Geleneksel Tıraş Forumları
ev yapımı traş sabunu - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Kendin yap - DIY (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=42)
+--- Konu Başlığı: ev yapımı traş sabunu (/showthread.php?tid=1333)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7

ev yapımı traş sabunu - martin - 20/07/2012

Öncelikle sıcak hoşgeldin mesajlarınız için hepinize çok çok teşekkürler
işlerin yoğunluğundan bir görünüp bir kaybolabilirim. Bunun için affınıza sığınıyorum.

Ev yapımı traş sabunlarına bu kadar ilgi gösterdiğiniz için çok sevindim.

Arkadaşlar hangi marka olursa olsun ticari sabunların içinde bir dolu koruyucu kimyasal var. Kiminde kanserojen olan paraben bile bulunuyor. Tabi en kötüsü suni köpürtücü yani deterjan olan SLS de koyabilirler içine hem de üzerine hiç yazmadan.

Evde sabun yapmak çok kolaydır ancak çok da sabır ve dikkat gerektiririr. Çünkü çok tehlikelidir çok ciddi cilt yanıklarına sebep olabilir. Bunun için mutlaka çok kalın lastik eldivenlerle ve mutlaka uzun kollu giysilerle çalışmalısınız.

gerekli malzemeler

NaOH (sodyum hidroksit granül halinde)
Saf su ya da keçi sütü
Hint yağı
Kil
Acı badem yağı
zeytin yağı
dana ya da domuz iç yağı (tallow)

bunların oranlarını da soapcalculator adlı siteden bulabilirsiniz ama ingilizce biliyorsanız

traş sabununda köpüğün kremsi ve yoğun olması için hint yağı köpüğün ince olması ciltte hemen kruyup sönmemesi için de don yağında gerek vardır. En kaliteli tıraş sabunları don yağı içerir ve en iyisi de domuz iç yağıdır. (lard) Domuz yağını ülkemizde bulmak neredyse imkansız bulunsa da dini hassasiyeti yüksek olanlar kullanmak istemeyebilir (her nekadar haram olan etinin yenmesi ise de )

don yağı bulunamazsa alternatif olarak cacao butter ya da almond butter da kullanılabilir.

Ben dana iç yağı ve kayganlaştırıcı kil ile yaptığım ilk tıraş sabunumu (2 kase yapmıştım) büyük zevkle kullandım. Hala bir kase duruyor. Yalnız traş tasında köpürtmeniz gerekiyor. Arko gibi hemen yüzüme süreyim derseniz olmaz.

Ayrıca limonlu ve portakallı sabunlar da yaptım. Bir gün resimlerini de paylaşırım.

Sabun yapım aşamalarını da sonraki yazımda anlatırım

sevgiler saygılar

Martin Amca

ev yapımı traş sabunu - linguist - 20/07/2012

anlatinca kolay gibi gorunuyor ama isin incelikleri oldugundan eminim.
forum icin denemelik tiras sabunlari hazirlamanizi dilerdim.

ev yapımı traş sabunu - Q_mes_ - 21/07/2012

kendi sabunu yapmak güzel fikir.. Az katkılı olması sağlıklı olur. Ama kimyasal işi tehlikeli olabilir. sonuçta oranlar şaşarsa dermatolojik açıdan test edilmiş bir şey çıkacak ortaya..

ev yapımı traş sabunu - papazerigi - 21/07/2012

martin amca şu sabun üretip satma işine ne dersin?
anlıyorsun madem bir fiyat çıkar kaliteli sabun için bir piyasa araştırması yapalım sitede olmaz mı?

ev yapımı traş sabunu - ihtilaf - 21/07/2012

B B bile sabun yaptırıyor bizim kendi sabuncumuz var artıkSmile

(21/07/2012, Saat: 01:04)papazerigi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: martin amca şu sabun üretip satma işine ne dersin?
anlıyorsun madem bir fiyat çıkar kaliteli sabun için bir piyasa araştırması yapalım sitede olmaz mı?

ev yapımı traş sabunu - martin - 21/07/2012

(21/07/2012, Saat: 01:04)papazerigi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: martin amca şu sabun üretip satma işine ne dersin?

sevgili papazeriği,

sabun satma fikri güzel ama ben ticari bakmıyorum olaya daha doğru ticari bakılması biraz zor. Şöyle ki, benim evde el yapımı olarak ürettiğim sabunlarda en kaliteli ve pahalı malzemeler var, mesela sızma zeytin yağı, hindistan cevizi yağı, acı badem yağı ya da kremi, aloe vera, vs. kilosu nerdeyse 80-100 liraya mal oluyor. Bu durumda 100 gr lık paketini 10 liradan biraz fazlaya mesela 12 liraya satacaksınız ki azcık da karınız olsun. şimdi 1 liraya arko almak varken kim 12-15 lira para verir? Tabi yabancı markalara para veren meraklılar buna da para verebilirler. Ama kiloda 20 lira kazancaksanız ayda 100 kilo üretip satmanız gerekir ki 2000 lira kazanasınız. Bu da faaliyet karı, tabi bunun vergisi kaydı kuydu olacak. Ayda en az 500 kiloluk bi üretim kapasitesi ve çok düzgün bi ambalajlama gerekir bu iş için. Bu da işi gücü bırakıp atelye üretimine geçmek ve sabunculuk yapmak demektir. Bi de talep sınır var tabi. El yapımı kaliteli ve pahalı tıraş sabunlarını tonlarla satamazsınız. Sabunu tonla satmazsanız para getirmez, işte bunun için piyasada kailteli butik sabunlar yok. Evde üretip eşe dosta hediye etmek en iyisi.

ama yine de forum için minimal bir karla çok sınırlı üretim dağıtım yapılabilir sadece tadımlık olsun diye yani

sevgiler

Martin Amca

oranlar önemli

birçok arkadaşın dediği gibi oranlar cok önemli

yoksa pH derecesi zararlı düzeyde olabiilir. Kostiğin tam kararında olması yoksa yüzü yakar. FÜME sabunlardaki yüz yakma olayı fazla kostikten kaynaklanabilir.

bir üye sodyum ve potasyum hidroksit arasındaki farkı sormuştu. Eğer tamamen potasyum hidroksit kullanırsanız sıvı sabununuz olur. İkisini karıştırdığınızda kremsi bir yapı elde edersiniz. Sadece sodyum hidroksit ile de katı sabunlar yaparsınız

ev yapımı traş sabunu - emiriko - 21/07/2012

(21/07/2012, Saat: 15:59)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

sevgili papazeriği,

sabun satma fikri güzel ama ben ticari bakmıyorum olaya daha doğru ticari bakılması biraz zor. Şöyle ki, benim evde el yapımı olarak ürettiğim sabunlarda en kaliteli ve pahalı malzemeler var, mesela sızma zeytin yağı, hindistan cevizi yağı, acı badem yağı ya da kremi, aloe vera, vs. kilosu nerdeyse 80-100 liraya mal oluyor. Bu durumda 100 gr lık paketini 10 liradan biraz fazlaya mesela 12 liraya satacaksınız ki azcık da karınız olsun. şimdi 1 liraya arko almak varken kim 12-15 lira para verir? Tabi yabancı markalara para veren meraklılar buna da para verebilirler. Ama kiloda 20 lira kazancaksanız ayda 100 kilo üretip satmanız gerekir ki 2000 lira kazanasınız. Bu da faaliyet karı, tabi bunun vergisi kaydı kuydu olacak. Ayda en az 500 kiloluk bi üretim kapasitesi ve çok düzgün bi ambalajlama gerekir bu iş için. Bu da işi gücü bırakıp atelye üretimine geçmek ve sabunculuk yapmak demektir. Bi de talep sınır var tabi. El yapımı kaliteli ve pahalı tıraş sabunlarını tonlarla satamazsınız. Sabunu tonla satmazsanız para getirmez, işte bunun için piyasada kailteli butik sabunlar yok. Evde üretip eşe dosta hediye etmek en iyisi.

ama yine de forum için minimal bir karla çok sınırlı üretim dağıtım yapılabilir sadece tadımlık olsun diye yani

sevgiler

Martin Amca

hocam sizi yormayacak şekilde üretim yapın ve kişi başı 100er gr satın ve sırayla satın. alıcı listesi oluşsun ve örneğin mesela bu ay siz dersiniz ki ben 500 gr sabun yapabilirim ve 5 kişiye satarım. herkes de sırası geldikçe sizden alabilme şansına sahip olur. bilemiyorum bu benim fikrim Smile

EVDE TABAC MARKA SABUN YAPMAK

TABAC marka traş kremi var ama sabunu yok ülkemizde. Bunun için yurt dışından getirmenize de gerek yok. 100 gr lık Tabac tıraş kremini 100 gr zeytin yağı ve 50 gr hint yağı ile birlikte soğuk proses sabuna sıkarsınız. size epey katı bir tabac sabunu çıkar. Saf su yerine keçi sütü kullanırsanız orijinalinden bile kaliteli yani keçi sütlü ve zeytinyağlı tabaç sabununuz olur. Lye oranları için otomatik kalkulatör kullanmanızı öneririm.

Hepinize sevgiler

ev yapımı traş sabunu - ohtararan - 21/07/2012

bahsettiğiniz üzere yabancı sabunlara, hatta the sabuna bile bu paraları verdik. ve o konunun başlarında gördük ki, her çeşidinden almak isteyen birçok üyemiz oldu. ki iyi olsa alım da olacaktı elbette. mesela vaktiniz olsa yapsanız, naneli portakallı bir sabunu bahsettiğiniz fiyatlardan 200 gram kadar alırdım kendi adıma. zaten daha fazlasını içine koydukları maddeyi belki de yazmayan yabancı sabunlara veriyoruz. kalite olarak arko beni tatmin etmiyor, füme deseniz yakıyor, bitsin diye tıraş öncesi kullanıyorum. becerebileceğimi bilsem çeşit çeşit kendim yaparım amma beceremem. bu arada portakallı naneli güzel fikirmiş. uğraşabilecek gibi olursanız dediğim gibi talibim. tabac fikrine de bayıldım, zira favori sabunum kendisi.
selamlar.