Geleneksel Tıraş Forumları
Egzema ve sakal tıraş hakkında - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Tıraş (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=36)
+--- Konu Başlığı: Egzema ve sakal tıraş hakkında (/showthread.php?tid=11866)

Sayfalar: 1 2 3

Cvp: Egzema ve sakal tıraş hakkında - Soner - 14/02/2020

Öncelikle bu derten muzdarip komşularıma geçmiş olsun, acil şifalar dilerim. Bu konuyu okuduktan sonra google ın yapay zekasıdanmıdır nedir aşağıdaki makaleyi öneride bulundu, belki komşularıma bir faydası olur bu kremin.

Momecon krem
http://www.yasemin.com/guzellik/haber/2941862-momecon-krem-ne-ise-yarar-momecon-krem-nasil-kullanilir-momecon-krem-fiyati

RE: Egzema ve sakal tıraş hakkında - oozturk - 14/02/2020

(13/02/2020, Saat: 22:36)Fenotip Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dostlar merhaba, bugün yüzümde ara ara çıkan noktasal kızarıklıklar için doktora gittim. Açıkçası havalar soğuk diye önceden önemsememiştim. Kısacası doktor seboreik dermatit tanısı koydu, yani egzema. Ectopix krem yazdı ancak eczane muadili olan advantan krem verdi. 1 hafta kullanmamı tavsiye etti. Araştırmalarıma göre egzema bir hafta içinde geçiyormuş fakat egzamanın kesin tedavisi yokmuş tekrarlayabilirmiş.

Benim durumumda olan komşular var mı. Sakal tıraşında dikkat etmem gereken neler olabilir? Benim durumumda olan veya bu konularda tecrübeli bilgili arkadaşlar varsa önerilerinize açığım.
Komşum geçmiş olsun. Yakın dönemde konuyla ilgili pek çok dermatoloji uzmanına göründüm. Hatta ilk şikayetler başladığında son derece ilgisiz bir dermatolog tarafından rosachea teşhisi konuldu. Sonra farklı dermotologlarla da görüştüm ve seboreik dermatit teşhisi konuldu. Yoğun dönemde kortizol içeren m furo mant ve konazol şampuan verdi. Ciltte bir çeşit mayanın cilt yağı ve oksijenle teması ile kabuklanmalar ve kızarıklıklar gösteren bir rahatsızlık. Çok hafif yaşayan hastalar olduğu gibi çok ağır vakalarda var. Tamamen tedavisi sanırım mümkün değil fakat beraber yaşanabiliyor. Benim doktorumun tavsiyesi sabah akşam cildi tahriş etmeden yumuşak bir lif ile hassas ciltler için uygun ph dengeli bir temizleyici ile cildi yağdan arındırmak ve yine hassas ciltler için yağsız nemlendirici ile nem dengesini korumak. Doktora geleneksel tıraştan da basihsettim hatta bazı losyon ve basamlardan götürdüm hiç birini kullanma dedi maalesef. Sabun için de ph 5.5 olan bir ürün varsa onu kullanmamı önerdi ama maalesef öyle bir ürün bulamadım. Her gün tıraş olmak durumundayım. Alternatif olmadığı için elimdeki çeşitli sabunlar kullanıyorum fakat tıraş sonrası nemlendirme içim laroche posay'in toleriane serisi yağsız nemlendiricini kuklanıyorum.belirttiğim gibi, normal sabun, alkol içeren ve yağ içeren ürünlerden mümkün mertebe uzak durmak gerekiyor.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cvp: RE: Egzema ve sakal tıraş hakkında - Fenotip - 14/02/2020

(14/02/2020, Saat: 16:05)oozturk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum geçmiş olsun. Yakın dönemde konuyla ilgili pek çok dermatoloji uzmanına göründüm. Hatta  ilk şikayetler başladığında son derece ilgisiz bir dermatolog tarafından rosachea teşhisi konuldu. Sonra farklı dermotologlarla da görüştüm ve seboreik dermatit teşhisi konuldu. Yoğun dönemde kortizol içeren m furo mant ve konazol şampuan verdi. Ciltte bir çeşit mayanın cilt yağı ve oksijenle teması ile kabuklanmalar ve kızarıklıklar gösteren bir rahatsızlık. Çok hafif yaşayan hastalar olduğu gibi çok ağır vakalarda var. Tamamen tedavisi sanırım mümkün değil fakat beraber yaşanabiliyor. Benim doktorumun tavsiyesi sabah akşam cildi tahriş etmeden yumuşak bir lif ile hassas ciltler için uygun ph dengeli bir temizleyici ile cildi yağdan arındırmak ve yine hassas ciltler için yağsız nemlendirici ile nem dengesini korumak.  Doktora geleneksel tıraştan da basihsettim hatta bazı losyon ve basamlardan götürdüm hiç birini kullanma dedi maalesef. Sabun için de ph 5.5 olan bir ürün varsa onu kullanmamı önerdi ama maalesef öyle bir ürün bulamadım. Her gün tıraş olmak durumundayım. Alternatif olmadığı için elimdeki çeşitli sabunlar kullanıyorum fakat tıraş sonrası nemlendirme içim laroche posay'in toleriane serisi yağsız nemlendiricini kuklanıyorum.belirttiğim gibi, normal sabun, alkol içeren ve yağ içeren ürünlerden mümkün mertebe uzak durmak gerekiyor.

Komşum tecrübelerini aktardığın ve öneride bulunduğun için teşekkür ederim. Dediğin gibi cildin ph dengesi bozulduğu için oluşan bir rahatsızlıkmış. O yüzden çok kimyasal kullanmamak lazım yüze. Özellikle tıraş sonrası söz gelimi onlarca şey kullanmak yerine belkide tek bir nemdirici yeterli olacaktır. Ben geleneksel tıraşa devam edeceğim çünkü kartuşlu makinelerde de ara ara noktasal kızarıklıklar oluyordu. Fakat her gün aldığım tıraş keyfini iki üç güne çıkarmayı düşünüyorum. Gerekmediği sürece günlük tıraş yerine gün aşırı tıraş olmayı düşünüyorum.

(14/02/2020, Saat: 15:04)Soner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Öncelikle bu derten muzdarip komşularıma geçmiş olsun, acil şifalar dilerim. Bu konuyu okuduktan sonra google ın yapay zekasıdanmıdır nedir aşağıdaki makaleyi öneride bulundu, belki komşularıma bir faydası olur bu kremin.

Momecon krem
http://www.yasemin.com/guzellik/haber/2941862-momecon-krem-ne-ise-yarar-momecon-krem-nasil-kullanilir-momecon-krem-fiyati

Sağol komşum. Genel olarak advantan krem ve ectopix krem muadili gibi duruyor.

(14/02/2020, Saat: 15:04)Soner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Öncelikle bu derten muzdarip komşularıma geçmiş olsun, acil şifalar dilerim. Bu konuyu okuduktan sonra google ın yapay zekasıdanmıdır nedir aşağıdaki makaleyi öneride bulundu, belki komşularıma bir faydası olur bu kremin.

Momecon krem

Sağol komşum. Genel olarak advantan krem ve ectopix krem muadili gibi duruyor.

Egzema ve sakal tıraş hakkında - oozturk - 14/02/2020

La roche toleriane veya bioderma sensibo light tıraş sonrası için kullanabilirsiniz. Keza aynı ürünlerin yüz temizleyicileri de fayda sağlar.

Cvp: Egzema ve sakal tıraş hakkında - Nazikas - 15/02/2020

Seboreik dermatitli saçlı deri için ayda 1 kere uygulayıp olumlu sonuç aldığım yöntemler aşağıdaki gibidir. Kişilerde oluşabilecek alerjik reaksiyonlar uygulayan kişinin mesuliyetindedir.
1. Sirke-Su
Pet şişe içine 1 parmak elma sirkesi , 2 veya 3 parmak musluk suyu. Haftada 1 kere banyo sonrasi durulama suyu olarak.
2. Yağ karışımı:
Arko bastığımız tarzda küçük kaseye 1/2 çay kaşığı hint yağı, 1/2 çay kaşığı tatlı badem yağı, 1/2 çay kaşığı defne yağı koyun. Bu karışım kasesini altına içinde kaynar su bulunan bir başka kase koyun. Yağlar ısınsın, karıştırın 5 dakika. Saçlar temiz ve nemli haldeyken ufak ufak masaj yaparak kafa derisine yedirin. 2 saat beklettikten sonra 2 kere kükürtlü sabun ile sabunlayıp durulumak yeterli.

Cvp: Egzema ve sakal tıraş hakkında - seydibaba - 15/02/2020

Maalesef bu hastalığın çaresi yok şimdilik. Bununla yaşamaya alışmak zorundayız. Yaşam biçimini düzene sokarak kontrol altına alınabilir. Beslenme, uyku düzeni, stres direkt olarak etkileyen faktörler.

Ben geçmişten beri en çok konazol şampuanı kullanmışımdır. Hala da devam ediyorum. Cildin durumuna göre iki günde bir veya haftada iki kez kullandığım durumlar oluyor.

Cvp: Egzema ve sakal tıraş hakkında - Fenotip - 16/02/2020

Egzemandan dolayı artık ürünleri seçerken bir tık daha özen göstereceğim. Meraklısı varsa benim gibi ürünü almadan önce http://www.cosdna.com siteye girip ürün adını yazarak içerdiği kimyasalları vs. görebiliyorsunuz. Kimyasalların yanında ise ne olduğu ve akne ve tahriş için 0dan 5 e kadar puanlama var. Ayrıca genel olarak 1den 10 a akadar tehlike işareti koymuşlar. Bir ürünü alacaksanız kısaca hemen bakabilirsiniz. Genelde tehlike oluşturanlar sarı ve kırmızı ile gösterilmiş. Fakat koku sınıfında bir çok ürün kırmızı işaretlenmiş.

Cvp: Egzema ve sakal tıraş hakkında - seydibaba - 16/02/2020

(16/02/2020, Saat: 14:23)Fenotip Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Egzemandan dolayı artık ürünleri seçerken bir tık daha özen göstereceğim. Meraklısı varsa benim gibi ürünü almadan önce http://www.cosdna.com siteye girip ürün adını yazarak içerdiği kimyasalları vs. görebiliyorsunuz. Kimyasalların yanında ise ne olduğu ve akne ve tahriş için 0dan 5 e kadar puanlama var. Ayrıca genel olarak 1den 10 a akadar tehlike işareti koymuşlar. Bir ürünü alacaksanız kısaca hemen bakabilirsiniz. Genelde tehlike oluşturanlar sarı ve kırmızı ile gösterilmiş. Fakat koku sınıfında bir çok ürün kırmızı işaretlenmiş.

Komşum paylaştığın linke kısaca göz attım da, bizim gibiler için bilgi deposu mahiyetinde. Müsait vaktimde detaylıca inceleyeceğim. Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Elinize sağlık.

RE: Cvp: Egzema ve sakal tıraş hakkında - aliyuksel - 17/02/2020

(16/02/2020, Saat: 14:23)Fenotip Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Egzemandan dolayı artık ürünleri seçerken bir tık daha özen göstereceğim. Meraklısı varsa benim gibi ürünü almadan önce http://www.cosdna.com siteye girip ürün adını yazarak içerdiği kimyasalları vs. görebiliyorsunuz. Kimyasalların yanında ise ne olduğu ve akne ve tahriş için 0dan 5 e kadar puanlama var. Ayrıca genel olarak 1den 10 a akadar tehlike işareti koymuşlar. Bir ürünü alacaksanız kısaca hemen bakabilirsiniz. Genelde tehlike oluşturanlar sarı ve kırmızı ile gösterilmiş. Fakat koku sınıfında bir çok ürün kırmızı işaretlenmiş.
Komşum link bende ise yaradı Smile
Bugüne kadar beni memnun eden ve etmeyen ürünlerin içeriklerini baktım, tamamını tutturdu.

Şöyle bir not düşmek istiyorum. Bir ara kozmetik alerjisi/tahrişi ile tıraş tahrişini karıştırdım. Yeni aldığım bir sabunla tıraş olup, kızarınca bu bana yaramıyor dedim. Ama zamanla köpük yapma tecrübem arttıkça, ürünü iyi kullanamadığımı fark ettim. Bence her ürünün kendine göre bi usulü var ve onu iyi çözmek gerekiyor. Bir köpük, tıraş olmadığımız bir anda cilde sürülür, biraz beklenir. cildi tahriş ediyorsa tamam dokunmuştur. Ama dokunmuyorsa ve buna rağmen tahriş varsa, köpüğü güzel yapamadık demektir. Sabuna bir şans daha verilmeli.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cvp: RE: Cvp: Egzema ve sakal tıraş hakkında - Fenotip - 18/02/2020

(17/02/2020, Saat: 23:53)aliyuksel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum link bende ise yaradı Smile
Bugüne kadar beni memnun eden ve etmeyen ürünlerin içeriklerini baktım, tamamını tutturdu.

Şöyle bir not düşmek istiyorum. Bir ara kozmetik alerjisi/tahrişi ile tıraş tahrişini karıştırdım. Yeni aldığım bir sabunla tıraş olup, kızarınca bu bana yaramıyor dedim. Ama zamanla köpük yapma tecrübem arttıkça, ürünü iyi kullanamadığımı fark ettim. Bence her ürünün kendine göre bi usulü var ve onu iyi çözmek gerekiyor. Bir köpük, tıraş olmadığımız bir anda cilde sürülür, biraz beklenir. cildi tahriş ediyorsa tamam dokunmuştur. Ama dokunmuyorsa ve buna rağmen tahriş varsa,  köpüğü güzel yapamadık demektir. Sabuna bir şans daha verilmeli.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hangi sabunları kullanıyorsun şimdi komşum. Ben şuanda proraso sandal ağacı özlü tıraş kremini kullanıyorum. Üründe paraben, sls, silikon vs. olmadığı için tercih sebebim.

Birde beyaz olanını denicem ama sabunla krem arasında kaldım. Proraso sabunları mı kremleri mi daha iyidir bilmiyorum