Geleneksel Tıraş Forumları
Man's Pro Power Balsam - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: TIRAŞ SABUNU, TIRAŞ KREMİ VE TIRAŞ SONRASI CİLT BAKIMI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Forum: Tıraş Sonrası (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Konu Başlığı: Man's Pro Power Balsam (/showthread.php?tid=11317)

Sayfalar: 1 2

Man's Pro Power Balsam - U A K - 03/11/2019

Bimden yaklaşık beş liraya aldığım bir ürün kokusu, hissiyatı, cildimi yumuşatması hoşuma gitti. Uygun fiyatıyla ve kolay bulunabilirliği ile denenebilir. (İçerik olarak pek anlamam sadece allantoin olması dikkatimi çekti tecrübeli komşularım daha iyi anlayacaktır )

9294596dcac08cd2835607ff8a6b798c.jpg
4c29b0318178ea3900e3a88dd636bc9e.jpg

Cvp: Man's Pro Power Balsam - forevermore07 - 03/11/2019

Ben de 2,5 liraya alıp denemiştim ancak içerikte likit parafin var bu yüzden kullanmıyorum duruyor. Koku ve ambalaj tasarımı hoşuma gitmişti Wink

RE: Cvp: Man's Pro Power Balsam - U A K - 03/11/2019

(03/11/2019, Saat: 18:08)forevermore07 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de 2,5 liraya alıp denemiştim ancak içerikte likit parafin var bu yüzden kullanmıyorum duruyor. Koku ve ambalaj tasarımı hoşuma gitmişti Wink
Teşekkürler komşum, sağolun

HRY-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cvp: Man's Pro Power Balsam - Fenotip - 26/01/2020

İçinde alkol, parafin ne ararsanız var. Bunu yerine kolonya ve basit nemlendirici krem kullanmak daha mantıklı olabilir. Oysaki buradaki deneyimli kullanıcılar özellikle tıraş sonrası alkol, parafin vs içeren maddeler kullanmayın diye uyarmışlar bizleri.

Cvp: RE: Cvp: Man's Pro Power Balsam - CortlayanOS - 26/01/2020

(03/11/2019, Saat: 19:01)U A K Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler komşum, sağolun

Sizin parafin diye bahsettiğiniz kaçınılması gereken madde paraben olmasın hocam ? Parafin fizik tedavi başta olmak üzere her şeyde kullanılıyor. Hatta vazelin dediğimiz şey neredeyse yüzde 100 parafinden ibaret. Alkol konusunda ise anlamadığım şey alkolden dem vurmuşsunuz ancak kolonya tavsiye etmişsiniz ? Bunu tam anlayamadım. Açıklarsanız sevinirim.

RE: Cvp: Cvp: Man's Pro Power Balsam - U A K - 26/01/2020

(26/01/2020, Saat: 23:20)CortlayanOS Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sizin parafin diye bahsettiğiniz kaçınılması gereken madde paraben olmasın hocam ? Parafin fizik tedavi başta olmak üzere her şeyde kullanılıyor. Hatta vazelin dediğimiz şey neredeyse yüzde 100 parafinden ibaret. Alkol konusunda ise anlamadığım şey alkolden dem vurmuşsunuz ancak kolonya tavsiye etmişsiniz ? Bunu tam anlayamadım. Açıklarsanız sevinirim.
Komşum ben bahsetmedim ben konuyu açan kişiyim sanırım bir karıştırma oldu

Cvp: Man's Pro Power Balsam - edward - 27/01/2020

parafin petrol bazlı bir madde.Aynen bahsedildigi gibi vazelin benzeri birçok kremde bulunur.

Brooklynli (New York) kimyager Robert Augustus Chesebrough, karoser ticareti yaparken, Pennsylvania’da bulunan petrol yüzünden iflasın eşiğine gelmiştir. 1859’da yeni arayışlar için bölgeye giden Chesebrough, kuyu açan işçilerden ayaklarına yapışan parafin benzeri maddeyi öğrenir, işçiler pompalarını tıkayan bu maddeden şikâyet ederken, kesik ve yanıklarının iyileşmesini hızlandırdığını da söylemişlerdir. Chesebrough Brooklyn’e kavanozlara bu maddeden doldurarak döner, aylarca bu maddeyi ayrıştırmaya çalışarak “petrol jeli” adını verir ve kendi gövdesinde yaptığı deneylerden sonra iyileştirici etkisine tanık olur. 1870’te “Vazelin Petrol Jel”i piyasaya sürer.

Vazelin adının, laboratuvarında kullandığı karısının çiçek vazolarından (vase) ve zamanın moda ilaç eki “line”dan veya Almanca su anlamındaki “Wasser” ile Yunanca zeytinyağı “oleon”dan geldiği iddia edilmiştir. Vazelini köylere kadar götürerek bedava dağıtan Chesebrough bir buçuk yıl içinde büyük başarı elde eder ve on iki atlı arabalı dağıtıcı istihdam edecek duruma gelir.

Ev kadınları vazelinin ahşap mobilyayı koruduğundan, çiftçiler açık havada bırakılan makinelerin paslanmasını önlediğinden, kurumuş derileri canlandırdığından, boyacılar döşemeye sıçrayan boyaları söktüğünden, eczacılar kendi merhem ve kozmetiklerine kattıklarından, vazelinden çok memnundurlar.

Vazelin hastanelerin ve evlerdeki ecza dolaplarının standart ilacı olduğu gibi, araba akülerinin paslanmasına karşı sanayinin vazgeçilmez maddesi olmuştur; uzun mesafe yüzücüleri, kayakçılar gövde ve vücudarına, rugbiciler eldivenlerine vazelin sürmektedirler.

tabi bu bir hikaye ne kadar dogrudur bilemem.

Birde şöyle bir video izlemiştim;

https://www.youtube.com/watch?v=cjnSqnuBNxU

tabi bu videonun bilimsel bir dayanagı yok.

Parafin çogu nemlendiricide balsamda ve birçok alanda kullanımı var.Sanırım bu yumuşatma ve iyileştirme özelliginden dolayı kullanılıyor.

Yani basit nemlendirici dediginiz kremlerde parafin olabilir.Alkol konusunda ise traş kolonyasında da alkol var önemli olan oranı.Direk limon kolonyası sürerseniz traş sonra cildinizi kurutur.En basiti bime gelen marmara traş kolonyası vardı alanlar bilir nemlendirme özelligi var normal kolonya gibi kurutmuyor cildi.

Mesela arko traş kolonyasıda alkol oranı yüksek ve cildi kurutuyor.

Cildiniz yaglıysa kolonya kullanın kuru ise balsam vb nemlendiriciler daha iyi olacaktır.

Alkol diyorsunuz traş kolonyalarında var.Parafin diyorsanız balsamdan nemlendiriciye kadar onunda kullanım alanları var.

Cvp: RE: Cvp: Man's Pro Power Balsam - Fenotip - 27/01/2020

(26/01/2020, Saat: 23:20)CortlayanOS Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sizin parafin diye bahsettiğiniz kaçınılması gereken madde paraben olmasın hocam ? Parafin fizik tedavi başta olmak üzere her şeyde kullanılıyor. Hatta vazelin dediğimiz şey neredeyse yüzde 100 parafinden ibaret. Alkol konusunda ise anlamadığım şey alkolden dem vurmuşsunuz ancak kolonya tavsiye etmişsiniz ? Bunu tam anlayamadım. Açıklarsanız sevinirim.

Hocam parafini parabenle karıştırdım kusura bakmayın, alkol konusunda ise tavsiye etmedim sadece bu balsamı kullanmak yerine kolonya kullanılabilir dedim çünkü balsamın içinde alkol var. Ama deneyimli üyeler tıraş sonrası alkol kullanmaktan kaçının diyor. Yani bu ürünü kullanmak mantıklı değil o zaman. Onu belirttim.

Cvp: Man's Pro Power Balsam - JohnLocke - 27/01/2020

Tıraş sonrası ürünlerin tüketimi oldukça yavaş olduğundan böyle ürünlerle vakit kaybetmemenizi öneririm. Tabac tıraş sonrası krem nemlendirmesi kokusu çok güzel bir ürün. Sebamed balsam tahsisli tıraş sonrası yatıştırıcılığı çok iyi kızarıklığı falan hemen gideriyor.

Man's Pro Power Balsam - forevermore07 - 27/01/2020

Parafin alt kalite bir petrol türevi, evet kullanım alanı geniş çünkü ucuz, aşırı ucuz... Ama gözenekleri tıkıyor ve cildin nefes almasını engelliyor. Uzun vadede böbrekler ve karaciğerde birikirse toksik etkiye sahip olduğuna dair bir çok araştırma var. Bebe yağlarında ve vazelinlerde bulunması veya kullanılması çok yararlı olduğu anlamına gelmiyor. Sonuçta ticari ürünler senelerce paraben sls parafin bombası ürünler doğal adı altında satılmadı mı? Vazelin vs kullanımı zaten büyük ölçüde bırakılmaya başlandı. Artık trend bu tip kimyasal katkı maddelerinden kaçarak mümkün olduğunca daha doğal içeriklere kaymış durumda. Bence elimizden geldiğince aldığımız ürünlerin içeriklerine bakmalı ve bu tip içeriklere karşı dikkatli olmalıyız.