Geleneksel Tıraş Forumları
Wilkinson Sword Classic Traş Aleti - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: JİLETLİ TIRAŞ ALETLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ekonomik Tıraş Aletleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Konu Başlığı: Wilkinson Sword Classic Traş Aleti (/showthread.php?tid=2)

Wilkinson Sword Classic Traş Aleti - zakayr - 20/11/2015

Benim de başlangıç aletim Wilkinson. Bir konu hakkında görüşlerinizi almak istiyorum arkadaşlar; sapını sonuna kadar çevirdiğimde çok zayıf kaldığını hissediyorum kesiciliğinin. Biraz gevşek bırakırsam daha verimli olsa da bu kez de güven vermiyor. Araya jilet sıkıştırmaktan bahsediliyor, tam olarak nasıl nereye sıkıştırma yapıyoruz canlandıramadım kafamda. Ne dersiniz?

Nexus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cvp: Wilkinson Sword Classic Traş Aleti - btoprak - 20/11/2015

(20/11/2015, Saat: 01:36)zakayr Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim de başlangıç aletim Wilkinson. Bir konu hakkında görüşlerinizi almak istiyorum arkadaşlar; sapını sonuna kadar çevirdiğimde çok zayıf kaldığını hissediyorum kesiciliğinin. Biraz gevşek bırakırsam daha verimli olsa da bu kez de güven vermiyor. Araya jilet sıkıştırmaktan bahsediliyor, tam olarak nasıl nereye sıkıştırma yapıyoruz canlandıramadım kafamda. Ne dersiniz?

Normal sıkıştırarak kullanın komşum, jilet ekleme gibi modifikasyonlar yerine ileride daha agresif bir alet denersiniz mesela Merkur 34C HD sizin jilet ekleyerek elde edeceğiniz agresifliği hem daha rahat hem de daha güvenli sunar size. Düşünceme göre öyle modifikasyonlara girmeyin, jiletle uğraşıyorsunuz sonuçta Confused.

Cvp: Wilkinson Sword Classic Traş Aleti - bayindirh - 20/11/2015

(20/11/2015, Saat: 01:36)zakayr Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim de başlangıç aletim Wilkinson. Bir konu hakkında görüşlerinizi almak istiyorum arkadaşlar; sapını sonuna kadar çevirdiğimde çok zayıf kaldığını hissediyorum kesiciliğinin. Biraz gevşek bırakırsam daha verimli olsa da bu kez de güven vermiyor. Araya jilet sıkıştırmaktan bahsediliyor, tam olarak nasıl nereye sıkıştırma yapıyoruz canlandıramadım kafamda. Ne dersiniz?

Benim de ilk tıraş aletim Wilkinson. İlk bir kaç tıraşta kesmediğini zannetmiştim. Sonra jileti çok eğmediği için farklı bir açı istediğini farkettiğimde keskinlik ve yakınlığında büyük bir artış oldu. Piyasaki en az agresif tıraş makinelerinden biri olsa da, bir çok kartuş sisteminden daha iyi tıraş etme yeteneğine sahiptir. Sadece alışma meselesi.

Jilet dediğiniz şey oldukça keskindir. Gevşetir ya da modifiye edip kendinizi yaralarsanız yıllarca geçmeyecek izleriniz olabilir. Bir de Wilkinson çok agresif olmayan bir jilet olarak bilinegelse de seramik üzerine PTFE kaplama olduğu için ortalama keskinliğin üstünde bir jilettir. Hatayı affetmez, tahriş eder ve keser.

Bence lütfen tekniğinizi geliştirmeye odaklanın, daha sonra ne kadar agresif bir makine istediğinize karar verirsiniz.

RE: Cvp: Wilkinson Sword Classic Traş Aleti - zakayr - 20/11/2015

(20/11/2015, Saat: 03:10)bayindirh Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim de ilk tıraş aletim Wilkinson. İlk bir kaç tıraşta kesmediğini zannetmiştim. Sonra jileti çok eğmediği için farklı bir açı istediğini farkettiğimde keskinlik ve yakınlığında büyük bir artış oldu. Piyasaki en az agresif tıraş makinelerinden biri olsa da, bir çok kartuş sisteminden daha iyi tıraş etme yeteneğine sahiptir. Sadece alışma meselesi.

Jilet dediğiniz şey oldukça keskindir. Gevşetir ya da modifiye edip kendinizi yaralarsanız yıllarca geçmeyecek izleriniz olabilir. Bir de Wilkinson çok agresif olmayan bir jilet olarak bilinegelse de seramik üzerine PTFE kaplama olduğu için ortalama keskinliğin üstünde bir jilettir. Hatayı affetmez, tahriş eder ve keser.

Bence lütfen tekniğinizi geliştirmeye odaklanın, daha sonra ne kadar agresif bir makine istediğinize karar verirsiniz.
Sizin de söylediğiniz gibi mesele tamamen teknik. Bugün olduğum tıraş esnasında ara ara jiletin sakalı keserken çıkardığı o çıtırtı sesini aldım ve hoşuma gitti. Bazı bölgelerde ise cildin üzerinde boşa döndüğü hissine kapıldım. Her yeni tıraşda üstüne katarak ideal tutuş ve açıyı bulacağıma inanıyorum. Jilet olarak mavi astra kullandım şimdiye kadar, yarın kutunun içinden çıkan Wilkinson'ın kendi jiletini denemeyi düşünüyorum.
Teşekkürler yorumunuz için

RE: Cvp: Wilkinson Sword Classic Traş Aleti - zakayr - 20/11/2015

(20/11/2015, Saat: 01:41)btoprak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Normal sıkıştırarak kullanın komşum, jilet ekleme gibi modifikasyonlar yerine ileride daha agresif bir alet denersiniz mesela Merkur 34C HD sizin jilet ekleyerek elde edeceğiniz agresifliği hem daha rahat hem de daha güvenli sunar size. Düşünceme göre öyle modifikasyonlara girmeyin, jiletle uğraşıyorsunuz sonuçta Confused.
Teşekkürler komşum, tavsiyelerinizi eksik etmeyin

Cvp: Wilkinson Sword Classic Traş Aleti - Kea.aksoy - 22/11/2015

Bugün alıp denediğim bir alet. Bu arada forumda ve geleneksel traşta yeniyim bu ilk yazımSmile

İş geregi 5 senedir hergün traş oluyorum ama kendime eziyet etmişim kartuşlarla bunu anladım.

Alet plastik kaplama yani tutma yeri aslinda metal. Çok mild bir alet yani kendinizi istesenizde zor kesersiniz. Ben jilet olarak 7oclock kullandim; baya arastirdim jilet işini ve gür ve sert sakala en uygunu bu. Wilkinsonun kendi jiletlerini kullanmayı düşünmuyorum bile. Çok güzel bir traş verdi; resmen aktı gitti. Haftaya muhle r89 elimde olur sipariş ettim yurt dısından ama bence başlangıç için wk gayet yeterli ve fiyat performans olarak üst düzey. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğimSmile

RE: Cvp: Wilkinson Sword Classic Traş Aleti - zakayr - 22/11/2015

(22/11/2015, Saat: 04:29)Kea.aksoy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bugün alıp denediğim bir alet. Bu arada forumda ve geleneksel traşta yeniyim bu ilk yazımSmile

İş geregi 5 senedir hergün traş oluyorum ama kendime eziyet etmişim kartuşlarla bunu anladım.

Alet plastik kaplama yani tutma yeri aslinda metal. Çok mild bir alet yani kendinizi istesenizde zor kesersiniz. Ben jilet olarak 7oclock kullandim; baya arastirdim jilet işini ve gür ve sert sakala en uygunu bu. Wilkinsonun kendi jiletlerini kullanmayı düşünmuyorum bile. Çok güzel bir traş verdi; resmen aktı gitti. Haftaya muhle r89 elimde olur sipariş ettim yurt dısından ama bence başlangıç için wk gayet yeterli ve fiyat performans olarak üst düzey. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğimSmile
Hoşgeldiniz azizim Ben de açılışı Wilkinson'la yapanlardanım. Jilet konusunda fazla araştırma yapamadan mavi astra'da karar kıldım, şimdilik memnunum. 7ocolok'a da baktım şimdi iki çeşidi var sanırım, sharp edge ve super stainless olarak. Siz hangisini kullanıyorsunuz?
Bu arada sıradaki sıçramayı R89'a yapmayı düşünsem de şimdilik önceliğim iyi bir fırça. Hasbelkader aldığım Banat sentetik eziyet gibi geliyor. R89 için en cazip fiyat tvbshaving.com'da gözüküyor şu an için, siz hangi siteden verdiniz acaba siparişi?

Cvp: Wilkinson Sword Classic Traş Aleti - seiko - 22/11/2015

(22/11/2015, Saat: 06:42)zakayr Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoşgeldiniz azizim  Ben de açılışı Wilkinson'la yapanlardanım. Jilet konusunda fazla araştırma yapamadan mavi astra'da karar kıldım, şimdilik memnunum. 7ocolok'a da baktım şimdi iki çeşidi var sanırım, sharp edge ve super stainless olarak. Siz hangisini kullanıyorsunuz?

4-5 cesidi var

Cvp: Wilkinson Sword Classic Traş Aleti - Kea.aksoy - 22/11/2015

Hoşgeldiniz azizim  Ben de açılışı Wilkinson'la yapanlardanım. Jilet konusunda fazla araştırma yapamadan mavi astra'da karar kıldım, şimdilik memnunum. 7ocolok'a da baktım şimdi iki çeşidi var sanırım, sharp edge ve super stainless olarak. Siz hangisini kullanıyorsunuz?
Bu arada sıradaki sıçramayı R89'a yapmayı düşünsem de şimdilik önceliğim iyi bir fırça. Hasbelkader aldığım Banat sentetik eziyet gibi geliyor. R89 için en cazip fiyat tvbshaving.com'da gözüküyor şu an için, siz hangi siteden verdiniz acaba siparişi?

[/quote]

HoşbuldukSmile

7ocolok sharp edge; sarı kutuda olanı. Sanal pazardan aldım. Gayet ucuz. mesela featherde aldim 10 tanesi 12 liraya ama 7ocolok featherden çok çok daha konforlu; feather nejter gibi hata affetmezSmile

Fırça çok önemli bence; isısını koruyan ve güzel köpürten bir porsuk şartSmile ben wk pure porsuk aldim 36 tlye gitti gidiyordan ama daha iyisini almak lazım diye düşünüyorum cok tatmin etmedi şahsen.

Muhle r89u tradationalshaving.com dann aldım ingiliz sitesi. Kampanya vardı 15 sterline aldım yani 60 tl; koruyucu başliğı ve kargosuyla birlikte 100 tlyi bulmadı ama kampanya devam ediyormu bakmak lazim. Bizim Türk sitelerde en ucuz 220 TL ye bulmuştum arada cok fark var ne yazikki. Haftaya elime ulaşır ulaşmaz inceleme yazacağımSmile

258w5mr.jpg

RE: Cvp: Wilkinson Sword Classic Traş Aleti - zakayr - 23/11/2015

(22/11/2015, Saat: 18:09)Kea.aksoy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoşgeldiniz azizim  Ben de açılışı Wilkinson'la yapanlardanım. Jilet konusunda fazla araştırma yapamadan mavi astra'da karar kıldım, şimdilik memnunum. 7ocolok'a da baktım şimdi iki çeşidi var sanırım, sharp edge ve super stainless olarak. Siz hangisini kullanıyorsunuz?

HoşbuldukSmile

7ocolok sharp edge; sarı kutuda olanı. Sanal pazardan aldım. Gayet ucuz. mesela featherde aldim 10 tanesi 12 liraya ama 7ocolok featherden çok çok daha konforlu; feather nejter gibi hata affetmezSmile

Fırça çok önemli bence; isısını koruyan ve güzel köpürten bir porsuk şartSmile ben wk pure porsuk aldim 36 tlye gitti gidiyordan ama daha iyisini almak lazım diye düşünüyorum cok tatmin etmedi şahsen.

Muhle r89u tradationalshaving.com dann aldım ingiliz sitesi. Kampanya vardı 15 sterline aldım yani 60 tl; koruyucu başliğı ve kargosuyla birlikte 100 tlyi bulmadı ama kampanya devam ediyormu bakmak lazim. Bizim Türk sitelerde en ucuz 220 TL ye bulmuştum arada cok fark var ne yazikki. Haftaya elime ulaşır ulaşmaz inceleme yazacağımSmile

258w5mr.jpg
[/quote]
Çok iyi fiyata almışsınız gerçekten, hayrını görün Şu an stokta kalmamış gözüküyor.
Fırça konusunda yerli üretim Tipsoft çok cazip gözüküyor, tavsiye ederim. Jilet için de bi sample pack edinmek gerekiyor bence, herkes için ideal jilet farklı oluyor. Bi an gaza gelip 100'lü mavi astra almış bulunduk artık.