Geleneksel Tıraş Forumları

Tam Versiyon: Arko Tıraş Sabunu
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Arko giderse berberler cella kullanmaya başlayacak değiller. Arkonun 3. sınıf taklitleri olan bluness, derby,tweex gibi sabunları kullanmaya başlayacaklardır, bu bile ülke tıraş camiası adına bir kayıptır. Üretici firmanın geleneksel tıraşa verebileceği yegane ürünün arko olduğu zaten anlaşıldı o nedenle formül veya koku değişikliği yapalım derken yegane ürünlerini de hiç etmeleri şaşrtıcı olmasa da üzücü olur bence.
Arkadaşlar arko sabunun maliyeti ve kazancını düşünürseniz sabun başına diyelim 50 kuruş. Berberlerin tamamına yakınının bu sabunu kullandığını düşününce kemik bir kazanç kitlesi var. Reklamdı satış pazarlamaydı yok. Sadece üret ve sat. Hal böyleyken bu sabunun ortadan kalması düşünülemez. Oldu ki kalktı diyelim yerini mutlaka daha iyi bir ürünle dolduracaklardır. Ama Evyap ama başka firma...

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
ben persembe ve cuma gunu kadıkoy migrosta baktığımda bulamamıştım.
umarım uretimden kalkma gibi bir durum yoktur.
(06/12/2015, Saat: 02:16)ms_1907 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Bence kötü bir sabun değil arko, tam bir f/p ürünü. Ama, tabi ki insan birazcık nemlendirme, koruyuculuk, belki aroma vs. özellikler arıyor. Keşke bu ürünü berberler kullanmaya devam etse de (çünkü onlar için maliyet önemli) firma bizim gibi tüketiciler için daha kaliteli bir sabun üretse. Keşke onları buna zorlayabilecek bir gücümüz olsa. Ne dersiniz, sizce bu güç bizde var mı? Ülkemizde bunu sağlayabilecek bir geleneksel tıraş potansiyeli var mı? Umarım yerli ürünlerin çeşitliliği ve kalitesi artsın ki, yabancı ürünleri sadece fantezi olsun diye kullanalım.

Kesinlikle katılıyorum. Türkiye gibi bir memleketteyiz. Ama traşla ilgili övündüğümüz tek ürün Arko. Ürün çeşitliliği olarak yeni alternatiflerin ortaya çıkması gerekli. Girişimci zihniyetle yenilikçi bir bakışla ortaya marka bir sabun koyacak bir firma ne yazık ki yok. Öyle bir niyet de yok zannediyorum. Bu yüzden bunu anca amatör olarak kendince yapmaya çalışanlar var. Organik traş sabunu örneğin. Dediğiniz anlamda bir alternatif önerisi belki az önce gördüğüm şu başlık olabilir:

http://www.geltir.com/thread-6766.html
(14/12/2015, Saat: 01:14)maynardkeynes Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Kesinlikle katılıyorum. Türkiye gibi bir memleketteyiz. Ama traşla ilgili övündüğümüz tek ürün Arko. Ürün çeşitliliği olarak yeni alternatiflerin ortaya çıkması gerekli. Girişimci zihniyetle yenilikçi bir bakışla ortaya marka bir sabun koyacak bir firma ne yazık ki yok. Öyle bir niyet de yok zannediyorum. Bu yüzden bunu anca amatör olarak kendince yapmaya çalışanlar var. Organik traş sabunu örneğin. Dediğiniz anlamda bir alternatif önerisi belki az önce gördüğüm şu başlık olabilir:

http://www.geltir.com/thread-6766.html

Evyaptan Arko markası hakkında böyle birşey beklemek bence hüsran olur. Kaliteli tıraş sabunları, tamamen tıraş odaklı ürünler üreten ve butik işletme boyutunda çalışan firmaların ürünü. Evyap'ın koca koca tesisleri var, dünyanın bir çok yerine çeşitli banyo ürünleri üretiyor. Bu kadar dar niş bir pazara yönelmeleri pek düşünülemez. Yani onların ekip kurup böyle bir işe girişmeleri beklemek hayal kırıklığı olur. Alanları değil çünkü ve firma olarak böyle bir iddiaları daha doğrusu mottoları yok.
(14/12/2015, Saat: 01:44)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Evyaptan Arko markası hakkında böyle birşey beklemek bence hüsran olur. Kaliteli tıraş sabunları, tamamen tıraş odaklı ürünler üreten ve butik işletme boyutunda çalışan firmaların ürünü. Evyap'ın koca koca tesisleri var, dünyanın bir çok yerine çeşitli banyo ürünleri üretiyor. Bu kadar dar niş bir pazara yönelmeleri pek düşünülemez. Yani onların ekip kurup böyle bir işe girişmeleri beklemek hayal kırıklığı olur. Alanları değil çünkü ve firma olarak böyle bir iddiaları daha doğrusu mottoları yok.

Bu yüzden dediğiniz gibi küçük çaplı üreticilerden başka "yerli traş sabunu" almak mümkün değil. Ona da özel bir ilgi göstermek gerekiyor. Yukarda paylaştığım linkte profesyonel üretim yapan insanlar da zaten genelde Türkiye'de değil yurtdışına yönelik çalışıyorlar. Yani biz Türkler de sanırım pek talepkâr değiliz.
@maynardkeynes
@onurcakmak

Üstadlar arko yılların sabunu ve f/p ürünü kesinlikle ilk göz ağrımızSmile teşekkürler desteğiniz için. Ama butik tabir edilen şekilde satılabiliyor ne yazık ki bu ürünler. Keşke evyap el atsa çok değil 50 liralık bi sabun yapsa rahat rahat alsak. Ama kalite değil adamların bambaşka bir sahası var malum berber sabunuSmile ben daha 50 lira verip sabun alacak berber görmedimSmile bu sebeble ahşap kaplı ingiliz sabunlarına 150 tl ödemeyi göze alıyoruz ya da refil olan bi tabac 25 tl en azSmile işallah kısa zamanda en az 100 grlık seramiğe dökülmüş doğal ve bol köpüklü bir sabunla karşınızda olacam. Bu fikir de üretimde geltir ailesiyle olacak işallah. Fikirlerinizi başlık altında beklerim onur üstad saolsun yazmakta; maymardkeynes üstadım sizide beklerimSmile
Yagli bir cildiniz varsa ekonomik ve tam yerinde tercih..

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Merhaba geltir ailesi
Arko sabun benim için Dede demek Baba demek Amca , Dayı , Ağabey demek
Onları yaşamak hissetmek geçmişe tatlı bir yolculuk yapmak demek.
Kıpkırmızı tonton suratları ile limon kolonyası eşliğinde
Tüm kırmızılığı ile seviyorum bu sabunu .
(23/01/2016, Saat: 17:38)midheaven Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Yagli bir cildiniz varsa ekonomik ve tam yerinde tercih..

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Katılıyorum. Yağlı cilde sahip arkadaşların rotasyonunda her daim bulunması gereken bir sabun. Bir enteresan yanı ise bu sabuna dair görüşlerimin sürekli değişmesi. Gün geliyor bayılıyorum, gün geliyor 'kötü galiba' diyorum. Arko'ya fazla duygusal yaklaştığımı düşünüyorum. Son olarak kase sabun üretimini durdurmamaları dileğiyle.