Geleneksel Tıraş Forumları
Kalem takıntılarınız var mı ? - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Tıraş Dışı (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=37)
+--- Konu Başlığı: Kalem takıntılarınız var mı ? (/showthread.php?tid=2015)

Cvp: Kalem takıntılarınız var mı ? - msakalli - 30/12/2015

Takıntı seviyesinde olmasa da kalem merakım var, özellikle dolma kalemlere karşı. Hep bir Mont Blanc 'im olsun istemişimdir. En son, günlük işlerimde kullanmak üzere Ofix.com'dan imza kalemi aldım. Fiyatı 5,50 TL.

"Uni-Ball Um-153S Gel Impact İmza Kalemi 1,0 mm Roller Kalem"  

mwdrv9.png

Cvp: Kalem takıntılarınız var mı ? - m y r - 30/12/2015

Tamam, benim de dolmakalemlere saygım sonsuz. Twitter'da yazanlar ayıp etmiş. Bazı şeylerin yeri ayrıdır.
Fakat ben de, vakti zamanında aldım bir dolmakalem, yazacak bir şey yok ki? Tüm gün bilgisayar başında excel, word... Bunun dışında küçük bir not alacağım zaman, ki o notun da hiçbir önemi yok, 2 saat sonra çöpe gidecek bir not, cebimden dolmakalemi çıkarıp yazmak bana biraz angarya geldi.

Dolmakalem sevdalısına saygım sonsuz, ama gerçekten de günlük hayatta "ben kullanıyorum" diyen varsa, lütfen nasıl kullandığını bana da söylesin, zira kalem evde boş boş yatıyor.

Cvp: Kalem takıntılarınız var mı ? - Chinaski - 30/12/2015

(30/12/2015, Saat: 13:15)m y r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tamam, benim de dolmakalemlere saygım sonsuz. Twitter'da yazanlar ayıp etmiş. Bazı şeylerin yeri ayrıdır.
Fakat ben de, vakti zamanında aldım bir dolmakalem, yazacak bir şey yok ki? Tüm gün bilgisayar başında excel, word... Bunun dışında küçük bir not alacağım zaman, ki o notun da hiçbir önemi yok, 2 saat sonra çöpe gidecek bir not, cebimden dolmakalemi çıkarıp yazmak bana biraz angarya geldi.

Dolmakalem sevdalısına saygım sonsuz, ama gerçekten de günlük hayatta "ben kullanıyorum" diyen varsa, lütfen nasıl kullandığını bana da söylesin, zira kalem evde boş boş yatıyor.

Komşum ben iş yerinde sürekli not alıyorum, önceden kurşun ve ya tükenmez elime hangi kalem geçerse onu kullanıyordum. Dolma kalemi aldığımdan beri daha bir özeniyorum daha düzenli not tutuyorum tıpkı gelenksel tıraşa geçtiğimdeki gibi. Onun dışında da geçen gün bankada bir dilekçe yazmamı istediler, bankacı kız sıradan bir tükenmez kalem verdi ve başladım yazmaya, yazdıkça kalemin ve yazımın ne kadar kötü olduğunu farkettim. Çok özensiz, çok çirkin bir yazı stilim olmuş üniversiteden beri, imzam bile değişmiş bunca yılın özensizliğiyle. Dolma kalemi aldım ve ceketin/kabanın cebinde taşıyorum, not alırken, yazı yazarken hep onu kullanıyorum ve yazıma özen gösteriyorum. Hasılı-ı kelam yazmak güzeldir.

Cvp: Kalem takıntılarınız var mı ? - koolandgang - 30/12/2015

(30/12/2015, Saat: 13:40)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum ben iş yerinde sürekli not alıyorum, önceden kurşun ve ya tükenmez elime hangi kalem geçerse onu kullanıyordum. Dolma kalemi aldığımdan beri daha bir özeniyorum daha düzenli not tutuyorum tıpkı gelenksel tıraşa geçtiğimdeki gibi. Onun dışında da geçen gün bankada bir dilekçe yazmamı istediler, bankacı kız sıradan bir tükenmez kalem verdi ve başladım yazmaya, yazdıkça kalemin ve yazımın ne kadar kötü olduğunu farkettim. Çok özensiz, çok çirkin bir yazı stilim olmuş üniversiteden beri, imzam bile değişmiş bunca yılın özensizliğiyle. Dolma kalemi aldım ve ceketin/kabanın cebinde taşıyorum, not alırken, yazı yazarken hep onu kullanıyorum ve yazıma özen gösteriyorum. Hasılı-ı kelam yazmak güzeldir.

Ben de kalem sevdalısı biri olarak sizinle aynı hisleri paylaşıyorum. Maalesef benim de yazım -ki teknik lise mezunuyum bunun dersini de gördük ve süper bir yazım vardı- anormal derece de bozuldu. Bunda üniversite de hızlı not tutmaya çalışmanın, fast food'un, vs. kısacası hızlı ama tadı kaçırılarak yaptığımız her şeyin etkisi oldu diye düşünüyorum.
Diğer taraftan myr'nin de dediği gibi kullanım alanı o kadar daraldı ki dolma kalemin.Meslek olarak genelde masa başındayım ve yazıyorum. Ama bu ya klavye ile ya da telefon ve türevleri ile oluyor.Çantam da Mont Blanc tükenmezim ve kurşun kalemim duruyor ama dolma kalem maalesef artık kutusunda.Zamanla yarıştığımız bu çağ da üzülerek de olsa, ben de kullanamıyorum.

@Chinaski komşum dediğiniz öyle doğru ki, hakikaten bana da bazen adını yaz dediklerinde, inanır mısınız harfleri doğru düzgün yazamıyorum. Benim küçük hikayelerim vardır. Ayrıca çok uzun senelerdir günü gününe olmasa da günlük tutarım; ama artık bunları dahi Word ile yapıyorum. Dolmakalemi de bir aralar hikayeler için almıştım, ama yapamadım. O yüzden hala kullananlar varsa, ben de kullanmak çok isterim. Aslında aynı DE gibi... Kimine göre büyük zevk, kimine göre aşırı angarya...

@koolandgang beyin de dediği gibi, tüm gün ofiste işimiz bilgisayarla, ben de bir ara yanımda taşıdım falan, ama sonuçta bir zaman sonra maalesef bitiyor.

Cvp: Kalem takıntılarınız var mı ? - ts9funk - 30/12/2015

Güzel yazı,dolma kaleme duygusal anlam katmış. Benim küçükken kalemlere merakım vardı sonra geçti ama gene düşünüp güzel bir dolma kalem mi alsam diye zaman zamab düşünüyorum. Yazıda anlatılan dolma kalem ne kadarda DE ye benziyor.
Dolma kalem,DE ise
Normal kalemler,kartuş:-)

(30/12/2015, Saat: 15:56)ts9funk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Güzel yazı,dolma kaleme duygusal anlam katmış. Benim küçükken kalemlere merakım vardı sonra geçti ama gene düşünüp güzel bir dolma kalem mi alsam diye zaman zamab düşünüyorum. Yazıda anlatılan dolma kalem ne kadarda DE ye benziyor.
Dolma kalem,DE ise
Normal kalemler,kartuş:-)

Peki dolmakalemler normal kalemlerden gerçekten iyi mi Smile

RE: Cvp: Kalem takıntılarınız var mı ? - naayi - 30/12/2015

(30/12/2015, Saat: 16:48)m y r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Peki dolmakalemler normal kalemlerden gerçekten iyi mi Smile
Evet

Cvp: Kalem takıntılarınız var mı ? - ozgun41 - 30/12/2015

Butun kalemler yazi yazma isini goruyor temel olarak.
Fakat dolma kalemi diger kalemlerden ayiran ozelligi size bi rituel yasatmasi.nostaljik olmasi.ona bakim yapma zorunlulugu ve bu zorunluluktan dogan kullanici ve kalem arasindaki bag.her dolmakalem farkli kullanici da farkli yazim karakteri sergiler ama en onemlisi sizin yazarkenki el baskilarinizi en iyi dolmakalem gosterir.aslinda 3 bicaklilar-de, pilli saat-kurmali saat, tas plak-mp3 arasindaki iliski gibi.hepsi ayni isi yapiyor ama birinde ise ruhunu katiyorsun.birinde sadece islev var digerinde rituel.

Yaptiginiz isten keyif almak istiyorsaniz rituele cevirmek gerek bence.

Isim geregi masa basindayim
Sadece yazmak icin bilgisayar yeterli.
Ama ben sirf yazi yazmak icin gunluk tutuyorum toplantilara ipad laptop ile degil not defteri ve dolmakalem ile giriyorum.kartpostal gonderiyorum.
Izledigim filmlerden okudugun kitaplardan begendigim sozleri ozel defterlere yazip biriktiyorum.
Biriktirmemin sebebide ilerde kizima devredecegim nostaljik bir miras birakmak.belki onun umrunda olmayacak ama belkide cok begenecek ve onun icin bieiktirdigim dolmakalem ve defterlere yazmaya devam edecek.beljide dogdugundan beri 2 yilda124 tane gonderdigim kartpostallar o 15 yasina geldiginde 1000 tane oldugunda devam ettirecegi zengin bir kolleksiyonu olacak.
Teknolojinin ve hizli tuketim caginda bence bu tarz nostaljik eski ritueller ruhu zenginlestiemek acisindan cok daha onem kazaniyor.

Kusura bakmayin belkide cok fazla uzattim.sadecw yazdikca yazasim geldi Wink

Cvp: Kalem takıntılarınız var mı ? - ts9funk - 30/12/2015

(30/12/2015, Saat: 19:22)ozgun41 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Butun kalemler yazi yazma isini goruyor temel olarak.
Fakat dolma kalemi diger kalemlerden ayiran ozelligi size bi rituel yasatmasi.nostaljik olmasi.ona bakim yapma zorunlulugu ve bu zorunluluktan dogan kullanici ve kalem arasindaki bag.her dolmakalem farkli kullanici da farkli yazim karakteri sergiler ama en onemlisi sizin yazarkenki el baskilarinizi en iyi dolmakalem gosterir.aslinda 3 bicaklilar-de, pilli saat-kurmali saat, tas plak-mp3 arasindaki iliski gibi.hepsi ayni isi yapiyor ama birinde ise ruhunu katiyorsun.birinde sadece islev var digerinde rituel.

Yaptiginiz isten keyif almak istiyorsaniz rituele cevirmek gerek bence.

Isim geregi masa basindayim
Sadece yazmak icin bilgisayar yeterli.
Ama ben sirf yazi yazmak icin gunluk tutuyorum toplantilara ipad laptop ile degil not defteri ve dolmakalem ile giriyorum.kartpostal gonderiyorum.
Izledigim filmlerden okudugun kitaplardan begendigim sozleri ozel defterlere yazip biriktiyorum.
Biriktirmemin sebebide ilerde kizima devredecegim nostaljik bir miras birakmak.belki onun umrunda olmayacak ama belkide cok begenecek ve onun icin bieiktirdigim dolmakalem ve defterlere yazmaya devam edecek.beljide dogdugundan beri 2 yilda124 tane gonderdigim kartpostallar o 15 yasina geldiginde 1000 tane oldugunda devam ettirecegi zengin bir kolleksiyonu olacak.
Teknolojinin ve hizli tuketim caginda bence bu tarz nostaljik eski ritueller ruhu zenginlestiemek acisindan cok daha onem kazaniyor.

Kusura bakmayin belkide cok fazla uzattim.sadecw yazdikca yazasim geldi Wink

Çok güzel bir alışkanlık tebrik ederim,aslında en önemlisi teknoloji ile yozlaşan bazı değerlerin korunması açısından önemli diye düşünüyorum. Elinize sağlık..