Geleneksel Tıraş Forumları
Tıraş Tahrişlerinin Tedavisi - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: TIRAŞ SABUNU, TIRAŞ KREMİ VE TIRAŞ SONRASI CİLT BAKIMI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Forum: Tıraş Sonrası (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Konu Başlığı: Tıraş Tahrişlerinin Tedavisi (/showthread.php?tid=2851)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

traş ve tahriş - error... - 02/11/2012

(01/11/2012, Saat: 19:10)anarche Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eski berberim yüzümü sıcak havlu ile ısıtmadan önce arko krem sürerdi. Belki işinize yarar

sıcak havlu binde bir yaparım onada hergün vakit ayırırsam benim traş günde 2 saate çıkar olmaz yani

traş ve tahriş - Lord Sparhawk - 02/11/2012

(02/11/2012, Saat: 11:12)error... Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(01/11/2012, Saat: 19:25)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şap kullanıyor musun?

traştan sonra tahriş hissedersem kullanıyorum fakat düzenli şap alışkanlığım yok

açıkçası şu sağlığa zararlı söylentileri beni biraz soğuttu şaptan aslında
geleneksel traş mihenk taşlarından biri bana göre

Şapı düzenli kullanırsan cildinin iyileştiğini ve dayanıklı hale geldiğini göreceksin.

traş ve tahriş - error... - 05/11/2012

(02/11/2012, Saat: 11:57)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(02/11/2012, Saat: 11:12)error... Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(01/11/2012, Saat: 19:25)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şap kullanıyor musun?

traştan sonra tahriş hissedersem kullanıyorum fakat düzenli şap alışkanlığım yok

açıkçası şu sağlığa zararlı söylentileri beni biraz soğuttu şaptan aslında
geleneksel traş mihenk taşlarından biri bana göre

Şapı düzenli kullanırsan cildinin iyileştiğini ve dayanıklı hale geldiğini göreceksin.

teşekürler hocam deneyeceğim

Tahrisi engellemenin yontemi konusunda yardimtemleri - TARKAN - 18/06/2013

Her gun tras olmam gereken bir yerde calisiyorum Merkur marka jiletli tras makinami 2 hafta once aldim.Bu makinayla birlikte Feather marka jilet kullaniyorum.Yuzumu tahris etmiyim diye bastirmadan kisa kisa keserek tras oluyorum.Feather jiletin yerine perma sharp aldim.Gilette balsami trastan sonra kullaniyorum.Genellikle yikandiktan sonra sicak suyla tras oluyorum.
Soru 1-Feather jileti degistirmeli miyim?Permasharp nasildir?
Soru 2-Tras kremi mi tras sabunu mu tras jeli mi kullaniyim?
Soru 3-Merkur marka tras bicagi tahrise neden olur mu? Hassas cilde en uygun tras bicagi ve jileti hangisidir?
Soru 4-Yardimci ekipman tavsiyenizi alabilir miyim?
Soru 5-Genellikle yaka bolumleri tahris oluyor, bunu nasil engellerim?
Soru 2-

Tahrisi engellemenin yontemi konusunda yardimtemleri - eskiuyemnt - 18/06/2013

(18/06/2013, Saat: 01:27)TARKAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Her gun tras olmam gereken bir yerde calisiyorum Merkur marka jiletli tras makinami 2 hafta once aldim.Bu makinayla birlikte Feather marka jilet kullaniyorum.Yuzumu tahris etmiyim diye bastirmadan kisa kisa keserek tras oluyorum.Feather jiletin yerine perma sharp aldim.Gilette balsami trastan sonra kullaniyorum.Genellikle yikandiktan sonra sicak suyla tras oluyorum.
Soru 1-Feather jileti degistirmeli miyim?Permasharp nasildir?
Soru 2-Tras kremi mi tras sabunu mu tras jeli mi kullaniyim?
Soru 3-Merkur marka tras bicagi tahrise neden olur mu? Hassas cilde en uygun tras bicagi ve jileti hangisidir?
Soru 4-Yardimci ekipman tavsiyenizi alabilir miyim?
Soru 5-Genellikle yaka bolumleri tahris oluyor, bunu nasil engellerim?
Soru 2-

Tahrişi önlemenin ilk kuralı soğuk traş. Banyodan sonr özellikle soğuk traş. Bastırmadan merkürü kendi ağırlığına bırakarak iki perde düz ve tersten alırsanız 1-2 hafta içinde tahriş sıfıra inecektir. sabun ama kaliteli sabunu tercih edebilirsiniz. iyi bir porsuk fırça ile (süper badger mesela). önden krem yahut traş öncesi bir jel olabilir çok faydası var. akşam yatmadan önce alnınız dahil tüm yüzünüze traş sabunu masajı yapın fırçayla cildiniz pürüzsüz bi hale gelecek. En basit anlatımıyla bunlar. Daha ayrıntı için forumun traş bölümünden üstadların paylaşımlarını dikkatli okumanızı tavsiye ederim.

Tahrisi engellemenin yontemi konusunda yardimtemleri - pars - 18/06/2013

Merkurun hangi makinasını kullanıyorsunuz?
Ne kadar süredir jiletli makina kullanıyorsunuz?
Köpüğünüzü nasıl hazırlıyorsunuz?

1- Feather iyi jilettir fakat biraz agresiftir , perma da iyi jilettir ama size iyi geleceğinin garantisini kimse veremez. Zaman herşeyin ilacıdır, sabırlı olun, forumu bol bol okuyun, soru sormaya çekinmeyin.

2- Ben sabun tercih edenlerdenim lakin bu soru hep tartışılmış kesin bir sonuca varılamamıştır. Jel seçeneğini derhal eleyebilirsiniz. Diğerleri hususunda tercih için yine zamana bırakmanızı tavsiye edeceğim.

3- Bu foruma üye olanların büyük bir çoğunluğunun cildi hassastır. Sonradan bu oran oldukça azalmaktadır, çünki birçok arkadaş doğru tekniği ve yöntemleri keşfedince cildinin o kadar da hassas olmadığını anlamaktadır. Zamanla bu üyeler çatır çatır ATG yapar hale gelmektedir. ATG ne derseniz sizi şöyle alayım:
http://www.geltir.com/thread-813.html

Bileğiniz muhtemelen kartuşlu alet kullanımına alışkın olmaktan dolayı afedersiniz kütük gibidir şimdi, bırakın zaman çözsün derdinizi bu arada pratikten önce bol bol teorik, yani forumu okumaya devam. Zamanla bileğiniz alışacak yumuşayacak, bu geçiş bir anda olmayacaktır, sabrediniz.

4. Yardımcı ekipman için forumun ilgili bölümlerinde birsürü inceleme var sabundur fırçadır tıraş öncesi-sonrasıdır okumaya devam, Pakette pişmiş armut: (yerli kalburüstü ürünlerden seçmece)
sabun: Arko stick
aftershave: nivea sensitive balsam
jilet: perma-astra
fırça: jaguar domuz kılı fırça
Sonra kendinize daha iyi bir takım toplarsınız, istemeseniz de toplayacaksınız zaten. Big Grin

5. Yaka bölgenizin tahriş olmasının birkaç muhtemel sebebini sıralayayım:
a. Tıraş olurken fazla bastırıyorsunuz, muhtemelen kartuşlu kesmiyor, zorlayınca tahriş ediyor. (kartuşu bırakın)
b. merkur makinanızla açıyı ayarlayamayıp ve de bastırdığınızdan feather gibi agresif jilet nedeniyle derinizi de kazıyorsunuz. (bastırmamaya çalışın, bastırmadığınızı düşündüğünüzde bile bastırmamaya çalışın)
c. Aftershave olarak kullandığınız ürün yeterli koruma sağlamadığından gömleğinizin/kıyafetinizin yakası bu bölgeyi tahriş ediyor.(nivea sensitive tarzı daha iyi koruma sağlayan bir aftershave kullanımı ile yakanızı birazcık gevşetmek yardımcı olacaktır.)
d. Köpüğü düzgün hazırlayamıyorsunuz bu nedenle yeterli koruma sağlamıyor.
Arko stick i tasa basın. Fırçanızı sıcak suya bırakınca sabunun üzerine de bir miktar sıcak su dökün 3-4 dakika bekledikten sonra sabunun üzerindeki suyu döküp fırçanıza 30-45 sn dairesel hareketlerle sabun yükleyin. Sonra bu sabunu en az 1 dakika ayrı bir tasta dairesel hareketlerle kıvamlı bir köpük haline getirin.(biraz video izleyin, faydalı olacaktır)

Kabul ediyorum hepsi bir anda olsun istiyorsunuz ama sadece sabredin.

Tıraş Tahrişlerinin Tedavisi - hwwwest - 06/07/2013

Arkadaslar merhaba,
Yuzumu nerdeyse parcaladim, keske resim ekleyebilseydim ama soyle soyleyeyim, irili ufakli 10 dan fazla kanayan yer oldu, kantas ve şapla durdurdum, bazilari sivilce, cogu benim hatam olmali!
Yurtdisindan daha once bahsettigim bir set almistim, executive shaving kendi markasi olan bir firca tutacak, kase ve razor, yaninda feather marka jilet, yaklasik 2aydir kullaniyordum fakat hic bugunku gibi olmamisti, isin kotusu, yarın hayirlisiysa kız istemeye gidecegim ve su an yuzumde sanki yangın var!
Jiletimi ve razor imi da ayrica konusmak isterim ama su an yuzumun tedavisi konusunda onerisi olan var mi acaba?
Tesekkurler

Tıraş Tahrişlerinin Tedavisi - onur98 - 06/07/2013

Geçmiş olsun. Nazarlık de geç komşu, kafaya takma.

Vazelin yaraları çabuk iyileştirir. Ancak elinde balsam varsa vıcık vıcık etmeden belli aralıklarla sürmeni öneririm. Çok kısa sürede toplayacaktır.

Son ana kadar tıraş olmamaya çalış.

Tıraş Tahrişlerinin Tedavisi - error... - 06/07/2013

Gecmısolsun
Fıto krem ıyılestırıcı madacassol ız kalmaması ıcın bunlardan edının gunde 2 kez uygulayın

Tıraş Tahrişlerinin Tedavisi - onur98 - 06/07/2013

Ayrıca "Aloe Vera" özlü bir krem de iyi gelecektir.