Geleneksel Tıraş Forumları
En güzel hobi dünyasına ilk adım; Herkese merhaba - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: FORUM (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=25)
+--- Forum: Forum Tanışma (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Konu Başlığı: En güzel hobi dünyasına ilk adım; Herkese merhaba (/showthread.php?tid=11676)

Sayfalar: 1 2 3

En güzel hobi dünyasına ilk adım; Herkese merhaba - Namık Kemal - 12/01/2020

Saygıdeğer arkadaşlar,

Bir süredir formu takip ediyorum, dün akşam itibarı ile üye oldum.

Benim geleneksel tıraşa meylim, hassas cilt yapısı nedeniyle uzun bir araştırmaya girişmemle başladı.
Derken bir gün, nasıl olduysa,  internette bu foruma girmş bulundum.

“Eyy her şeye kadir mevlam” dedim, her gün gözümün önünde yıllarca ve zevkle tıraş olan rahmetli babamdan dolayı farkedemedim ama, kazara girdiğim bu forum sayesinde geleneksel tıraşı farkettim.

Düşünüyorum, neden yıllardır kartuşlu ürünlerle tıraş oldum diye.
1- “En son çıkan en iyi teknolojidir ve daha iyidir” gibi bir zihniyete doğduk.
2- geleneksel tıraşla sanki daha uzun zaman harcanıyor aalgısı.
3- Çoklu jilet tek jiletten daha iyidir algısı.
Vs vs..

Forumda tıraş konusunda ele alınmamış olan bir konu yok gibi. İnsanın ufkunu açan, asla akla gelmeyecek incelikler, yöntemler, teknikler, öneriler, değerlendirmeler okudum, okumaya devam ediyorum. Ve gördüm ki, gerçekten “üstadlar” sahne alınca izlemek ve öğrenmek bir zevk haline geliyor.
Bu kadar yoğun, zamanı olmayan ve tıraş olmayı bir zorunluluk olarak gören ben bile, foruma kaptırdım, bazan saatlerce okuyorum, kendimi alamıyorum.

Özellikle, tıraş ürünleri, teknikleri, incelikleri tavsiyeleri vs konularda üyeler doğal olarak kendi deneyimlerine göre paylaşımlarda bulunuyorlar.
Herkesin ortak fikri “tıraş kişiseldir, herkeste farklı sonuçlar çıkabilir!”
Bir üyemiz “Feather jilet en iyidir.” derken, bir başkası; “Feathet’i geç, 1 numara Wilkinson, 2 numara Shark’tır, espiri yapmıyorum.” diye yazabiliyor.
Veya başka biri, “en iyi makine X’dir” derken, diğeri, “en kötüsü X’tir” diyor.

Bunun temel nedeni, cilt tipi, sakalın yapısı, seyrekliği, tıraş olma sıklığı vs vs gibi benim vakıf olmadığım temel değişkenlerdir.
O halde, bu insanların anlattıkları, deneyimleri, önerileri, paylaşımları okunurken, o kişinin sakal yapasını, cilt tipini, tıraş olma periyotunu bilirsek, o deneyimini doğru değerlendirmek, o deneyimlere ihtiyaç duyan bizler için daha yol gösterici olmaz mı ?

Peki buna nasıl ulaşırız?

Tam burada, üstadlar başta olmak üzere, üyelerden ve forum idarecilerinden özür dileyerek, naçizane bir önerim olacak;

Üyelerimizi;
cilt tipi (hassas, normal vs) sakal tipi (sık, seyrek, kalın kıl, ince kıl)
tıraş olma sıklığı (günlük, 2-3 gün, 5-7 gün)
vs
diye olabildiğince sınıflandırabilirsek, o üyenin verdiği tavsiyeleri ve paylaşımları kendisinin fiziksel özelliklerini de dikkate alarak  okuyacak olan bizim gibi acemilerin daha verimli değerlendirmeler yapması sağlanmış olabilir.

Bu şekilde benzer özelliklere sahip olan kişilerin daha iyi bir şekilde yarar sağlaması mümkün olabilir.

Yapılması gereken şey; Üyelerin kişisel avatar’ına kısa kısa bu bilgilerin girilmesi olacaktır. (Tabi ki, bunu kabul edenler için)

Örnek;
Üye:Namık Kemal
Cilt : Hassas
Sakal tipi : Seyrek
Sakal sıklığı : Orta
Tıraş aralığı: 3-5 gün
Vs..

Böylece, yorumunda “X jileti ile 4 kez tıraş oluyorum” diyen kişinin sakal yapısına, tıraş aralığına vs bakarak, kendimizle karşılaştırarak, daha doğru sonuçlar çıkarabiliriz.

Sürç-i lisan ettiysek affola.
Tahammül edip okudunuz, üstadlara saygılar, üyelere sevgiler, forum kurucu ve yöneticilerine sonsuz teşekkürler..

@BighillMe @ihtilaf @Lord @Sparhawk @ohtararan @pars

Cvp: En güzel hobi dünyasına ilk adaım; Herkese merhaba - lim10 - 12/01/2020

Hoşgeldiniz.

Cvp: En güzel hobi dünyasına ilk adaım; Herkese merhaba - Sheeplessness - 12/01/2020

Hoş geldiniz komşum.

Cvp: En güzel hobi dünyasına ilk adaım; Herkese merhaba - hlkkzn - 12/01/2020

hoşgeldiniz komşu keyifli tıraşlar. formun özetini çıkartmışsınızSmile

Cvp: En güzel hobi dünyasına ilk adaım; Herkese merhaba - Emre55 - 12/01/2020

Hoşgeldiniz keyifli forumlar dilerim.
Saygılar,

Cvp: En güzel hobi dünyasına ilk adım; Herkese merhaba - erfa - 12/01/2020

Hoşgeldiniz

En güzel hobi dünyasına ilk adım; Herkese merhaba - matrakçı - 12/01/2020

Merhaba, hoş geldiniz. Keyifli tıraşlar ve güzel önerilerinizle forumda hoş sohbetler dilerim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

En güzel hobi dünyasına ilk adım; Herkese merhaba - ahbap - 12/01/2020

Merhabalar, hoş geldiniz.

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cvp: En güzel hobi dünyasına ilk adım; Herkese merhaba - connect - 12/01/2020

Hoşgeldiniz.

En güzel hobi dünyasına ilk adım; Herkese merhaba - 00serkan4300 - 12/01/2020

Hoşgeldiniz güzel bir öneri olmuş bence. Degerlendirilebilir ve yapılabilirse bu bilgilere bakanlara faydası olur

SM-A320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi