Geleneksel Tıraş Forumları
Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Kendin yap - DIY (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=42)
+--- Konu Başlığı: Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? (/showthread.php?tid=135)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

Cvp: Arko Tıraş Sabunu - dikdik_s - 30/04/2018

Arkadaslar makine temizligi icin ekstra kimyasal kullanmanıza cok gerek yok.
1-Makinaları direk bulasık makinasına koyabilirsiniz.
2-Dis macunu ve yedek bir dis fırcanız ile guzelce elde yapabilirsiniz.
3-Dis macunu yerine listerine gibi agız gargarası urunleri ile, yine bir fırcası ile hafif ustunden gecebilirsiniz.
4-Biraz pril ve beyaz sirke icinde beklettikten sonra, ustunden fırcalayabilirsiniz.
5-Ben banyomda yedek bir fırca bulunduruyorum, o alet ve jiletle 2 gun tıras olduktan sonra jileti cıkarıp, makinayı artan sabun kopugu ile fırcalayıp ılık su ile duruluyorum. Havlu ile kurutup kaldırıyorum. Aletlerin ustunde bir kalıntı olmuyor bu sekilde.

Bunların hepsi bir ornek, deneyin hangisi aklınıza yatar hosunuza giderse oyle devam edin.

Not: Yukarıda arkadasımız kola ornegi vermis, cok iyi fikir. Kola harika bir pas temizleyicidir, youtube da cogu kisinin paslı tamponlarına kola dokup pası temizledigi videoları var, ayrıca tuvaletine dokup bekletip sifonu cekince harika bir klozet temizligi yaptıgını gosteren videolarda var.

Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - mehmetgonen - 05/05/2018

Ben 1-2 ayda bir, sıcak su bulaşık deterjanı ve az bir sirke karışımında 30 dk-1 saat arası bekletiyorum. Sonra fırçalama ve durulma.
2f3cf260cb324aad5485d17983bc62d0.jpg

635a57a1edb1c2aa29c7a3a923910474.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Cvp: Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - FatihAhmet - 31/05/2018

(05/05/2018, Saat: 01:09)mehmetgonen Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben 1-2 ayda bir, sıcak su bulaşık deterjanı ve az bir sirke karışımında 30 dk-1 saat arası bekletiyorum. Sonra  fırçalama ve durulma.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mehmet Bey , Bilgi icin tesekkurler. progressin en alt kısmını ayırmadan koyduğunuzu gördüm. Nedeni var mı ? Çıkartırsak takması zor olur mu acaba ?

Cvp: Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - mehmetgonen - 31/05/2018

Komşum herhanhibir nedeni Yok , su yolunu bulur nüfuz eder temizler diye düşündüm.
Ama çıkarmak daha da iyi olabilir belki temizlik acisindan.
Çıkartabilirsiniz. Takarken bileziğe dikkat edin, sorun olacağını sanmıyorum.

Cvp: Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - ziyanınjileti - 31/05/2018

Ben ilk önce 1,5 litrelik kolaya tıraş aletlerini yatırıyorum ve 1 saat bekliyorum. Daha sonra tıraş aletlerini çıkarıp kaynar suda 10-15 dakika bekletiyorum. Daha sonra tıraş aletlerini gözlük camı temizleyici sprey sıkıyorum ve hemen ardından mikro-fiber gözlük camı bezi ile iyice siliyorum. Sirkede çok bekletmenin iyi olmayacağını düşünmeye başladım. Bir de yeni aldığım Parker Variant kaplama gövdeye sahip. Herhangi bir dökülme veya renk değişimi olsun istemiyorum. Kendimce böyle temizliyorum.
İlk denemem de Parker Variant kaplamasına kola zarar vermedi. Ama uzun vadede bir zararı dokunur mu acaba kaplamaya? bilemiyorum. İnşallah bir zarar vermez. Smile

Son olarak Cilit Bang yağ çözücü veya kir ve kireç çözücüler var.
https://www.happycenter.com.tr/Cillit_Bang_Kir_Sokucu_750_Ml_Spray
Açıklamayı okuyunca sanki tıraş aletlerinde de kullanılabilir diye düşünüyorum. Ama sonuçta kimyasal olduğu için uzun vadede kaplamalı tıraş aletlerine zarar verir mi onu da bilmiyorum.

Cvp: Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - KAYHAN - 31/05/2018

Daha öncede yazıldı ve söylendi sanıyorum bu gibi temizlik işlerinde sirke oranına dikkat etmek lazım fazlası karatıyor metali, en azından ben böyle bir tecrübe yaşadım.

Cvp: Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - mehmetgonen - 31/05/2018

(31/05/2018, Saat: 19:11)KAYHAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Daha öncede yazıldı ve söylendi sanıyorum bu gibi temizlik işlerinde sirke oranına dikkat etmek lazım fazlası karatıyor metali, en azından ben böyle bir tecrübe yaşadım.
Size katılıyorum. Kaplamya zarar verebilir kaldırabilir.
Beyaz sirke ve cok az miktarda kullanıyorum ben.
Özellikle üzüm sirkesinden kaçınılmalı.
Yüksek orandan ve uzun süre aleti içinde bekletmektende kaçınılmalı

Cvp: Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - krub - 04/06/2018

Sadece kolanya döküp pamukla silsek sonra da durulayıp kurulasak sıfır alınan ve belirli bir zaman kullanılan merkur progress için yeterli olmaz mı?

Veya kolonya alete zarar verir mi?

Cvp: Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - ziyanınjileti - 04/06/2018

(04/06/2018, Saat: 00:45)krub Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sadece kolanya döküp pamukla silsek sonra da durulayıp kurulasak sıfır alınan ve belirli bir zaman kullanılan merkur progress için yeterli olmaz mı?

Veya kolonya alete zarar verir mi?

Alete fiziki bir zarar vereceğini düşünmüyorum ama aletin parlaklığını zamanla değiştirebilir.

Cvp: Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - ckeskin - 04/06/2018

Alete önemli bir zarar vermemekle birlikte kolonya bir dezenfektan değildir. Saf alkol kullanmanız lazım. Kaldı ki saf alkol de özellikle eski tıraş aletlerinde olabilecek mantar türü organizmaları yoketmekte yeterli değil. Adamlar yurt dışında Barbicide'a o kadar parayı spor olsun diye vermiyorlar. Smile