Geleneksel Tıraş Forumları
Rocnel SE *ROC* - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: JİLETLİ TIRAŞ ALETLERİ (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Parçalı Tıraş Aletleri (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Konu Başlığı: Rocnel SE *ROC* (/showthread.php?tid=7203)

Sayfalar: 1 2 3 4 5

Cvp: Rocnel SE *ROC* - martin - 05/04/2016

Ronel SE yi bugün aldım ve bu gece de ilk tıraşımı oldum.

YORUMUM

permasharp bıçak

Martin Amca Keçisütlü sabun

Wilko fırça

Proraso preshave mentollü balsam

Eyüp Sabri zeytinyağlı balsam

Sıcak suyla iki günlük sakallarımı yumuşattıktan sonra preshave ve eyüp sabri ile ek yumuşatma

jileti rahatça rocnele taktım

aletin ağırlığı kesinlikle bastırmanıza gerek bırakmıyor

alet kesinlikle agresif değil ama cok mild da değil progress 1,5 ayarında

3 perde çok rahat tahrişsiz ve keyifli bir tıraş çıkardım ve tam sinekkaydı

sanki yıllardır bu aletle tıraş oluyormuşum gibiydi

gerçekten çok başarılı bir alet ve bence diğer DE lere gerek kalmadı

En çok progress kullanıyordum ama bundan sonra diğerlerini sadece değişiklik olsun diye kullanacağım günlük aletim rocnel olacak

Bu arada bence DE jilet ve aletler tam bir tasarım garabeti, jiletin tek tarafını kullanmak varken çift taraflı jilet üretmenin mantığı nedir anlamadım gitti. Belki de jiletler ilk çıktığında çok kördü bir yüzü tek bir tıraşı cıkaramıyordu.

Neticede kartuşlular çıkınca hepsi SE olarak çıktı ve bu yanlışlıktan dönüldü. Bence DE aletler yanlış tasarımlanmış DE jiletlerin hatasını yüklenmiş oldu. 100 yıldır üretilen DE jiletler milyonlarca tonluk çelik israfına neden olmuştur

ROCNEL SE için Murat Usta'nın eline ve gönlüne sağlık kendilerine en samimi takdir ve teşekkürlerimi sunuyorum buradan

Martin Amca

Cvp: Rocnel SE *ROC* - koolandgang - 05/04/2016

kd5n9e.jpg

Cella
Thater 49125
Feather
Rocnel SE
Rebul Atelier İstanbul

Bugün de Feather ile eşleşti Roc. Evet bence de keskin jiletlerle daha hoş bir performansı var. Gerçi bu Feather'ı 2. kullanışımdı. Yani bir defa kullandığım jileti ikiye böldüm. Favorim olmayan jiletlerle kullanıyorum Roc'u. Perma-Sharp, Yeşil Astra, Shark ve son olarak Feather. Artık, Personna Hospital, 7 O'clock, Polsilver'la eşleşme zamanı geldi. Bakalım neler olacak Smile Hepinize sıhhatler olsun.

@martin "Bu arada bence DE jilet ve aletler tam bir tasarım garabeti, jiletin tek tarafını kullanmak varken çift taraflı jilet üretmenin mantığı nedir anlamadım gitti. Belki de jiletler ilk çıktığında çok kördü bir yüzü tek bir tıraşı cıkaramıyordu.

Neticede kartuşlular çıkınca hepsi SE olarak çıktı ve bu yanlışlıktan dönüldü. Bence DE aletler yanlış tasarımlanmış DE jiletlerin hatasını yüklenmiş oldu. 100 yıldır üretilen DE jiletler milyonlarca tonluk çelik israfına neden olmuştur"

Usturadan kurtulmak istiyorlardı. O zaman için DE'ler onlara can simidi oldu. Ustura'yı kaç defa satabilirlerdi. Daha çok paraya daha çok satış hedeflediler. Çift taraflı olması da avantaj olarak sunuldu tüketiciye, aynı zamanda.

Kesinlikle sizinle hem fikirim komşum. Hem hijyen olarak, hem ekonomik olarak, hem üretim ham madde noktasında SE'ler doğru seçim. Rocnel SE'nin ciddi olarak başarılı olacağını düşünmem de ise, single edge olmasının faktörü büyük.
Yarım jilet üretimini patlatacak bu gidişle Smile

Cvp: Rocnel SE *ROC* - martin - 05/04/2016

Bence firmaların yarım jilet üretmeleri tüketici lehine olmaz çünü çift taraflı jilet fiyatına satarlar ve karlarını % 100 artırmış olurlar.

Onu latife olarak söyledim ama, hali hazırda Perma-Sharp, Blue Bird ve Derby üretiyor zaten.

Cvp: Rocnel SE *ROC* - ckeskin - 05/04/2016

(05/04/2016, Saat: 14:30)koolandgang Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @martin "Bu arada bence DE jilet ve aletler tam bir tasarım garabeti, jiletin tek tarafını kullanmak varken çift taraflı jilet üretmenin mantığı nedir anlamadım gitti. Belki de jiletler ilk çıktığında çok kördü bir yüzü tek bir tıraşı cıkaramıyordu.

Neticede kartuşlular çıkınca hepsi SE olarak çıktı ve bu yanlışlıktan dönüldü. Bence DE aletler yanlış tasarımlanmış DE jiletlerin hatasını yüklenmiş oldu. 100 yıldır üretilen DE jiletler milyonlarca tonluk çelik israfına neden olmuştur"

Usturadan kurtulmak istiyorlardı. O zaman için DE'ler onlara can simidi oldu. Ustura'yı kaç defa satabilirlerdi. Daha çok paraya daha çok satış hedeflediler. Çift taraflı olması da avantaj olarak sunuldu tüketiciye, aynı zamanda.

Kesinlikle sizinle hem fikirim komşum. Hem hijyen olarak, hem ekonomik olarak, hem üretim ham madde noktasında SE'ler doğru seçim. Rocnel SE'nin ciddi olarak başarılı olacağını düşünmem de ise, single edge olmasının faktörü büyük.
Yarım jilet üretimini patlatacak bu gidişle Smile

Bu sorunuzun yanıtı aslında jiletlerin evrim sürecine bakarsak gayet kolayca verilen bir yanıt. Usturalardan sonra icadedilen jiletler günümüzde çoğunlukla GEM'in ürettiği SE jiletler. Bu jiletlerin sadece tek tarafı keskin. O kadar çelik kullanılıyor ama sadece tek taraf keskinleştiriliyor.
King Camp Gillette'in DE jiletleri icad edişi de bu soruna dayanıyor. Bu kadar çelik kullanıyoruz, bu jiletin diğer kenarını da bileyip nasıl kullanırız? Böylece bir jiletin ömrünü nasıl uzatırız? Yani amaç tasarruf sağlamak.

Teknoloji ilerledikçe üretim imkanları arttı. Bu üretim imkanlarının artışıyla da kartuşlar ortaya çıkınca çok az miktarda çelik harcanarak jilet üretilmeye başlandı. Dolayısıyla bir jiletin diğer tarafını keskinleştirmeye gerek kalmadı.

(05/04/2016, Saat: 14:55)koolandgang Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Onu latife olarak söyledim ama, hali hazırda Perma-Sharp, Blue Bird ve Derby üretiyor zaten.

Blue Bird = Derby. Zaten ikisi dışında da yarım DE üreten marka yok benim bildiğim. Fiyatı da maalesef fazla. En iyisi DE alıp bölmeye devam etmek.

http://www.extrashaving.com/#!product/prd1/4159948115/perma-sharp-single-edge-barber-blades-100's

Daha ne kadar ucuz olsun Smile

Cvp: Rocnel SE *ROC* - onurcakmak - 05/04/2016

@koolandgang üstad bu tıraş resimleriniz için bir instagram hesabı açsanız gerçekte çok harika olur. Tek platformda paylaşım yapmak resimlerinize ve emeğinize ayıp ediyor Smile

(05/04/2016, Saat: 16:07)koolandgang Adlı Kullanıcıdan Alıntı: http://www.extrashaving.com/#!product/prd1/4159948115/perma-sharp-single-edge-barber-blades-100's

Daha ne kadar ucuz olsun Smile

Derby'nin 100'lü DE si ile 100'lü yarım jiletinin ikisi de 6 TL. İki kat fark. Smile