Geleneksel Tıraş Forumları
Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Kendin yap - DIY (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=42)
+--- Konu Başlığı: Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? (/showthread.php?tid=135)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - Lord Sparhawk - 06/12/2012

Valla ben kendi adıma her aletimi gluteraldehit'te dezenfekte ederim. Sattıklarımı da öyle gönderirim. İçim rahattır.

Forumda dezenfekte paronoyağı Buraktı sanırım, otoklav da otoklav, sterilizasyon da sterilizasyon diye tutturmuştu Big Grin

Etken madde endişeliliği konusunda da kimse hsabuncu komşumuzun eline su dökemez. Big Grin

Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - Linq - 06/12/2012

(06/12/2012, Saat: 16:03)kardioid Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dövmeciler yeni iğneleri bile otoklava sokarlar. Bu karşıdakini ikna etmeye yönelik olsa da işin olasılıksız olduğunu gösterir, çünkü ameliyathanelerde de otoklav kullanılıyor. Söz konusu dezenfektanların virüs öldürmede etkili olduğu ikna edici de, arındırılmadığı durumlar ve arındırılma yöntemlerinin musluk altında suya tutmaktan fazlası olduğunu düşünüyorum şahsen. Fotoğrafçılıktan kalma alışkanlık d76 ve hipo görmüş film bile akar su altında 15 dk civarında tutulur ki kimyasal'dan iyice arındırılarak filmin ömrü daha uzun olsun, ki deneme yanılma yöntemleri de bunu doğrulamıştı fotoğraf deneyimlerimde. Diyeceksiniz "film kimyasalı gözeneklerinde tutuyor, çelikte yüzeysel kalacak"; kılağı denen minimal şeylerden bahsediyoruz. Kullanılan sıvı HIV virüsüne etkiyince haliyle bu nasıl arındırılıyor diye düşünüyor insan. Aslında bu konuda siz veya sizin gibiler daha bilgili, daha bilimsel, mikrobik kanıtları da yapılmış olan kimyasalın satışına yönelik belgeleri falan alıntılayıp bir yazı hazırlasa bizim gibi işkilliler için daha ikna edici olacaktır. Tabi bu kimyasalın etkisinin ufak bir su işleminden sonra cildi tehdit etmediği kanıtlandıysa bilemeyeceğim. Doktor tavsiyesi de demişsiniz. Sizin titizliğinizden şüphemiz yok elbette ama şubeleriniz de yok Smile Dolayısıyla bunu öğrenip kişisel yapılmasının her halükarda daha doğru olduğunu savunmak durumunda kalıyorum. Biri cerrah olmak üzere benim de 2 doktor arkadaşım var, ben de onlardan bir ara bilgi alayım.

Bence Burak bey de hsabuncu da kaygılarında haksız sayılmazlar. Paranoyaklık derecesiyse bilemeyeceğim Tongue

İzmirli komşum, doktor olduğunuz için bu konuya daha aşinasınızdır. Yukarıdakilerin yanısıra şurada yazdıklarınızda günlük kullanımdan bahsetmişsiniz. Kişisel aletler belli aralıklarla dezenfekte edilmeli mi? Yani bahsi geçen dezenfektanlarla? Ben bunu abartı görüyorum biraz, döküyorum kolonyayı, oldu benim için dezenfekte Smile Yanlış bir bir şey var mı sizce?
Lijunshaving hocamin israrla onerdigi savlon turevleri ( savlosol, savlex) Alet ve ekipman temizlenmesi icin kullanilan konsantrasyonda, yanik bolgelerin, ameliyat sonrasi dezenfaktasyon icin, jinekolojik ve urolojik vakalarda kullaniliyor. Bu konsantrayonda ciltte kullanilabildigine gore saniyorum kalintilarinin cilt acisindan bir sakincasi yoktur.

Buradan prospektus bilgisine erisebilirsiniz
http://www.ilacprospektusu.com/ilac/58/savlex-1000-ml-solusyon-polietilen-sise

Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - Suhulet - 07/12/2012

Herkes berberde illaki tıraş olmuştur. Orda ne kadar dezenfekte ediyorlardı ki aletleri? Aynı makine, fırça, makas, ustura kaç kişiye kullanılıyor kim bilir.

Ben dört dakika kaynar suda sekiz dakika da seyreltilmiş savlosolda bekletmeyi düşünüyorum. Kendi dezenfekte işlemimi vs. yapmayan bir yerden alırsam biraz daha güçlü bir dezenfektan arayabilirim.

Periyodik temizlik arada kaynamış biraz. Periyodik olarak makineye en az zararı vermek için diş macunu+diş fırçası sonrasında da 6-8 dakika seyreltilmiş savlosol düşünüyorum. Sabun, kireç kalıntıları için yeterli olur mu?

Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - Wilkinson - 07/12/2012

Dövmeciler genelde tek seferlik kullan at iğneler kullanıyorlar. Otoklavı olan dövmeci bulmak zor. Ben tek kullanımlık iğne ile yaptırdım dövmemi.

Ayrıca Dişçiler bile genelde tek kullanımlık aletlerle çalışıyorlar. Ağzımdan 9 tane diş çektirdim (4 tanesi yirmilik) hepsi de tek kullanımlık iğne ucuyla uyuşturulup tek kullanımlık kerpetenle çekildi. Smile Dişi yukarı doğru kanırtıp çıkartan mil benzeri aletler bile benim dişçimde tek kullanımlıktı. Hepsini poşetten yırtıp kullanıp gözümün önünde çöpe atıyordu. Adamın çekmecesi zaten kerpeten dolu. Fakat dolgu yaparken kullandığı matkap uçlarını ne yapıyor bilemeyeceğim... Onları büyük olasılıkla otoklava falan sokuyordur herhalde. O matkap uçları pahalı onların tek kullanımlık olanı olmaz herhalde.

Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - Lord Sparhawk - 07/12/2012

(07/12/2012, Saat: 00:44)Wilkinson Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dövmeciler genelde tek seferlik kullan at iğneler kullanıyorlar. Otoklavı olan dövmeci bulmak zor. Ben tek kullanımlık iğne ile yaptırdım dövmemi.

Ayrıca Dişçiler bile genelde tek kullanımlık aletlerle çalışıyorlar. Ağzımdan 9 tane diş çektirdim (4 tanesi yirmilik) hepsi de tek kullanımlık iğne ucuyla uyuşturulup tek kullanımlık kerpetenle çekildi. Smile Dişi yukarı doğru kanırtıp çıkartan mil benzeri aletler bile benim dişçimde tek kullanımlıktı. Hepsini poşetten yırtıp kullanıp gözümün önünde çöpe atıyordu. Adamın çekmecesi zaten kerpeten dolu. Fakat dolgu yaparken kullandığı matkap uçlarını ne yapıyor bilemeyeceğim... Onları büyük olasılıkla otoklava falan sokuyordur herhalde. O matkap uçları pahalı onların tek kullanımlık olanı olmaz herhalde.

Burada bir düzeltme; diş hekimlerinin kullandığı saf krom gereçler tek kullanımlık değildir. Her kullanım sonrası özel solüsyonlarında dezenfekte edilir ve yinelenerek kullanılırlar. Konuyla ilgili doğrudan alakaları olan hekim arkadaşlar daha doyurucu yanıtlar verecektir.

Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - Wilkinson - 07/12/2012

(07/12/2012, Saat: 01:16)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(07/12/2012, Saat: 00:44)Wilkinson Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dövmeciler genelde tek seferlik kullan at iğneler kullanıyorlar. Otoklavı olan dövmeci bulmak zor. Ben tek kullanımlık iğne ile yaptırdım dövmemi.

Burada bir düzeltme; diş hekimlerinin kullandığı saf krom gereçler tek kullanımlık değildir. Her kullanım sonrası özel solüsyonlarında dezenfekte edilir ve yinelenerek kullanılırlar. Konuyla ilgili doğrudan alakaları olan hekim arkadaşlar daha doyurucu yanıtlar verecektir.

O zaman ben yanlış görmüş olabilirim fakat bazı aletleri çöpe atıyordu. Bir takım aletlerin tek kullanımlık oldugundan eminim. Belki buna kerpeten benzeri aletler dahil olmayabilir ama kesinlikle bazılarını çöpe atıyordu... Diş hekimi varsa forumda bizi dogru olarak bilgilendirsin bu konuda. Smile Merakımızı gidermek açısından.

Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - Lord Sparhawk - 07/12/2012

Kardioid komşum gluteraldehit de cerrah bir komşumun tavsiyesiydi, bizzat hastanede kendilerinin kullandığı tıbbi alet dezenfektanı olarak şiddetle tavsiye etmişti. Kalp cerrahı arkadaşım yanlış hatırlamıyorsam.

Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - Suhulet - 07/12/2012

(07/12/2012, Saat: 02:28)kardioid Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(07/12/2012, Saat: 00:26)Suhulet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Herkes berberde illaki tıraş olmuştur. Orda ne kadar dezenfekte ediyorlardı ki aletleri? Aynı makine, fırça, makas, ustura kaç kişiye kullanılıyor kim bilir.

Hayatımda berberde hiç sakal tıraşı olmadım.(Ama bir gün giderim herhalde) Saç tıraşımı ise hem hijyenden hem de saçıma kuş kondurmadığından son 2 senedir kendim yapıyorum, öncesinde de yılda 1 veya istisna 2 kez giderdim. (Hey gidi uzun saçlı dönemler)

(07/12/2012, Saat: 00:26)Suhulet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Periyodik temizlik arada kaynamış biraz. Periyodik olarak makineye en az zararı vermek için diş macunu+diş fırçası sonrasında da 6-8 dakika seyreltilmiş savlosol düşünüyorum. Sabun, kireç kalıntıları için yeterli olur mu?

Peki bu temizlik şekli çok önemli midir? Kendi kulandığım alet neticede, kolonya veya alkol yetmez mi?

Makasla kesmiyorsunuz sanırım. Bende sırıtmasa makineyle girerim ama çok sırıtır. Üç gün sakalımı kesmesem kartuşlu ile almak çok acılı oluyordu son dönemlerde 2-3 haftada bir berberde tıraş oluyordum ama artık uğramam.

Diş macunu vs. dezenfekte etmek için değil de sabun, kireç artıklarını temizlemek için düşündüm. Dişime zarar vermezse makineye de zarar vermez dedim. Savlosol'u kullanarak lijunshaving üstad bayağı iyi sonuçlar almış günlük temizlemede.

Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - ZEYEVE - 13/12/2012

HuhMakina jilet ustura ve benzeri metal malzemeler üç beş dakikadan fazla sirkede tutulursa aşınırlar erirler bir iki dakikalığına bezle silkinebilir o kadar güzelim makinanız elden çıkmasın.ZEYEVE

Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? - Lord Sparhawk - 13/12/2012

Hala bir sonuç bulamadınız, en güzeli üstüne benzin döküp yakmak Big Grin