Geleneksel Tıraş Forumları
Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Kendin yap - DIY (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=42)
+--- Konu Başlığı: Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? (/showthread.php?tid=135)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

Cvp: 2 gillette makine - merg - 20/08/2014

(20/08/2014, Saat: 20:01)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sökmeye çalışmayın, büyük ihtimal ya kırılır bir yeri ya da takamazsınız tekrar. Kullanılmış aletlerin dezenfekte edilmesi konusuna tekrar bakın uygulayabildiğiniz işlemleri uygulayın.

Anladım üstadım teşekkürler

Cvp: Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - merg - 21/08/2014

Arkadaşlar adjustable olan makinede iki kapak arasında ortadaki bar'a uzaklık açısından küçük bir fark varmış kullanıma etkisi ne olur?

rhl6hz.jpg

Cvp: Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - recklesstr - 21/08/2014

(21/08/2014, Saat: 01:02)merg Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar adjustable olan makinede iki kapak arasında ortadaki bar'a uzaklık açısından küçük bir fark varmış kullanıma etkisi ne olur?

Merhaba, benim kullandığım gillette fat boyda da benzer bir aralık farkı bulunmakta ama olduğum tıraşlarda bir sıkıntı oluşturmadı, her iki taraf da eşit agresiflikte. Bence bir etkisi olmaz.

Cevabınız için teşekkürler

Merhaba beyler

İki makineye de aşağıdaki işlemleri uyguladım.Tecrübe olması açısından yazayım.Sizce dezenfekte için yeterli midir? Yorumlarınızı bekliyorum.Saygılar...

1-WD-40 çok amaçlı sprey sıktım
2-45 dk yarı yarıya sulandırılmış çamaşır suyunda beklettim.Bu başlık altındaki yorumların birinde yarı yarıya ibaresi geçiyordu McOrco arkadaşımızın mesajında ise %10 çamaşır suyu %90 su ibaresi geçiyordu.Sanırım yarı yarıya fazla geldi veya süre uzun oldu handle kısmının kaplaması mahfoldu kötü bir hal aldı McOrco arkadaşımızın oranı daha doğru olacaktır.Neyse ki kafa kısmında sorun yok.
3-İki yemek kaşığı kabartma tozu ilave edilmiş suda 20 dk kaynattım.
4-Kolonya şişesi içerisinde 20 dk beklettim
5-Kolonya şişesini boğazının altından keserek makinenin boyu kadar su doldurup Lord Sparhawk arkadaşımızın mesajında geçen Savlusol'dan iki kapak dökerek 20 dk beklettim.
6-Vikaul maden cilası ile cilaladım

Slim Adjustable

20ssqia.jpg
s3gfol.jpg
4ky8aw.jpg

Slim Twist

21mrcjd.jpg
t85h1i.jpg

Cvp: Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - ooppss - 22/08/2014

Hayırlı olsun pırıl pırıl olmuş. Ve fazlasıyla dezenfekte olmuş Big Grin
Yarı yarıya sulandırılmış çamaşır suyu tavsiyesini yapan benim.
Yarı yarıya çamaşır suyunu biz hastanede bolca vücut sıvıları dökülmüş yüzeylerde yayılmayı engellemek için kısa süreli kullanıyoruz.[Normalde daha düşük konsantrasyon yeterlidir fakat risk almamak için ve çamaşır suyunun diğer maddelerle -mesela sudaki minerallerle- etkileşime girip etkisi azalabileceği ihtimaline karşı yoğun kullanılıyor çünkü etkili olmasının yanında çabuk etkileşime girip etkisi azalan bir dezenfektandır] Yani direk vücut sıvısı dökülmüş yere döküp kısa süre bekleyip rutin temizlik işlemine geçiliyor.Riskli bir yüzey temizlendikten sonra dezenfekte edilecekse genelde %10 kullanılır. Tüm yüzeylerin genel temizliği ve dezenfeksiyonu için kullanılan çamaşır suyu konsantrasyonu daha da düşüktür.
o nedenle titiz arkadaşlar için gelen aletin olabilecek en kirli şekilde geldiğini düşünerek gelir gelmez (yani elinde fazla tutmadan, olası mikropları sağa sola ortama bulaştırmadan) ön dezenfeksiyon olarak önerdim.

sizin sıralamada zaten spreyle kaba temizlik yaptıktan sonra kullanmışsınız ve süreyi çok uzun tutmuşsunuz. Sizin durumda %10 konsantrasyon ve 15 dakika bekletme yeterlidir.
Sizin alet zaten öncesinde dezenfekte edilmiş olduğundan kaynatma işlemi dezenfeksiyonun sağlaması olmuş. Aslında mikrobik açıdan kaynatmaya gerek bile yoktur ama çamaşır suyu ve diğer kalıntıları temizlemeye faydası olur. Yine süre bence uzun.En az 5 en çok 10 dakika bence yeterlidir.
Kolonya şişesinde bekletmek gereksiz olmuş. daha önce yapılmış işlemler çok daha etkili. Kolonya ancak koku vermiştir Smile
-Savlusol da bekletmek de yukarıdaki işlemlerden sonra bence gerekli değil. İlla kullanılacaksa alet gelir gelmez çamaşır suyu kullandığımız yerde bu solüsyonu kullanın. Sırf bir defa tıraş aleti dezenfeksiyonu için gidip antiseptik almak bence gereksiz.
Cilalama işlemi kozmetik bir işlem olduğundan fikrim yok. Ustalar daha iyi bilir.

sonuç olarak gayet güzel görünüyorlar güle güle kullanın.

Cvp: Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - merg - 22/08/2014

Teşekkür ederim hocam ben de abarttığımı farkettim Smile dediğiniz gibi 1. ve doğru karışımla 2.aşama yeterli gelecektir bundan sonra alırsam daha dikkatli olacağım.Gelir gelmez dezenfektesi için demişsiniz ama ben temizliğe geçmeden önce aleti baya incelemiştim Smile Neyse o kadar titiz değilim zaten sadece tıraş esnasında kesik olursa kandan endişe ettiğim için aleti güzel temizleye çalıştım yoksa elimize bulaşsa da birşey olmaz klasik Türk mantığı Smile

Cvp: Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - Chinaski - 22/08/2014

Hocam fazla bile dezenfekte etmişsiniz, usturalarda bile bu kadar uğraşmaz kimse Smile Neyse tertemiz olmuş, kaplaması da kötü durmuyor bence. Benim en sevdiğim usturam kararmış durumda o şekilde bile kullanıyorum.

Cvp: Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - merg - 22/08/2014

Adjustable olanın sapı çok kötü hocam rezil olmayayım diye o açıdan çekmedim Smile diğerinin sapında sorun yok plastik heralde mavi olan veya başka bir maddeyse de üzerinde kaplaması olmadığı için çamaşır suyu vız geldi

Cvp: Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - theunnamed - 22/08/2014

@merg

Hocam rezil olmazsınız, hepimiz ilk zamanlar yapıyoruz hatalar. Güzelim fatboyların slimlerin kaplamalarını kaldırdık parlatalım derken, kaynatalım derken Smile

O açılardan da koyun da nasıl bir evrim geçirmiş görelim. Tecrübe katar bize.