Geleneksel Tıraş Forumları
ev yapımı traş sabunu - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Kendin yap - DIY (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=42)
+--- Konu Başlığı: ev yapımı traş sabunu (/showthread.php?tid=1333)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7

ev yapımı traş sabunu - martin - 22/07/2012

Diğer arkadaşın dediği de çok doğrudur arko ya da başka bir sabunu iç yağı ile desteklerseniz ipeksi ve yumuşak bir etki bıraktığını da görürsünüz.

Bitkisel tıraş sabunu için ABD de palmiye yağı kullanıyorlar margarin gibi katı bişey bizde yok. Ama etkisini bilemiyorum.

Ama özellikle Avrupa menşeli sabunların özellikle italyan ispanyol olanlarda domuz yağı olmaması neredeyse imkansız. Domuzun kılı tıraş fırçası yağı da tıraş sabunu için ideal malzemedir. Tabi dini yönden konu biraz hassas. Artık herkes kendisine göre bir tercih yapar. Ancak Kuran'da domuzun gıda maddesi olarak kullanılması yani yenmesi haram kılınmıştır tıpkı şarap ya da alkollü içecekler gibi. Ama nasıl ki alkollü kolanya ve parfümleri vücudumuza sürmek haram değilse domuzun yan ürünlerini sürmek de haram olamaz bence.

Tıraş kremlerinin oranlarına gelince yaklaşık 600-700 gram sabunun içinde 100 gr var ki bu miktar traş kreminin özelliklerini sabun içinde kaybeder. Ancak TABAC'ın özelliği korunsun diye 300 gram sabuna 100 gram sıktım yani sabunun 3 te biri TABAC krem oldu böylece TABAC rengi ve kokusu korundu

keyifli tıraşlar

Martin Amca

ev yapımı traş sabunu - ihtilaf - 22/07/2012

üstadım dava falan yok şaka Idea
dava nerelere açmak lazımda sıramı gelir
diğer taraftan ticari sır diye bir şey var Idea
ikincisi dava açılsada firma domuz yağı ihtivasını kabul etmedikten sonra bişeycik olmaz,size memleketteki tüm arkoları tahlil
ettirmek zorunda kalırlar yarısında çıksa bile
ticari davalarda firma yararı esasdır kamu yararı değil,yani tahilde bozuk çıkanlar ya korsandır,yada kazara domuz yağı karışmıştır

arkoyu severek kullanıyorum

saygıılar

(22/07/2012, Saat: 21:33)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Diğer arkadaşın dediği de çok doğrudur arko ya da başka bir sabunu iç yağı ile desteklerseniz ipeksi ve yumuşak bir etki bıraktığını da görürsünüz.

Bitkisel tıraş sabunu için ABD de palmiye yağı kullanıyorlar margarin gibi katı bişey bizde yok. Ama etkisini bilemiyorum.

Ama özellikle Avrupa menşeli sabunların özellikle italyan ispanyol olanlarda domuz yağı olmaması neredeyse imkansız. Domuzun kılı tıraş fırçası yağı da tıraş sabunu için ideal malzemedir. Tabi dini yönden konu biraz hassas. Artık herkes kendisine göre bir tercih yapar. Ancak Kuran'da domuzun gıda maddesi olarak kullanılması yani yenmesi haram kılınmıştır tıpkı şarap ya da alkollü içecekler gibi. Ama nasıl ki alkollü kolanya ve parfümleri vücudumuza sürmek haram değilse domuzun yan ürünlerini sürmek de haram olamaz bence.

Tıraş kremlerinin oranlarına gelince yaklaşık 600-700 gram sabunun içinde 100 gr var ki bu miktar traş kreminin özelliklerini sabun içinde kaybeder. Ancak TABAC'ın özelliği korunsun diye 300 gram sabuna 100 gram sıktım yani sabunun 3 te biri TABAC krem oldu böylece TABAC rengi ve kokusu korundu

keyifli tıraşlar

Martin Amca

ev yapımı traş sabunu - Fallschirmjäger - 22/07/2012

Martin amca dediklerini kelimesi kelimesine uygulamadım. Azıcık arko tıraş sabunum vardı. Bir limonun yarısının kabugunu ince ince rendeledikten sonra kurutup ögüttüm. Suyun içinde yumuşaması için bıraktıgım arko tıraş sabunum macun kıvamına gelmişti. Limon tozuyla iyice yogurdum sonra 1 çay kaşıgı kil ve birazda nane ilave edip kurumaya bıraktım. Biraz önce bir kokusuna köpügüne bakıyım dedim. Koku olarak kendine has bir kokusu var tarif edemeyeceğim. Ama arkonun kendine has kokusu o limon kokusundan sıyrılıyor. Köpügünde de pek bir fark göremedim. Kendi çapımda bir ugraştı. Anlattıgım gibi dediklerinizi hemen hemen hiç uygulamadım. Ortaya böyle bir sonuç çıktı birkaç gün sonra diger sabunlarımla sizin dediginiz gibi bir deneme yapacagım. Sonuçları yine paylaşırım.

Saygılar ..

ev yapımı traş sabunu - martin - 23/07/2012

güzel bir deneme olmuş

devamını getirin

ev yapımı traş sabunu - martin - 26/07/2012

NANELİ LİMONLU

Bugün naneli ve limonlu tıraş sabunumu yaptım. İçinde kuru nane yaprakları, nane yağı, limon butter ve esansı var. Şu anda kurumada ve müthiş ferahlatıcı bir kokusu var. Köpük kalitesini henüz test edemedimm

ev yapımı traş sabunu - ihtilaf - 26/07/2012

sonuçları merakla bekliyoruz Smile

(26/07/2012, Saat: 00:24)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: NANELİ LİMONLU

Bugün naneli ve limonlu tıraş sabunumu yaptım. İçinde kuru nane yaprakları, nane yağı, limon butter ve esansı var. Şu anda kurumada ve müthiş ferahlatıcı bir kokusu var. Köpük kalitesini henüz test edemedimm

ev yapımı traş sabunu - martin - 12/08/2012

KAKAOLU LANOLİNLİ MARTİN AMCA SABUNLARI HAZIR

Uzun bir teorik araştırmanın arkasından MWF sabunlarının ana maddesi olan lanolin kullanarak ve de bunu hem hoş kokulu hem de cildi besleyici özelliği olan kakao yağı ile birleştirip bir traş sabunu yapmayı başradım. Bu sabunda daha önceki sabunlarımda var olan köpüğün çabuk sönmesi problemini yendim. Ancak bu kez de çok ince ve kremsi bir köpük oluşturmama rağmen köpürme miktarında azalma oldu. Formüle biraz ayçiçeği yağı ekleyerek bunu da çözeceğimi düşünüyorum.

Biraz önce (aslında 3 ay bekletilmesi gereken ) bu sabunla 3 perde traş oldum. Yüzümün bir yanını traş ettikten sonra köpük sönmedi ve yeniden köpğrtmeden traşa devam ettim. Kayganlık ve traş sonrası konforu gayet iyiydi. Bunu biraz daha köpüklü hale getirince kendime has formüle ulaşmış olacağım.

Sevgiler

Martin Amca

ev yapımı traş sabunu - mancho - 12/08/2012

İyi haberleri heyecanla bekliyoruzWink

ev yapımı traş sabunu - martin - 25/08/2012

Acaba tıraş sabununda hafif çikolata kokusu nasıl olur. Kakao yağı koyduğumdan sabun ciddi ciddi çikolata kokuyor da

ev yapımı traş sabunu - mancho - 26/08/2012

(25/08/2012, Saat: 23:54)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Acaba tıraş sabununda hafif çikolata kokusu nasıl olur. Kakao yağı koyduğumdan sabun ciddi ciddi çikolata kokuyor da

Çok güzel olur. Kızlar yemek ister Big Grin