Geleneksel Tıraş Forumları

Tam Versiyon: Arko Tıraş Sabunu
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
He sırf nostaljik diye kullanılıyor demiyorum. Benim gibi yağlı-karma cilt tipi için deva bir ürün
Memnun kalmadığınız ürünler konusunda da bahsetmiştim .. Bende TOBsun kremlerinden , T&H sandalwood ve daha bir çok yabancı menşeeli üründen memnun kalmadım .. Birçok kaliteli ve kalbur üstü krem ve sabunun ne kokusunu ne de cildimde verdiği etkiyi sevmedim ve rahatsız oldum .. Benim cildime de Arko bir çok yabancı menşeeli üründen daha iyi geliyor kokusu da gayet hoşuma gidiyor ki bence yaptığınız koku tarifi biraz ağır olmuş ki sizin tarif ettiğiniz gibi bir kokusu olduğu kesinlikle düşünmüyorum .. Tıraş konusu subjektif bir konu herkesin cilt yapısı farklı .. Kişilerin kendi beğenmediği ürünleri eleştirirken bu konuyu da dikkate alması gerekir diye düşünüyorum ..
Arko ile rahat tıraş, hem de kolay yumuşacık...
Bunu yazmayacaktım tabi, cümleye Arko ile diye başlayınca, aklıma düştü birden.
Arko ile benim de pek anlaştığım söylenemez. Karma bir cildim var, pek yaramıyor bana.
Ama gençliğimizde, el mecbur kullandık. Kokusunu ta o zamanlardan severim. Bize yani bizim kuşağa temizliği, tertibi ve düzeni hatırlatır. Tamam temizliği anladık da, tertip düzen nasıl oluyor diye düşünenler olabilir. O dönemlerde gittiğimiz berberler, gerçekten berberlerdi. Belki krem olarak başka markalar olabilir ama sabun da Arko, one & only tabir edilen bir üründü. İçeri girdiğinizde mutlaka kokusunu alırdınız. Kapının önü süpürülüp, yıkanmış. İçeride yerlerde saç filan görmeniz sadece tıraş esnasında olurdu. Havlular mis gibi kokar, aynalar da su izine rastlanmazdı. Curved TV'leri, ankastre çamaşır makineleri, belki klimaları...vs yoktu ama, bize de TRT radyo ve o samimi ortam yeterdi.
Ne zaman bir Arko stick, ya da Arko Çubuk diyelim görsem aklıma o günler, kokusunu duysam o anlar gelir.
Kimseyi eleştirmiyorum yanlış anlaşılmasın, bana hatırlattıkları bunlar sadece.
Ve sadece bu yüzden, her daim ev de en az 3-5 adet Arko Çubuk bulundur ve arada sırada koklarım Smile
Ben de arko sabunun kokusunu beğenmiyorum. Ekşimsi vasat bir kokusu olan bu sabunu, camelot ile birlikte başkalarına koklatıyorum. Hangisi daha güzel kokuyor diye sorduğumda büyük çoğunluk camelot derken arko için lavabo gibi kokuyor diyorlar. Gerçi günümüzün tuvalet deterjanlarının vs kokusu çok daha modern iç açıcı bir kokuya sahip diye düşünüyorum. Şimdi misal arko 1000 tane sabun üretiyor diyelim 600 tanesini bu klasikten, 400 tanesini de değişik esanslı üretse berberler almayacak mı? Birçok sabunun(banyo el sabunu), kremin kokusunu değiştirip piyasaya süren bu firma, neden arko stick için üvey evlat muamelesi yapar anlamış değilim açıkçası Confused
Geleneksel ıslak tıraşa Arko stick sabunla başlamıştım. İlk zamanlar çok dikkatli ve inanılmaz yavaş tıraş olduğumdan sağ yanağımla uğraşırken sol yanağımdaki köpük kuruyordu. Kendime toz kondurmayıp suçu sabunda arayarak çeşitli modifiye denemeleri yapsam da pek başarılı olamadım. Tabi sonraları biraz merak, biraz özenti, biraz da ulaşılması zor olanın daha iyi olacağı algısı ile ithal sabunlara yönelip Arko’yu bir kenara attım.  Şimdilerde ara ara arko kase sabunla tıraş olmaya başladım. Gayet memnunum. Cildi kurutmasına kurutuyor ama o kadar tıraş sonrası ürün alıyoruz. Bir zahmet işlerini yapsınlar. Arko sabunun benim için en vazgeçilmez tarafı ise kokusu. Sadece nostaljik ve güzel kokmasından ziyade yukarıda koolandgang üstadın belirttiği gibi bir dönemin kültürünü çağrıştırıyor. Umarım üretimi hiç durmaz da gelecek nesiller de bu sabunu tanıma fırsatına sahip olurlar.
Memleketten memlekete algı değişiyor normal bi durum. Hepimizin berberlerde hamamlarda kokusunu alıp sevdiğimiz nostaljik bi ürün. Tabi bizim burda da berberlerden ziyade yıllardır pisuvarlara atılan tabletle aynı koksa muhtemelen arkadaşla aynı tepkiyi verirdik. Arko burda bi bakıma temizliğin kokusu olmuş durumda.
Tıraş sonrası hissi de kişiden kişiye değişir. Herkesin cilt yapısı ve ihtiyacı farklı.
Canım çekti yarın arkoyla tıraş olayım.


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
(21/11/2016, Saat: 21:13)crionics Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Canım çekti yarın arkoyla tıraş olayım.


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

+1, hiç hazetmem kendisinden ama  kokusunu özledim Smile
Bir aydır Proraso, Cella ve Arko ile dönüşümlü tıraş oluyorum.

Proraso ile tıraş olduğumda pre-shave kremini ve yine aynı markanın aftershave balsamını da kullanıyorum. Netice güzel.

Arko ile tıraş olduğumda ise pre-shave kullanmayıp, alkol bazlı bir aftershave ile tıraşı sonlandırıyorum. Netice güzel.


Bu iki tıraş arasında ciddi bir konfor farkı söz konusu değil. Bana göre ikisi de Cella'dan daha konforlu. Benim fiyat/performans kriterlerime göre Arko'nun üzerine sabun yok.

Not: Arko'da yüzde köpürtme yapıyorum, diğerlerinde tasta.
(03/12/2016, Saat: 23:20)harveyspecter Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Bir aydır Proraso, Cella ve Arko ile dönüşümlü tıraş oluyorum.

Proraso ile tıraş olduğumda pre-shave kremini ve yine aynı markanın aftershave balsamını da kullanıyorum. Netice güzel.

Arko ile tıraş olduğumda ise pre-shave kullanmayıp, alkol bazlı bir aftershave ile tıraşı sonlandırıyorum. Netice güzel.


Bu iki tıraş arasında ciddi bir konfor farkı söz konusu değil. Bana göre ikisi de Cella'dan daha konforlu. Benim fiyat/performans kriterlerime göre Arko'nun üzerine sabun yok.

Not: Arko'da yüzde köpürtme yapıyorum, diğerlerinde tasta.
Yorumunuza ben de katılıyorum .. Arko sabun gayet kaliteli bir tıraş sabunu ki bir tıraş sabunu veya kreminin görevi tıraş sonrası nemlendirme değildir görevi tıraş anında sakalı konforlu bir şekilde kesmektir ve arko bunu layıkıyla yerine getiriyor .. Ayrıca bence de arko cella dan daha iyi bir üründür ve kimse kızmasın bence proraso nun klasik tüp krem versiyonu da forumda adı geçen bir çok kalbur üstü sabun ve kremden çok daha kaliteli bir ürün ..