Geleneksel Tıraş Forumları
Haftada 2-3 kez tıraş olanlar için alet tavsiyesi - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: JİLETLİ TIRAŞ ALETLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Parçalı Tıraş Aletleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Konu Başlığı: Haftada 2-3 kez tıraş olanlar için alet tavsiyesi (/showthread.php?tid=12382)

Sayfalar: 1 2 3

Haftada 2-3 kez tıraş olanlar için alet tavsiyesi - sudüşleri - 08/05/2020

Merhabalar, uzun yıllar kartuşlu aletlerle tıraş olan birisi olarak 8 ay önce geleneksel tıraşa başladım. R89 ile bir kaç kez tıraş olduktan sonra her gün tıraş olmadığım için R41 başlık aldım ve o günden bu yana R89'u neredeyse hiç kullanmadım. Ortalama 3 günde bir 3 perde olarak (WTG, XTG) tıraş oluyorum. R89 nedense daha çok tahriş ediyor, kesmiyor hissi nedeniyle daha çok bastırıyor olabilirim, R41 ise belki elim alıştığı için daha güzel sonuçlar veriyor, bunda da alet agresif olduğu için daha dikkatli olmamın etkisi olabilir. Tabii daha çok yumuşak karakterli (crystal, personna, trig, voskhod vb) jiletlerle kullanıyorum R41'i. Zaten şuan jilet denemeleri yapıyorum ve elimdeki tüm jiletleri denedikten sonra bu konudaki tecrübelerimi de paylaşacağım. Benim kafama takılan konu acaba R41 ile 3 günde bir 3 perde şeklinde tıraş cildi yorar mı veya ilerleyen zamanlarda ciltte sorun çıkarır mı? Şuan genelde tahrişsiz veya az tahrişli şekilde tıraşlarımı oluyorum. Tıraştan sonra şapı sürünce öyle pek yanma vs olmuyor. Yani sonuçtan genel anlamda memnunum. Biraz pürüzsüzlük takıntım var, ayrıca tıraş olmaktan keyif aldığım için 3 perde oluyorum. Sizce biraz daha az agresif olan bir alete mi geçmeliyim (Fatip Granade, Merkur 30C vb) yoksa perde sayısını 2'ye mi düşürmeliyim ya da bu şekilde memnunsam sorun olmaz mı? Bir de son yıllarda çıkan R41 başlıklar eskilere oranla daha mı yumuşak karakterli size? Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Cvp: Haftada 2-3 kez tıraş olanlar için alet tavsiyesi - korgunv - 09/05/2020

Komşum öncelikle foruma hoş geldiniz. Hayırlı ve uğurlu olsun. R41 ile 3 günde bir 3 perde yerine, R89 ile 1 günde 1 perde tıraş olmayı deneyebilirsiniz. Tecrübelerime göre cilt daha az yoruluyor.

Cvp: Haftada 2-3 kez tıraş olanlar için alet tavsiyesi - sudüşleri - 09/05/2020

(09/05/2020, Saat: 00:15)korgunv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum öncelikle foruma hoş geldiniz. Hayırlı ve uğurlu olsun. R41 ile 3 günde bir 3 perde yerine, R89 ile 1 günde 1 perde tıraş olmayı deneyebilirsiniz. Tecrübelerime göre cilt daha az yoruluyor.

Hoşbulduk. Yorumunuz için de teşekkür ederim. Tıraş olmayı seviyorum ama her gün de olamam. Akşamları oluyorum ve benim tıraş faslı yaklaşık bir saat sürüyor. Eskiden tıraş olmayı sevmezdim, bu nedenle geleneksel tıraşı keşfettim ve geleneksel tıraşa geçtim. Şuan 3-4 günde bir benim için ideal. Bu şartlarda en uygun alet hangisidir fikir almak istedim, yoksa R41 sevdiğim bir alet.

Cvp: Haftada 2-3 kez tıraş olanlar için alet tavsiyesi - Muhibbi - 09/05/2020

Rockwell 6c yi tavsiye ediyorum. 5 ve 6 plakaları hem temizleyiciligi iyi hem de konforu yüksek. Merkur 30c ile de89 agresiflikleri yakın.

Bir diğer alternatif Merkur progress olabilir.

(09/05/2020, Saat: 00:36)Muhibbi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Rockwell 6c yi tavsiye ediyorum. 5 ve 6 plakaları hem temizleyiciligi iyi hem de konforu yüksek. Merkur 30c ile de89 agresiflikleri yakın.

Bir diğer alternatif Merkur progress olabilir.

Teşekkür ederim. Peki şuan tıraş sonrası tahriş yaşamıyorsam da geçmem iyi olur mu? R41 bu durumda kullanılamaz mı? Herkesin cildi farklı ama normal bir cilt R41'in üç günde bir üç perdelik tıraşını tölere edecek kadar yenileyemez mi bu sürede kendini? Amacım bir çok kişi gibi pürüzsüz ve tahrişsiz bir tıraş.

Cvp: Haftada 2-3 kez tıraş olanlar için alet tavsiyesi - Muhibbi - 09/05/2020

(09/05/2020, Saat: 00:43)sudüşleri Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim. Peki şuan tıraş sonrası tahriş yaşamıyorsam da geçmem iyi olur mu? R41 bu durumda kullanılamaz mı? Amacım bir çok kişi gibi pürüzsüz ve tahrişsiz bir tıraş.

Komşum 3 günde 1 tıraş oluyorsanız r41 muhteşem bir alet. Ve en pürüzsüz tıraşı verir. Ustura tıraşına gerçekten çok yakın bir tıraş veriyor. Tahriş yaşıyorsanız birtakım yanlışlar yapıyorsunuz demektir.

Progress 3-4 ayarları da yakın tıraş verir keyifli bir alettir. Rockwell 5-6 da 3 perdede yakın tıraşlar verir ve konforu güzel bir alet.

Elinizde alternatif bir alet bulunmasını istiyorsanız bu tavsiye ettiğim iki aleti düşünün derim.

R41 ile hiçbir problem yaşamıyorsanız belki de bütçenizi iyi sabun veya kreme ayırabilirsiniz.

(09/05/2020, Saat: 00:48)Muhibbi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum 3 günde 1 tıraş oluyorsanız r41 muhteşem bir alet. Ve en pürüzsüz tıraşı verir. Ustura tıraşına gerçekten çok yakın bir tıraş veriyor. Tahriş yaşıyorsanız birtakım yanlışlar yapıyorsunuz demektir.

Progress 3-4 ayarları da yakın tıraş verir keyifli bir alettir. Rockwell 5-6 da 3 perdede yakın tıraşlar verir ve konforu güzel bir alet.

Elinizde alternatif bir alet bulunmasını istiyorsanız bu tavsiye ettiğim iki aleti düşünün derim.

R41 ile hiçbir problem yaşamıyorsanız belki de bütçenizi iyi sabun veya kreme ayırabilirsiniz.

Sabun olarak proraso kullanıyorum, yedekte tabac var. Ayrıca proraso tıraş öncesi krem var ama o olmadan da tahrişsiz tıraş olabiliyorum. Tıraş sonrası da Nivea ve old spice losyon var. Aslında dediğim gibi ben memnunum R41 den ama R89 ve R41 dışında alet kullanmadığım için 3-4 günde bir tıraş olmak için daha memnun kalabileceğim bir alet var mı merak ediyorum. Boşuna para vermek istemiyorum.

Cvp: Haftada 2-3 kez tıraş olanlar için alet tavsiyesi - 3RD1 - 09/05/2020

Orta üstü bir alete ihtiyacınız var komşum. GC84 işinizi görür. R41'e yakın olsun biraz daha derseniz Rocca tavsiye ederim

(09/05/2020, Saat: 01:54)3RD1 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Orta üstü bir alete ihtiyacınız var komşum. GC84 işinizi görür. R41'e yakın olsun biraz daha derseniz Rocca tavsiye ederim

Rocca pahalı geldi. GC84 nedir onu bilmiyorum

Cvp: Haftada 2-3 kez tıraş olanlar için alet tavsiyesi - Jonas - 09/05/2020

(09/05/2020, Saat: 01:27)sudüşleri Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sabun olarak proraso kullanıyorum, yedekte tabac var. Ayrıca proraso tıraş öncesi krem var ama o olmadan da tahrişsiz tıraş olabiliyorum. Tıraş sonrası da Nivea ve old spice losyon var. Aslında dediğim gibi ben memnunum R41 den ama R89 ve R41 dışında alet kullanmadığım için 3-4 günde bir tıraş olmak için daha memnun kalabileceğim bir alet var mı merak ediyorum. Boşuna para vermek istemiyorum.

Komşum bence cildine uyan iki alet bulmuşsun minimalist bir yapıda kalmak istiyorsan hiç bir değişiklik yada ekleme yapma. Eğer ben birkaç farklı alet de denemek istiyorum dersen progress ( ben denemedim ) veya merkur futur deneyebilirsin. İkiside ayarlı aletler kendi agresiflik seviyesini bulabilirsin. Bende futur da var r41 başlıkta. Ben r41 ile daha rahat ettiğimden dolayı futuru kullanmıyorum bu yüzden deneyebilmek adına onu satıp progress almak istiyorum. Bu tamamen senin zevkine kalmış artık.