Geleneksel Tıraş Forumları
Corona Virüsü - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Tıraş Dışı (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=37)
+--- Konu Başlığı: Corona Virüsü (/showthread.php?tid=11791)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Cvp: Corona Virüsü - jegal - 27/02/2020

Komşularım korkmanıza gerek yok virüs türkiye ye girmez binevi hazırlanmış komplo

Cvp: Corona Virüsü - habaz - 27/02/2020

(27/02/2020, Saat: 18:50)jegal Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşularım korkmanıza  gerek yok virüs  türkiye ye girmez binevi   hazırlanmış komplo

Sağolasın komşum içim rahatladı. Kaç gündür endişe içinde takip ediyordum durumu. Keşke daha önce bilgilendirseydin bizi.

Cvp: Corona Virüsü - Sheeplessness - 27/02/2020

Ankarada ve istanbulda birer pozitif vaka var kendi arkadaşlarımdan bildiğim. Fazlası da olabilir. Sağlık bakanlığı paniğe sevk etmemek için olayları gizli tutuyor. Çanakkale özelinde ise il sağlık müdürü sağlık personelinin izolasyon ekipmanı talebine olumsuz yanıt verdi. Sağlık personeli kullanırsa insanlar paniklermiş. Ama coronavirüs görülen ülkelerden gelen insanlar semptom olmasa dahi kan sonucu çıkana kadar evlerinde karantina altında tutuluyor ve ateş takibi yapıyoruz. Yani olaylar gizli tutulsa da önlemler sıkı halk olarak panik yapılcak bi durum yok. Sağlık personeli daha büyük tehdit altında gibi görünüyor.

Cvp: Corona Virüsü - George smiley - 28/02/2020

Bildiğimiz üzere bu virüsün insanlara yabani hayvanlardan bulaştığı düşünülüyor. Bbc'de bu konuyla ilgili olarak okuduğum bir yazıda Çin'deki yabani hayvan pazarlarından bahsediliyordu ve yazının bu kısmında kullanılan görselde kafes içinde porsuklar görülüyordu.

Her ne kadar porsuk veya domuz kılı fırçalarda kullanilan kılların sterilize edildiğini bilsek de ilk kullanimdan önce tedbiren fırçayı sirkeyle vs temizlemek gerekiyor herhalde. Hele Çin malı ya da markası belirsiz fırçalara hiç güvenmemek lazım.

Corona Virüsü - dr_green - 02/03/2020

Sevgili komşular. Bu korona virüs şeysini çok da şeetmemek lazım abartmamak lazım. DSÖ virüs hızlı yayıldığı için ve bulaştığı kişilerde akciğer enfeksiyonu (pnömoni) yaptığı için tedbir almak ve takip etmek zorunda. Ama genel hijyen tedbirleri dışında çok bir şey yapmaya gerek yok.

Bildiğimiz mevsimsel grip bile koronavirüs yüzünden ölen kişilerde ölümcül seyredebiliyor. Dünyada koronavirüsten çok daha ölümcül onlarca hastalık ve durum var. Açlık bile daha ölümcül, sadece koronavirüs kadar hızlı yayılmıyor!

2002'li yıllardaki SARS da bir koronavirüs salgınıydı ve daha ölümcüldü (yüzde 10 civarı). Geçti gitti. 2010'lu yıllardaki MERS de koronavirüs idi ve o da daha ölümcüldü (yüzde 15 civarı). Tedbirler alındı, hâlâ sahra altı Afrika ülkelerine Arabistana falan gidenlerde dönüş sonrası takip öneriliyor. Ama gündemimizde mi, hayır.

Bu koronavirüs olayını çok çok çok abarttılar, sadece bizde de değil tüm dünyada. Genç erişkinde ciddi bir tehlike arz etmiyor mevcut verilere göre. Takmayın, Trump amcanın dediği gibi havalar ısınınca geçecek gidecek, korona falan unutulacak Smile

BLA-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

RE: Cvp: Corona Virüsü - dr_green - 02/03/2020

(28/02/2020, Saat: 22:46)George smiley Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bildiğimiz üzere bu virüsün insanlara yabani hayvanlardan bulaştığı düşünülüyor. Bbc'de bu konuyla ilgili olarak okuduğum bir yazıda Çin'deki yabani hayvan pazarlarından bahsediliyordu ve yazının bu kısmında kullanılan görselde kafes içinde porsuklar görülüyordu.

Her ne kadar porsuk veya domuz kılı fırçalarda kullanilan kılların sterilize edildiğini bilsek de ilk kullanimdan önce tedbiren fırçayı sirkeyle vs temizlemek gerekiyor herhalde. Hele Çin malı ya da markası belirsiz fırçalara hiç güvenmemek lazım.
Bu amaçla gerek yok komşum. Hiçbir virüs canlı hücre dışında günlerce yaşayamaz Smile Bu işin doğasına aykırı. Biz virüsten dolayı değil ama neticede yabani bir hayvandan elde edildiği için genel hijyen tedbirleri açısından ve biraz da kıllar adam olsun diye sirke bulaşık deterjanı şampuan gibi işlemleri yapıyoruz ama bunun virüsle alakası yok Smile

Cvp: Corona Virüsü - DenizKSK - 02/03/2020

Bu adama bayılıyorum ya. Konuşması, tavrı, şivesi çok samimi. Big Grin
İzmir Ödemiş'li zaten, bizim oralardan. Ege Tıp mezunu.

RE: Cvp: Corona Virüsü - dr_green - 02/03/2020

(02/03/2020, Saat: 16:50)DenizKSK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu adama bayılıyorum ya. Konuşması, tavrı, şivesi çok samimi. Big Grin
İzmir Ödemiş'li zaten, bizim oralardan. Ege Tıp mezunu.

Bazı konularda abartılı yorumları var ama genel olarak doğru söylüyor. Zaten abartmayanlar gündem olamıyor Koronavirüs konusunda söyledikleri doğru, ben de izlemiştim bu videosunu

Corona Virüsü - Nani Kuş - 02/03/2020

@dr_green Selaman komşum klavyene sağlık bilğiler için teşekkür ederim. Şey etmiyorum artık corona benden korksun

Cvp: Corona Virüsü - DenizKSK - 02/03/2020

Bu arada @dr_green Selman hocam, bu konu özelinde sizin yorumunuz oldu mu, dikkat kesiliyorum. Doktorumuz bir yorum yazdı, bir şey oldu diyip okuyorum. Şu SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) ve MERS (Middle East respiratory syndrome coronavirus) oranlarının Novid-19 oranına göre bir hayli yüksek olması falan. İşte bunlar hep bilim. Bir nevi "mekanda doktor var" iç rahatlığı sağladınız bize. Smile