Geleneksel Tıraş Forumları
Tıraş Aletinin Agresiflik Seviyesini Artırma (Shimming) - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Kendin yap - DIY (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=42)
+--- Konu Başlığı: Tıraş Aletinin Agresiflik Seviyesini Artırma (Shimming) (/showthread.php?tid=1763)

Sayfalar: 1 2 3 4 5

Cvp: Tıraş Aletinin Agresiflik Seviyesini Artırma - Scorpion - 23/03/2017

(23/03/2017, Saat: 16:04)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: "Shim a razor" veya "shimming a razor" diye aratırsanız video veya resimlere ulasabilirsiniz.
Ozetle daha onceden kullandıgınız eski jiletin kenarlarını keserek yeni jiletinizin altına yukseltici olarak takıyorsunuz.
Not:1-3 adet shimi gecmemeniz tavsiye olunur, oteki turlu yeni jiletiniz esneme yapıp ısırma yapabilir.
Saygılar.
qnwmdv.jpg
2vwd8it.jpg

Eline sağlık komşum

İndirimler ve Fırsatlar - EskUyeMhmt_G - 22/07/2019

Cvp: İndirimler ve Fırsatlar - Murmata - 25/07/2019

Bahsedilen yöntemi sabah edwin jagger de89 alet ve crystal jiletle denedim. Altına 1 adet jilet koydum kenarlarını kesip. Aşırı konforsuz oldu, ilk perdeyi tamamlamadan tıraşı bıraktım. Var mı başka deneyen?

Cvp: İndirimler ve Fırsatlar - Gentleman - 25/07/2019

(25/07/2019, Saat: 15:48)Murmata Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bahsedilen yöntemi sabah edwin jagger de89 alet ve crystal jiletle denedim. Altına 1 adet jilet koydum kenarlarını kesip. Aşırı konforsuz oldu, ilk perdeyi tamamlamadan tıraşı bıraktım. Var mı başka deneyen?

Slim Adjustable 5. ayarda denedim. Güzel oldu ama her seferinde uğraşılacak iş değil.

Cvp: Tıraş Aletinin Agresiflik Seviyesini Artırma (Shimming) - Curiosity - 25/07/2019

Bunu yuma ile mutlaka deneyeceğim. Açıklığı artırmak için 'tam sıkmama' gibi güvensiz bir yöntemden her halükarda daha iyi bir sonuç verir diye düşünüyorum. Yumayla deneyen oldu mu daha önce ?

Cvp: Tıraş Aletinin Agresiflik Seviyesini Artırma (Shimming) - dikdik_s - 26/07/2019

Zamanında soru soruldugu icin konuyu guncellemisiz ama shimming olsun, vidayı tam sıkmama olsun vs. bu tarz uygulamalar en son dusunulecek isler olsun dostlar. Dogru yol, kullandıgınız alet yetersiz geliyorsa, jilet acıklıgı veya acısı farklı olan başka bir makinaya gecmenizdir.
Bizde cogu zaman basımıza masraf cıkmasın diye, bu tarz uygulamalar veya daimi jilet denemeleri yapılarak sorun asılmaya calısılıyor ama, inanın sizin icin daha dogru bir makine ile hem isiniz kolaylasacak hem aldıgınız tıras keyfi artacak.
Yanlıs anlasılmasın, daha agresifi iyidir manasında soylemiyorum, bir slant veya yumusak ama efektif bir vintage makine, yada gercekten jilet acıklıgı fazla olan future veya r41 gibi agresif, farklı bir makine aradıgınız cozum olabilir. Buyuk masrafa da gerek yok, kullandıgınız o cansız wilkinson sonrası bir rimei, bir future clone veya ikinci el bolumumuzden bir vintage makine buyuk mutluluk getirebilir.

Cvp: Tıraş Aletinin Agresiflik Seviyesini Artırma (Shimming) - onurcakmak - 26/07/2019

(25/07/2019, Saat: 16:57)Gentleman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Slim Adjustable 5. ayarda denedim. Güzel oldu ama her seferinde uğraşılacak iş değil.

Ayarlı alette neden böyle bir şey yaptınız ki? Ayarını yükseltseydiniz olurdu aslında, örneğin 5. ayar yerine 7. ayar gibi.

Cvp: Tıraş Aletinin Agresiflik Seviyesini Artırma (Shimming) - Curiosity - 07/08/2019

(25/07/2019, Saat: 19:10)Curiosity Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bunu yuma ile mutlaka deneyeceğim. Açıklığı artırmak için 'tam sıkmama' gibi güvensiz bir yöntemden her halükarda daha iyi bir sonuç verir diye düşünüyorum. Yumayla deneyen oldu mu daha önce ?

Komşularım bahsettiğim shim mevzusunu yumada denedim. Yukarıdaki videodaki tavsiyelerden biri olan kullanilmayan atm kartından bir adet uygun şekil olusturarak malzemeyi olusturdum.Arka ve önündeki kaplamalari da sökünce ortalama 2 veya 3 jilet kalınlığında bir aparat ortaya çıktı. Denemek için aldığım yesil astra ile birlikte 3 4 tıraştır deniyorum ve sonuç gayet tatmin edici vaziyette. Normalde tam sıktığımda sakallarımı hiç almayan yuma şimdi shim ile tek çekişte sakalları süpürüyor . Farklı jiletlerle de denedikçe daha güzel sonuçlar alacağımı düşünüyorum .

Cvp: Tıraş Aletinin Agresiflik Seviyesini Artırma (Shimming) - CK89 - 20/08/2019

PAA The Ascension Twist-Adjustable Double Open Comb Safety Razor'i sapi gevsetme mantigiyla adjustable olarak satiyor.
Ben icinde mekanizma var zannediyordum, sapi dondurdukten sonra kitlemek icin. Ama yokmus, bu mantikla butun aletler adjustable.

1/4 oraninda sapi dondurmeyi oneriyor ama alet 1/2 oranina kadar basligi sabit tutuyor.
Buyuk ihtimal aletin baslik kismi cok egimli oldugu icin diger aletlerden daha fazla sap gevsetme olanagi sagliyor.
Ben aleti gevsetmeden, 1/4 dondurme ile gevsetme, 1/2 dondurme ile denedim. Agresiflik derecesi ve etkinlikte ciddi bir artis oldu. 1/2 dondurmeyle bile alet guvenle kullanilabiliyor.

Ayrica insanlar diger forumlarda yazmislar, Gillette 3 parca aletleri icin sapi 1/4 oranina kadar dondurmeyi oneriyor, agresifligi artirmak icin.

1566313239714.jpg

Futur ve "shimming" ? - biryantin - 01/10/2020

Merhaba,

Bu işlerin ustası değilim fakat internetde "shimming" adında jilet aralığı ve açısı için bir modifikasyon yöntemi ile karşılaştım.

Kısaca jiletin altına veya üstüne eklediğiniz katman ile (eski jiletin kesip koyan var) aleti normalde olduğundan daha agresif veya daha yumuşak olması sağlanabiliyor.

Amatörce çok severek alıp ama çok agresif olduğunu sonradan anladığım Merkur Futur'a uygulanır mı acaba diye düşündüm.

Bu konuda tecrübesi olan ve Futur'a uygulamış olan kimse var mı burada?

Sağolun varolun