08/2013

(09/08/2013, Saat: 22:25)gamez34 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ağresiflik durumu nedir bu makinede ? çünki bunun klonu olan orak marka ucuzu varda onun için soruyorum

Orak çok hafif bir alet. Bunlar ağır, çok çok oturaklı duruyor, eskiler daha mı agresif bilmiyorum.

1904 slant başlıkla daha bir güzel durmuş..

Onur üstad en kısa zamanda slantla tıraş olup bilgileri paylaşırmısın, gerçekten çok güzel duruyor, güzel günlerde kullanın inş..

Merkur 1904 - BigHillMe - 11/08/2013

(09/08/2013, Saat: 22:25)gamez34 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ağresiflik durumu nedir bu makinede ? çünki bunun klonu olan orak marka ucuzu varda onun için soruyorum

klonunu alacaksanız yuma alın
orak guvenılır bır alet degıl
agresıf yada mıld tartısmasına gerek dahı yok
jıletı duzgun tutamadıgı ıcın
kullanımı guvenlı degıldır.

Merkur 1904 - gamez34 - 11/08/2013

(11/08/2013, Saat: 17:32)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

klonunu alacaksanız yuma alın
orak guvenılır bır alet degıl
agresıf yada mıld tartısmasına gerek dahı yok
jıletı duzgun tutamadıgı ıcın
kullanımı guvenlı degıldır.

aynen ya çok çıkık duruyor jilet yada çok içeride diğer tarafta tam tersi oluyor :S hiç beğenmedim kaliteli birşey alıcam bakalım

Merkur 1904 - eskiuyemnt - 14/08/2013

ipw8q0.jpg

1znwebp.jpg

waq1dy.jpg

İki gün oldu elime geçeli bu alet.

Öncelikle şunu belirtmeliyim, merkür kalitesini her elime alışımda ve tıraşın her anında, tıraş olurken her vuruşta çok net hissediyorum.

Alet, orta agresiflikte diyebilirim, hatta mild sayılır. Kendinize zarar vermeniz çok mümkün gözükmüyor, tabii ki tekniğiniz gelişmişse, bunun tabii neticesi olarak da sinekkaydı beklentisi olanlar bir R41 yahut hiç değilse 37 C slant ' tan aldıkları pürüzsüz, sinekkaydı tıraşlarını bu aletten beklemesinler..

Günlük tıraşa uygun, cildi yormayan, özelikle agresif bir aletle tıraş olup, hafif kızarıklık yahut, ufak kesiklerle toplantıya, işine gitmek istemeyenler için yahut da kısa sapı ve nispeten hafif sayılabilecek gövdesi ile seyahate çok rahatlıkla yanınızda götürebileceğiniz bir makine diyebilirim..

Konforuna diyecek yok elbet, yumuşacık tıraş veriyor ama yakın değil. 10 perde de tıraş olsanız, elinizi yanaklarınıza götürdüğünüzde çok az da olsa eminim sakallarınızı hissedebilirsiniz. Üç perdede elimi yanaklarıma götürdüğümde minimum da olsa sakalların sertliğini hissettim.. Dediğim gibi sinekkaydı mümkün değil en azından orta yoğun sakallardan itibaren..

Merkür firması ki Solingen-Germany, çok büyük saygıyı hak eden bir firmadır, pratik çözümlerle insanların özellikle erkeklerin makyajı olan tıraş işinde çok ilerde kanaatindeyim.

Elimdeki diğer merkür makinelerinden futur ve 37C de olduğu gibi, kalite adına en ufak taviz vermeden, bu makinede dahi yüksek tıraş konforu ve sağlamlığını açıkça gözler önüne seriyor.

Yine bu makinenin başlığını 11C, sanırım 23C, 25C gibi makinelerde kullanan merkür, 11Cnin üretimini bu makinenin tatminkarlığı sayesinde sona erdirmiş bulunuyor kanaatimce. Vintage elmas kesim tutamağı sayesinde, ikinci dünya savaşından kalma bir makine ile tıraş oluyormuşçasına içinize haz veriyor..

Tasarımını, atası olan Gillette'in bir kaç vintage modelinden alan 1904 41C open comb, bu yönüyle elinizden düşürmek istemeyeceğiniz konforlu ve hafif bir makine olarak literatürümüze girmiş bulunuyor.. Gillettenin bir iki örneği az aşağıda arz edilmiştir.. Saygılarımla..

2eaujip.jpg

35i4r38.jpg

v8pqwn.jpg
1931 gillette başlığı.

25kl7pk.jpg
1921 gillette başlığı

Ve arkadaşlarının şaka olarak düşündüğü DE aletlerin mucidi ...

2873blf.jpg

Merkur 1904 - ihtilaf - 14/08/2013

Güzel inceleme,teşekkürler
Merkur reklamı da biraz abartılı olmuş Smile

Tşk efendim.. Puanlama yapmaya gerek görmedim, olduğu gibi naklettim sadece..

Sevdiğini göklere sığdıramayan, sevmediğini yerin dibine batıran yapımız var napalım üstadım Tongue

Merkur 1904 - pars - 14/08/2013

mornetto güzel incelemen için teşekkürler.

Bu arada 11C nin üretiminin durdurlması ile ilgili olarak üretimde kullanılan bir aletin/tezgahın/parçanın kırılmış/bozulmuş/aşınmış olması sebebiyle değiştirmenin/tamir etmenin firma tarafından gerekli/ekonomik bulunmaması hakkında yazılar okumuştum. Kesin bilgi için firmaya mail atılıp sorulabilir ama 1904 ün başarısının 11C yi durdurması pek olası değil gibi. Ki bence "alttan çevirmeli iki parçalı HD sap" en başarılı ayarsız alet sapı.

Gerçi Gillette bile 1904 ü görünce bununla başedemeyiz diyip üretimi bıraktı.jws.gif

(14/08/2013, Saat: 18:16)pars Adlı Kullanıcıdan Alıntı: mornetto güzel incelemen için teşekkürler.

Bu arada 11C nin üretiminin durdurlması ile ilgili olarak üretimde kullanılan bir aletin/tezgahın/parçanın kırılmış/bozulmuş/aşınmış olması sebebiyle değiştirmenin/tamir etmenin firma tarafından gerekli/ekonomik bulunmaması hakkında yazılar okumuştum. Kesin bilgi için firmaya mail atılıp sorulabilir ama 1904 ün başarısının 11C yi durdurması pek olası değil gibi. Ki bence "alttan çevirmeli iki parçalı HD sap" en başarılı ayarsız alet sapı.

Gerçi Gillette bile 1904 ü görünce bununla başedemeyiz diyip üretimi bıraktı.jws.gif

Sağolun üstadım tşk ederim. Sizler daha iyi bilirsiniz.

Benimkisi bu alete nedense kaç zamandır içimde beslediğim duygusal bir bağdan kaynaklanan yorumlardan ibaret.

Neredeyse King Gillette bile bu aleti gelecekte gördü ve kendisi yaptığı DE makineleri buna benzetti diyecek kadar ileri gidebilirim Big Grin

Bi tür delilik benimki Big GrinTongue