Geleneksel Tıraş Forumları
Karikatürler - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Tıraş Dışı (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=37)
+--- Konu Başlığı: Karikatürler (/showthread.php?tid=1742)

Cvp: Karikatürler - koolandgang - 02/01/2016

Son üç karikatür, dehşet Big Grin

Cvp: Karikatürler - flame2013 - 02/01/2016

Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî ve sözlerinin alaya alınması ne kadar iğrenç bir durum!

Ben alaya alındığını hiç düşünmediğim gibi, tam tamına bir çıkarım olduğunu düşündüm.
Diğer taraftan, bütün de eleştirilen de; semanın, semahane harici yerlerde yapılması ki, bu da külliyen katıldığım bir düşünce. Son zamanlarda tabiri caizse iyice suyu çıkarıldı bu işin de. Bu yüzden karikatürü çok beğendim. Bir alay değil, tam tersine çok yerinde bir dokundurma gördüm. Yoksa Hz. Mevlana'nın sözlerinin ya da kendisinin alaya alınması aklımın ucundan bile geçmedi.
Genel kaide olarak Rahmetli Oğuz Aral'ın Gırgır'da yeni işe başlayan karikatüristlere ilk nasihatlerinden biri olan "Evladım, kutsala girmeyin" sözü de bence her karikatüristin başucu sözlerinden biri olmalıdır.

Benim takıldığım nokta "Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol" sözünün değiştirilip "Ya döndüğünüz yerde olun, ya olduğunuz yerde dönün" kısmıydı.

Cvp: Karikatürler - btoprak - 02/01/2016

Hassas konular cidden... Zamanında bir tiyatro gösterisinde istemesem de bende böyle bir durumda kalmıştım. Kutsala dil uzatmak aklımın ucundan bile geçmez, aslında inancım doğrultusunda biraz korkarım yanlış yapmaktan, ama hayatla içiçe olunca bazen değişik ifadeler olabiliyor Sad. Ama Gırgır'daki Oğuz Aral'ın tavsiyesi yerindeymiş. Üzebilir insanları Confused ...

Sevgili flame2013, zaten vuruş orada ama bir alay vs. yok, tam tersine Hz.Mevlana'nın o sözünden yola çıkılarak bir vurgu yapılmış. Yani amiyane tabirle " "olm siz ne ayaksınız, burada kazandıklarınızı dünya için harcıyorsunuz" diyor.
Yani ben böyle anladım ve hoşuma gitti. Dediğim gibi her değerin, turistik malzemeye dönüştürülmesine de külliyen karşıyım.
Size bu karikatür haricinde, genel bakışta katıldığım nokta ; Bunlar tehlikeli sular, ne kadar hassas girilse de bence girmemek de fayda var.

(02/01/2016, Saat: 21:20)koolandgang Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bunlar tehlikeli sular, ne kadar hassas girilse de bence girmemek de fayda var.

@koolandgang, üstad benim tepkimi göstermemin sebebi yazmış olduğunuz bu söz ile birebir aynı. Mevla'nın sözüne gelecek olursak bir çok kişi bunu farklı yönde yorumlayabilir.

Bir ara Mevlana'nın torunu Mevlana isminin börekçiye, çorbacıya veriliyor diye tepkisini göstermişti. Bu görüşe sonuna kadar katılıyorum.

Karikatürler - Aedan - 02/01/2016

Bu sadece bir karikatür, bu kadar derin düşünmeye bence gerek yok. Ayrıca güldürdü beni de

Sent from my iPhone using Tapatalk

Cvp: Karikatürler - onurcakmak - 02/01/2016

Bence de dalga geçme gibi bir durum yok. Tadında ve yerinde bir kinaye var. Karikatürün mesajı ise gayet yerinde ve çok anlamlı.

Cvp: Karikatürler - neoromancer - 02/01/2016

İnanc için istek ve niyet yeterlidir..illa kendini donatmak isteyen içinde kaynaklar gani ki..TR de yaşayıp kendinden , inancından emin olmak isteyenler önce karşıt düşünce olarak mesela Turan Dursun eleştirilerini okumalıdır...İslam dininde Hoşgörü sınırsızdır..tabiiki bunu derken İslam anlayışı olarak Gazzalinin Mevlana nın Fuzuli nin, Avrupaya Medeniyeti getirmiş olan Endülüslü Emevilerin anlayışın dan bahsediyorum...yoksa şimdiki IŞID Kaide gibi Tarikatçı Vahhabi lerin dogmalarından değil...
15x50u1.jpg