Geleneksel Tıraş Forumları
Kalem takıntılarınız var mı ? - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Tıraş Dışı (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=37)
+--- Konu Başlığı: Kalem takıntılarınız var mı ? (/showthread.php?tid=2015)

RE: Kalem takıntılarınız var mı ? - dikdik_s - 07/07/2017

Eyvallah baba sagolasın.

Kalem takıntılarınız var mı ? - crionics - 07/07/2017

Hayırlı olsun
Güzel kalem.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

RE: Kalem takıntılarınız var mı ? - Tahir - 08/07/2017

@dikdik_s üstad çok şıkmış güle güle keyifle kullan kardeşimSmile

RE: Kalem takıntılarınız var mı ? - dikdik_s - 08/07/2017

Tahir baba bu tarz renkler hosuna gidiyor mu yoksa siyah tarzı klasik mi daha cok hosuna gidiyor senin.

RE: Kalem takıntılarınız var mı ? - Lord Sparhawk - 10/09/2017

Merhaba komşular, bayadır foruma gelemiyordum şöyle bir uğrayayım dedim. Yazı yazmayım seviyorum malumunuz, askerdeyken de ajandayı günlük gibi kullanırdım, şimdi yeniden kafamı boşaltmak için gündelik birşeyler yazayım diyorum. İki konuda bilgi almak istiyorum. Normalde dolmakalem merakım pek yoktur, mürekkebi, temizliği hiç bir zaman sevememiştim. Fakat bunlarla yazı yazmanın keyif de farklı biliyorum. Geçenlerde iş amaçlı çalışmak için bir sağ ile brause uç aldım. Mürekkebe batıraıp kağıda yazmak gerçekten çok keyifli fakat sık sık mürekkep yenilemek, mürekkebin hemen kuruması günlük yazı yazma amaçlı pek uygun olmaz gibi geldi. O bakımda dolmakalem mi alsam diyorum. Tabi bu hobiye ne kadar bağlanıp bağlanmayacağımı bilmediğimden şimdilik giriş seviyesi bir şey düşünüyüyorum. Lamy çok popüler, onun dışında faber castell, kaweco ve sheaffer gibi markalar var. Sonrasında fiyatı arttırmak lazım. Neler önerirsiniz. Lamly safari tavsiyesinin bol geleceğini tahmin etsemde lamy'lerin tipini hiç beğenmiyorum aslında oyuncak gibi görünüyorlar.

İkinci mevzu da defter konusu, ne tür kağır defter kullanıyorsunuz, söyle kaliteli yazı yazmaktan zevk alabilecğeim bir defter istiyorum. Kaligrafi için mat kuşe defter aldım o çok güzel, ama çizgili bir şey lazım. Bu konuda da bir öneriniz varsa memnun olurum. Bence kalem kadar yazılan kağıdın da alınan keyifte önemi var.

RE: Kalem takıntılarınız var mı ? - ckeskin - 10/09/2017

Sizi burada görmek çok güzel. Saydığınız markalar arasında benim tavsiye edeceğim kalem Faber Castell olur. Lamy'nin en büyük avantajı ise uçlarının değişebilmesi. Farklı uçları alarak size en uygun ucu bulmanız mümkün. Bunların dışında ayrıca TWSBI modellerine özellikle de ECO modeline bakmanızı tavsiye ederim. Ayrıca yazı tipinize göre uç seçmeniz gerekecek. Eğer yazınız ufak ve yavaş yazıyorsanız F hatta EF uçları tavsiye ederim. Yazınız daha iri ise M uygun olacaktır. Tabi bunları en iyi deneyerek görürsünüz. Her firmanın EF, F ve M i de birbiriyle aynı değil.

120gr üzeri defterlerde sıkıntı yaşamazsınız ama marka olarak benim tercih ettiklerim Rhodia, Clairefontaine ve Leuchtturm1917. Bunların dışında çok başarılı Japon ve Koreli üreticiler var ama yurtiçi bulmak sıkıntılı. Moleskine den ise uzak durulması gerektiğini düşünüyorum.

RE: Kalem takıntılarınız var mı ? - dikdik_s - 10/09/2017

@Lord Sparhawk

Komsum izmirde komsularımız sayesinde ogrendigim can kırtasiyenin web site adresi.
https://www.hemen.com.tr/
Kalem ve defter cesitlerini karsılastırmanız acısından paylasmak istedim. Gunluk kullanım not almak icin dusunuyorsanız lamynin fine uclu larından bir kalem oneririm ilk baslangıc olarak.
Saygılar

Arkadaşlar buraya yazdıktan sonra malum araştırma hevesime engel olamayıp o saatten beridir deli gibi araştırdım nedir ne değildir diye. Yeni başlayacağımdan bütçeyi sınırlı tutuyorum 100-120 liraları geçmeyecek şekilde, bu kalem için tabi.

E böyle olunca en çok öne çıkan modeller

lamy safari ve al star
pilot metropolitan
faber castell loom

Günlük tutacağımdan ince uca ihtiyacım var sonrasında 1.1 italik bir şey bakarım. Belki ileride esnek uç da olur yazım gelişince. Şimdi ne yazık ki türkiye piyasasında kalemlerin çoğu m uç bu bana kaba geliyor biraz, eskiden beri ince fontları daha sevmişimdir. Netten baktığımda f ve ef uçları beğendim bunlar da çok sınırlı. Tipini beğenmesemde lamy safari değişebilir uçları ve bol aksesuarı bulunmasıyla listemde. Metropolitan japon uç olması ve incecik yazmaıs ile hoşuma gitti ama onun dışında beni çeken bir yanı yok. Loon'un yurtdışındaki ef ucuyla yazılarına bayıldım ayrıca hemen her yerde 50 dolar altı en iyi kalem olarak loom belirtilmiş, sınıfının üstünde olduğu yazılmış amma velakin ülkemizde sadece m uçla satılıyor. Artık nasıl bir distribütör varsa ülkemizde. Hal böyle olunca loom'u istemeden eliyorum şimdilik.

Bir diğer seçenek twsbi eco, çok beğendim, çok kullanışlı fakat fiyat bu modellerin iki katı. O kadar çıkmak istemiyorum, bir yerde uygun gördüm o da stoklarında var mı emin olamadım sordum bekliyorum, varsa büyük ihtimal twsbi alacağım. Yoksa bilemiyorum lamy olacak galiba değişebilir uç olayından dolayı.

Mürekkep olarka pelikan'ın royal blue rengi baya hoşuma gitti, edelstein serileride güzel ama mürekkep dünyası çok ayrı ona bakacağız.

Defter olarak keskin color myra 360 ile başlamayı düşünüyorum. Bir de şu defter ilgimi çekti bileniniz var mı? Bunlardan sonra rhodia deneyeceğim.

http://www.dr.com.tr/Kirtasiye/Deffter-Dolma-Kalem-Defteri-Gri-90109-1/Defterler/Not-Defterleri/urunno=0000000689931

RE: Kalem takıntılarınız var mı ? - ckeskin - 10/09/2017

Ülkemizde maalesef neredeyse bütün kalemler M satılıyor. Adamlar ortalama budur diyerek tüketiciyi mecbur bırakmaya çalışıyorlar. Yurtdışından almayı düşünürseniz Loom oldukça ideal bir kalem. Metropolitan'ı tavsiye edemiyorum. Akışı çok kusurlu. Yazarken tıkanıyor. Eğer TWSBI ECO alabilirseniz sizi çok memnun edecektir. Ben de F uçlusunu kullanıyorum. Ayrıca diğerlerinin aksine pendisi pistonlu olduğu için bir de konvertör ile uğraşmazsınız. Zira diğerlerini alınca yanlarına mutlaka bir de konvertör almanız gerekecek ve konvertörleri pek ucuza satmıyorlar. Yine de Lamy'nin uçlarının değişebilmesi büyük kolaylık.

Verdiğiniz linkteki defter standart 120gr lık bir defter. Dediğim gibi dolma kalemle 120gr ve üzeri çoğu deftere rahatlıkla yazabilirsiniz.

yurtdışından kalem almak için kullandığınız düzgün ve kargo fiyatları makul siteler hangileri komşular?