Geleneksel Tıraş Forumları
Egzema ve sakal tıraş hakkında - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Tıraş (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=36)
+--- Konu Başlığı: Egzema ve sakal tıraş hakkında (/showthread.php?tid=11866)

Sayfalar: 1 2 3

Egzema ve sakal tıraş hakkında - Fenotip - 13/02/2020

Dostlar merhaba, bugün yüzümde ara ara çıkan noktasal kızarıklıklar için doktora gittim. Açıkçası havalar soğuk diye önceden önemsememiştim. Kısacası doktor seboreik dermatit tanısı koydu, yani egzema. Ectopix krem yazdı ancak eczane muadili olan advantan krem verdi. 1 hafta kullanmamı tavsiye etti. Araştırmalarıma göre egzema bir hafta içinde geçiyormuş fakat egzamanın kesin tedavisi yokmuş tekrarlayabilirmiş.

Benim durumumda olan komşular var mı. Sakal tıraşında dikkat etmem gereken neler olabilir? Benim durumumda olan veya bu konularda tecrübeli bilgili arkadaşlar varsa önerilerinize açığım.

Cvp: Egzema ve sakal tıraş hakkında - AbuzTech - 13/02/2020

Geçmiş olsun komşum, fazla sıcak sudan ve alkollü ürünlerden kaçınmanızı tavsiye ederim.

Cvp: Egzema ve sakal tıraş hakkında - Fenotip - 13/02/2020

Teşekkür ederim komşum öneriniz için. Bu konuyu açmamın sebebi ise egzeması olanlar hakkında biraz bilgi birikimi oluşturmak. Birkaç başlık altında egzemandan bahsedilmiş fakat ben tek başlık altında toplamak istedim amacım faydalı bir başlık açmak.
Forumda birçok bilgi var çok konu açmak istemiyorum aslında fakat adminlerimiz gereksiz görürse başlığı silebilirler.

Cvp: Egzema ve sakal tıraş hakkında - ek_m - 14/02/2020

Komsum oncelikle gecmis olsun.
Ben de vitiligo rahatsizligim sebebiyle donem donem advantan vb kortizonlu kremler kullanmak zorunda kaliyorum. Bu tip kremler benim cildimde 1 haftaya yakin kullanimlarda incelmeye sebep oluyor ve tahmin edeceginiz gibi cildim tahrise cok meyilli bir hale geliyor.
Ozellikle kremi kullandiginiz donemde bunu goz onunde bulundurmanizi tavsiye ederim.

Cvp: Egzema ve sakal tıraş hakkında - rewolwer_ - 14/02/2020

seboreik dermatit saç diplerinde çok oluyor, sakalı 1 hafta 10 gün civarı uzatıp tıraş oluyorsanız kıllar da yüzü tahriş etmiş olabilir, kepeğe karşı etkili bir şampuanla bir süre yıkarsanız azalacağını düşünüyorum, head&soulders tavsiye ederim.

Cvp: Egzema ve sakal tıraş hakkında - Nazikas - 14/02/2020

Öncelikle geçmiş olsun.
Kendim 15 senelik seboreik dermatit hastasıyım. İlk başlarda saçlı deride kaşıntı ve kabarıklık ile başladı. Sanıyorum 15-16 yaşlarımda geçirdiğim su çiçeği bir şekilde bağışıklık sistemimi etkiledi ve o günden itibaren bir çok bağışıklık sistemi rahatsızlığı geçirdim.
Vitiligo(beyazlama), ürtiker(kurdeşen), saç kıran vb. rahatsızlıklar. 2016 yılına kadar bir şekilde saçımdaki seboreik dermatit ile yaşamayı öğrenmiştim. Ve belirteyim hep sabun kullandım şampuan kullanmadım. İlk başlarda kullandığım medikal şampuanlar hep geçici sonuç verdi. Bazen kafamdaki sıcaklık-kaşıntıdan kış günü kafamı uyuşturacak soğuklukta buz gibi soğuk suyun altına sokardım, o derece şiddetliydi. En şiddetli dönemlerini hep en stresli olduğum anlarda yaşadım. 2016 yılında üniversite mezuniyeti sonrası ve de maalesef hala devam eden işsizlikten kaynaklı stres yaptım ve yüzüme sıçradı. Burun kenarları, yanak kenarlar, favoriler, şakaklarda kaşıntılı kızarıklıklar ile baş gösterdi. Kortizonlu krem ile ketoral krem kullandım ve kortizonun yan etkisini bildiğimden kortizonlu kremi bıraktım. (Ketoral kremde kortizon olmadığını anımsıyorum, yanılabilirim). Yangılar başladığında gündüz/akşam sadece ketoral kremi uyguluyorum ve ilk kullanımda kızarıklığı ve kaşıntıyı alıyor. İkinci veya üçüncü günde ise sönüp kuruyor. Ketoral aynı zamanda nemlendirici bir vazife gördüğünden ek ürün kullanmıyorum. Saçlarım için ise uzun yıllardır Otacı Çam Katranlı Kükürtlü sabununu kullanıyorum.
Yukarıda yazdığım yöntemler bana iyi gelenler, belki sizlere iyi gelmeyebilir. Sıcak banyo yapmam, sıcak tıraş olmam. Eğer yüzümde dermatit varsa 1 perde tıraş 2-3 günlük sakalımda gayet idare ediyor. Ben bir şekilde onunla yaşamayı öğrendim ama onun benden zaman içinde götürdüğü çok şey oldu. Ergenliğin zirve yaptığı dönemlerde bu hastalık sebebinden öz güven eksiliği yaşadım. Bir şekilde bunları atlattım ve onunla yaşamaya devam ediyorum.
Her hastaya şifa dilerim.

Cvp: Egzema ve sakal tıraş hakkında - Fenotip - 14/02/2020

Önerileriniz için teşekkür ederim.

Öncelikle @ek_m ve @Nazikas komşularım geçmiş olsun. Dediğiniz gibi kortizonlu ilaçlar deriyi inceltiyormuş bu yüzden krem kullandığım zamanlar gün aşırı ve tek perde tıraş olmayı düşünüyorum. Bugün başladım kreme ama 1 haftayı geçirme dedi doktor. Daha sonrada kızarıklıklar için arada sür dedi. Şuanda çok büyük problem yok sivilce gibi iki yerde kızarıklık vardı. İnşallah daha çok ilerlemez. Herkese şifalar diliyorum.

@rewolwer_ komşum saç derisinde ciddi bir sorun olmadığını söyledi doktor. O yüzden ilaç yazmaya gerek duymadı saç için. Head&shoulders ile günlük banyo yapıyorum bu yüzden kepek, kaşıntı, deri döküntüsü çok yaşamadım.

Bugün yaptığım araştırmalara göre aslında birçoğumuz içinde geçerli fakat egzaması olanlar için yüz bakımına bir tık daha önem göstermeliler. Bunun için genelde önerilenler,

Egzemada kızarıklık deri döküntüsü olduğu için tıraş olurken çok bastımamak sinek kaydına gitmemek bence çok önemli egzeması olanlar bir tık daha dikkat etmeli diye düşünüyorum.

Ayrıca gün aşırı tıraş olunması öneriliyor ve tek bana göre iyi bir jilet makine kombinasyonu ile tek perde de tıraşı bitirmeliyiz. İkinci perde yerine lokal olarak rötuş yapılmalı diye düşünüyorum.

Sıcak sudan elimizden geldiğince kaçınmalıymışısız.

Zaten olması gerektiği gibi havluyu sürtmek yerine hafif hafif bastırarak kullanmalıyız.

Yüzde köpürtme yerine yasta köpük yaptıktan sonra yüzde boya yapar gibi fırçayı kullanmalıyız.

Elimizden geldiğince çok kimyasal içeren sabunlardan kremlerden uzak durmalıyız ki hepimiz için geçerli sonuçta kimyasal bir madde yüz ile reaksiyona girebilir. Zaten bozulmuş olan ph daha da kötüleşebilir.

Egzema cildi tahrişe elverişli hale getirdiğinden dolayı alkol gibi ürünleri gerekmediği sürece kullanmamalıyız.

Dostlar bugün egzeması olanlar neye dikkat etmeli bir kaç yazı okudum. Genel olarak yukarıda saydığım sonuçlara kendimce, tavsiyeler ile ve formda önceden okuduğum hassas ciltli insanlar nasıl tıraş olmalı yazılarını okuyarak vardım.

Yanlış bir durum varsa düzeltmeler yapabilirim. Ayrıca yine önerileriniz varsa dikkate alırım.

Bunun yanında hav

Egzema ve sakal tıraş hakkında - aliyuksel - 14/02/2020

Merhabalar komşum
Geçmiş olsun. Benim de cilt sorunlarım var. Benzer. Yazdıklarınızı okudum. Dikkat etmeye çalışıyorum.

Sizin artık günün tıraşı fotoğaflarından kaçınmanız gerek. Orda çeşit çeşit ürünler göreceksiniz, iştahınız açılacak ve sizde alıp kullanmak isteyeceksiniz. Ne yazıkki ki kimyasallardan mümkün olduğunca kaçınmak zorundasınız. Egzama gibi cilt sorunlarında birkaç üründe sabit kalmak çok önemli. 2 hafta boyunca itinayla korunmuş bir cilt, şunu da bi denemek istiyorum derseniz, tek bir tıraşta bile 2 hafta öncesine tekrar dönebiliyor.

Benim de gönlüm istiyor değişik ürünler alayım kokulu falan, ama özellikle esans bir numaralı düşmanımız. Esanstan kaçınmak gerekiyor.

Sensitivite skin ürünlere devam... Smile

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

(14/02/2020, Saat: 11:22)aliyuksel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar komşum
Geçmiş olsun. Benim de cilt sorunlarım var. Benzer. Yazdıklarınızı okudum. Dikkat etmeye çalışıyorum.

Sizin artık günün tıraşı fotoğaflarından kaçınmanız gerek. Orda çeşit çeşit ürünler göreceksiniz, iştahınız açılacak ve sizde alıp kullanmak isteyeceksiniz. Ne yazıkki ki kimyasallardan mümkün olduğunca kaçınmak zorundasınız. Egzama gibi cilt sorunlarında birkaç üründe sabit kalmak çok önemli. 2 hafta boyunca itinayla korunmuş bir cilt, şunu da bi denemek istiyorum derseniz, tek bir tıraşta bile 2 hafta öncesine tekrar dönebiliyor.

Benim de gönlüm istiyor değişik ürünler alayım kokulu falan, ama özellikle esans bir numaralı düşmanımız. Esanstan kaçınmak gerekiyor.  

Sensitivite skin ürünlere devam... Smile

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sağol komşum, artık günlük değilde 2- 3 günde bir tıraş olmayı düşünüyorum. Zaten geleneksel tıraşa başladıktan sonra bir günlük sakal çok bariz belli olmuyordu. Bundan kimyasal oranı az ve kokusu en hafif sabunlar kullanmayı düşünüyorum. Cildi nemli tutacak alkol oranı az aftershave ürünlere bakacam. Bu arada organik doğal en az zararlı tıraş sabunları ve aftershave önerisi olan varsa alabilirim. Aslında önceden de sensitivite skin ürünleri daha az kimyasal kullandıklarını düşünerek tercih ediyordum. Ama bundan sonra daha dikkatli seçim yapacağım. Ama arkodan vazgeçemem o ayrı. Ruhumuza işlemiş Arko sabun Smile