Geleneksel Tıraş Forumları

Tam Versiyon: Single edge alet rehberi
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4
Gelen sorular üzerine Single Edge (SE) konusundaki bu boşluğu doldurayım dedim.Merak eden arkadaşlar için faydalı olacaktır.

Öncelikle SE jiletlerden başlayalım:
Single edge jiletler DE den farklı olarak tek tarafında kesici ağız bulunan jiletlerdir.Bu jiletler yapı olarak DE jiletlere göre daha kalındır.Tıraş esnasında esnemez,ve kalın olduğu için daha konforlu bir kesim verir,cildi yormaz.Belli başlı SE jilet tiplerini tanıtacak olursak;

-Standart-sırtlı SE jilet: Bu jiletler standart seri SE aletlerle kullanmak için üretilmiştir.Kesici olmayan arka kısmında Kalın yapılı bir sırt bölgesi vardır.Başlıca üreticileri : GEM,Ted Pella,Treet,CVS…..

2150p3c.jpg

-Sırtsız SE jilet : Bu jiletler standart SE jiletlerle çok benzer yapıdadır ancak kalın sırt kısımları yoktur,tek parça profilden oluşmaktadır.Bazı standart dışı SE aletler tarafından kullanılmaktadır.Başlıca üreticileri : Valet (Vintage) ve Feather dır.

2aa0wt1.jpg

-İnjektor tipi jilet : Bunlar injektör tipi SE aletler için üretilmiştir.Sırtsız ve eni dar olan jiletlerdir.İnjector adı verilen bir dispanser yardımıyla alete yüklendiği için bu ismi almışlardır.Bu jiletler daha rijit ve kalın yapılıdır.Başlıca üreticileri : Schick(Vintage ve güncel) , Ted Pella.

dpjyur.jpg

Feather AC serisi gibi farklı kullanım amacları ile üretilen jiletlerden bahsetmiyorum.

Jiletleri tanıdığımıza göre şimdi belli başlı SE alet modellerine bakalım:

American Safety Razor Company

ASR, 19.yüzyılın sonunda kurulup faaliyete geçmiştir.Çeşitli alet tasarımları yapmış ve bunların patentlerini almıştır.Bu oluşum içindeki GEM,Ever-Ready (İngiltere ve ABD) , Treet , Pal , Star gibi firmalar bu tasarlanan modelleri farklı versiyonlarla üretmiştir.
Bu aletler DE aletlere göre daha agresif gibi görünse de daha konforlu tıraşlar verirler.Kullanım kolaylığı,ergonomisi,dengeleriyle son derece başarılı aletlerdir.Kronolojik sırasına göre ASR tasarımı başlıca aletleri gösterelim:

-Lather Catcher : Diğer SE aletlerin öncüsü diyebileceğimiz modeldir.Nostaljik değeri yüksektir.
fcvh9j.jpg

-1912: Gem junior,Treet Super olarak da geçer.Farklı isim ve sap tasarımlarıyla bol miktarda üretilmiştir.Başı çengel şeklindedir ve alt tarafı ile sapa monte edilir.Üst kapak manuel oalrak açılır.Agresifliğini yüzde bırazcık hissettirir.Yakın tıraş elde etmek kolaydır.
4ktnwl.jpg

-1914: Kafa tasarımı olarak 1912 ile benzer şekilde çengel yapılıdır. Üst kapak manuel oalrak açılır.Kesim olarak 1912 ye göre agresftir,SE aletler açısından çizginin agresif tarafındadır.Ben 1914 ü bir geçiş formu olarak görüyorum.
2echdmw.jpg

-1924: Bu modelden itibaren modern tip düz kafaya geçilmiştir.Mekanizması arkadan öne doğru açılır.1914 ten de agresiftir.
152gbhy.jpg

-Micromatic serisi: Bu serideki kapalı tarak aletlerin kafaları birbirlerine çok benzerdir.Kapaklar TTO tarzında sapın alt kısmından açılır.Öncekilere göre daha mild aletlerdir.Ben de günlük tıraşa daha uygun buluyorum.Clog pruf,Flying wing(bullet tip) kapalı taraklı micromaticlerdir.Açık taraklı olan Micromatic Open Comb (MMOC) ise agresifliğin zirvelerindedir.Kabaca SE lerin R41 i diyebiliriz.

2ypdp49.jpg

-Gem Heavy Flat top : Genelde sapındaki G harfinden dolayı “G-Bar” diye bilinir.Tamamı metal,son derece şık bir alettir.Kapak manuel açılır.Kesimi Micromaticlere benzer.

15rcolf.jpg

-Push button ve Featherweight : Bunlar biraz daha sonra çıkan modellerdir.Kafa tipleri MM lere ve G-bar a benzer ama benim gözlemime göre daha mild aletler.Push button’ın sapı plastik kaplıdır , jilet yüklemek için kafanın arkasındaki tuşu öne ve arkaya ittirirsiniz.Featherweight ise plastik ve hafif gövdelidir,manuel olarak kapağı açarsınız.

9jek21.jpg

6r3m11.jpg

-Contour 1 ve 2 serisi: Bunlar en son çıkan serilerdir ve kesimleri öncekilere göre daha da milddır.

mjy03n.jpg

nqvl3o.jpg

Zaman geçtikçe aletlerin daha modern ama öte yandan daha basit görünümlü ve daha mild bir yapıya büründüğünü söylemek yanlış olmaz.

Valet Auto-strop : Bu alet sırtsız tip jilet kullanır.Modern veya vintage sırtsız jiletlerle kullanmak yerine standart SE jiletlerin sırt kısımlarını çıkararak kullananlar da vardır.Kendi içinde kayışı vardır ve mekanizması sayesinde kayışı aletin içine alarak ileri geri hareketlerle jileti kayışlamaya imkan verir.Yaygın bulunabilen bir alettir.Jilet yükleme şekline göre ve açık/kapalı tarak oluşuna göre birkaç çeşidi üretilmiştir.

j0z05y.jpg

İnjektör tip aletler

Bu aletler yazının başında bahsettiğim injektör yardımıyla jilet yüklenen aletlerdir.Geneli itibariyle oldukça hafif ve fazlasıyla mild aletlerdir.Jilet açıklıkları çok dardır.Ben bu aletleri dizayn oalrak günümüzde üretilen kullan at bıçaklar ve kartuşlu aletlerin atası olarak görüyorum.Amerikan Schick firması tarafından yıllar boyunca birçok modeli üretilmiştir.Onların tarihçesine girersek çıkamayız Smile Çoğu birbiryle aynı kafaya sahiptir.Ayarlı olanları daha agresif kesimelre izin vermesi sebebiyle tercih sebebidir.Bu aletlerle müthiş konforlu tıraşlar alırsınız.Yakın tıraş için biraz fazla perdeye ihtiyaç duyarsınız ama kullanımı çok kolaydır,yüzünüzde istediğiniz gibi gezdirebilirsiniz.

x3bdif.jpg

fup0mc.jpg

11981du.jpg
Güzel yazı için Teşekkürler @Saltuk üstad. SE'lere hiç ilgi duymuyordum ama yazınızı okuyunca bir merak uyanmadı değil...belli başlı DE'leri denedim,traş tam istedığim gibi olmuyor ama usturaya da cesaret edemiyorum. SE'ler mi derdime çare acep??
@saltuk eline sağlık güzel bilgilendirici bir yazı olmuş


Sent from my iPhone using Tapatalk
Komşum çok detaylı bir yazı olmuş emeğinize sağlık.
Sayenizde hiç bilmediğim şeyler öğrendim.


Sent from my iPhone using Tapatalk
rica ederim arkadaslar. @men-sup en azindan bir sans verilmeli doye dusunuyorum.bir clog-pruf alip deneyebilirsiniz
Teşekkürler @Saltuk güzel bilgiler için.
Ben de aldım aylar önce, gelen biriyle gelmesini bekliyorum sabırsızca.
(22/05/2016, Saat: 23:27)Saltuk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ].Tıraş esnasında esnemez,

@Saltuk
Üstad teşekkürler faydalı bir kaynak oldu
Alıntı yaptığım sözünüze ek olarak (bana göre) ustura,shavette,SE,injectör etc aletlerden tecrübe ettiğim kadarıyla jilet (bıçak) bükülünce çok hayır gelmiyor Smile
Dogrudur ustadim saci basi ayri oynamayacak jilet dediginin Smile
(23/05/2016, Saat: 01:02)Saltuk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Dogrudur ustadim saci basi ayri oynamayacak jilet dediginin Smile

@Saltuk
Üstad DE leri gömüyoruz öyleyse Smile

Sıfır SE almak istersek @dikdik_s geçenlerde almıştı ne alalım
yok hocam latife benimki DE ler de son derece basarili aletler sonucta SE bir alternatif, bir cesitlilik sadece.sifir SE derken neyi kastediyorsunuz hocam?
Sayfalar: 1 2 3 4